Ukończone testy spełniły założone cele, potwierdzając prawidłowe działanie i wysoką skuteczność radaru Lower Tier Air and Missile Defense Sensor (Sensor Dolnej Warstwy Obrony Przeciwlotniczej i Przeciwrakietowej) LTAMDS wobec prawdziwych i symulowanych zagrożeń. – Doskonałe wyniki, jakie osiągnęła nowa stacja radiolokacyjna przeznaczona przede wszystkim do systemu przeciwrakietowego Patriot na obecnym etapie testów, to kluczowe dokonanie na drodze do osiągnięcia zdolności operacyjnej do końca tego roku – powiedział Tom Laliberty, prezes działu systemów obrony lądowej i powietrznej w Raytheon.

Wielowariantowe próby

Podczas testów na poligonie White Sands Missile Range wykorzystano kilka egzemplarzy radaru. Testy weryfikujące spełnianie wymagań określonych dla sensora przez US Army są prowadzone etapami o rosnącym stopniu złożoności i koncentrują się na zaawansowanych funkcjach i możliwościach radaru LTAMDS. W ich trakcie radar został podłączony do IBCS, zintegrowanego systemu dowodzenia obroną przeciwlotniczą i przeciwrakietową Wojsk Lądowych USA. Radar LTAMDS pomyślnie zaliczył 11 zestawów zadań realizowanych w różnych środowiskach naśladujących warunki operacyjne. W trakcie prób radar skutecznie wykrywał i śledził wiele celów symulujących drony, samoloty i śmigłowce oraz pociski manewrujące i taktyczne pociski balistyczne. LTAMDS śledził wykryte cele przez cały czas trwania testów w locie, utrzymując bezpośrednią łączność z pociskiem PAC-3, czego efektem było symulowane przechwycenie taktycznego pocisku balistycznego.

Gotowość operacyjna w przyszłym roku

Każdy z sześciu radarów wyprodukowanych w ramach przyznanego w październiku 2019 r. kontraktu został już ukończony i przechodzi aktualnie równoczesne testy na poligonach rządu USA i firmy Raytheon, na których jednocześnie prowadzone są działania integracyjne i badawcze. Próby te potrwają do końca 2023 r. i obejmują szkolenie operatorów i operacyjne testy sprzętu z udziałem żołnierzy, a ich kulminacją będzie osiągnięcie wstępnej gotowości operacyjnej przed końcem roku. W 2024 r. program rygorystycznych testów będzie kontynuowany, obejmując intensywne testy środowiskowe i testy mobilności, a także rozszerzony cykl prób systemu, w efekcie czego radar osiągnie pełną gotowość operacyjną . Firma RTX jest dumna ze swojego najnowszego radaru LTAMDS który został zaprojektowany jako sensor systemu zarządzania polem walki zintegrowanej obrony przeciwlotniczej i przeciwrakietowej armii USA. Najnowsza stacja radiolokacyjna potrafi wykrywać złożone, ewoluujące zagrożenia i zapewnić obronę przed nimi, a jednocześnie wymaga od operatorów znacznie mniej wysiłku – przekonuje Tom Laliberty.

LTAMDS sposobem na pociski hipersoniczne

Nowa stacja radiolokacyjna dla zestawu Patriot oferuje „radykalny wzrost skuteczności zwalczania całej gamy zagrożeń, od samolotów załogowych i bezzałogowych aż po pociski manewrujące i balistyczne w tym rakiety hipersoniczne. Radar wykorzystuje aktywne skanowanie elektroniczne (Active Electronically Scanned Array), może śledzić cele w pełnej półsferze dzięki polu widzenia 360 stopni. Bezprecedensowy wzrost wydajności radiolokatora był możliwy dzięki wykorzystaniu Raytheon M&D azotku galu (GaN), materiału, który wzmacnia sygnał i czułość detektorów, a także znacząco podnosi ich niezawodność. Nowa stacja radiolokacyjna potrafi wykrywać zagrożenia, które są niedostrzegalne przez radary starszego typu, w dodatku mogą obserwować cele z większej odległości i dowolnego kierunku. Są w stanie namierzyć także wyjątkowo szybkie obiekty poruszające się w obserwowanej przestrzenia by udaremnić atak. W armii USA LTAMDS wkrótce stanie się częścią zintegrowanej obrony przeciwlotniczej i przeciwrakietowej, w ramach której ma zastąpić obecny radiolokator systemu Patriot. Nowy radiolokator można zintegrować z aktualnymi pociskami przechwytującymi systemu Patriot – PAC-2 GEM-T i PAC-3 MSE, a w przyszłości będzie też możliwa integracja z nowymi efektorami (rakietami), zarówno kinetycznymi, jak i opartymi na energii kierowanej. Gen. Michał Marciniak wiceszef Agencji Uzbrojenia, pełnomocnik Ministra Obrony Narodowej do spraw Budowy Systemu Zintegrowanej Obrony Przeciwlotniczej i Przeciwrakietowej potwierdził podczas ostatniego MSPO że najnowszy superradar Lower Tier Air and Missile Defense Sensor będzie elementem zestawów Patriot dla Polski zamawianych w II fazie realizacji programu budowy tarczy przeciwrakietowej Wisła.