Właściciel Grupy Sindbad, działającej w Europie firmy przewozowej, dołączył do dewelopera magazynowego LCube, stając się jego udziałowcem. Władze firmy zapowiadają zwiększenie skali działalności. Partnerzy współpracują już przy budowie Logistic Park Wrocław. Kompleks powstaje w formule joint venture z jedną ze spółek grupy, Sindbad Finanse.

Czysty biznes

Sindbad na rynek nieruchomości wszedł w 2018 r., rozpoczynając budowę mieszkań w dzielnicy Zaodrze w Opolu.

– Pierwsze osiedle zostało oddane w 2021 r. – mówi Tadeusz Kania, prezes spółki Sindbad Dom. Teraz firma buduje blok przy ul. Ozimskiej w Opolu. Powstanie 100 mieszkań i 1,6 tys. mkw. lokali usługowych. Ceny mieszkań zaczynają się od 7,5 tys. zł za mkw. Budynek ma być gotowy w czerwcu. Także w czerwcu Sindbad Dom rozpocznie budowę mieszkań przy ul. Targowej w Opolu. Firma planuje w tym mieście kolejne inwestycje.

Pytany o wejście na rynek magazynów Tadeusz Kania wyjaśnia, że „decyzja ma czysto biznesowy charakter”.

Mieszkania buduje także Ochnik Development, firma wywodząca się ze struktur marki odzieżowej. Deweloper na stołecznym Muranowie rozpoczyna budowę kolejnego apartamentowca – Dzielna 62. Ceny mieszkań zaczynają się od 18 tys. zł za mkw. Lokale mają być gotowe w III kw. 2023 r.

Jacek Ochnik, prezes Ochnik Development, przyznaje, że klienci znają markę odzieżową Ochnik. – Głównym kryterium wyboru mieszkań jest jednak ich standard, jakość, lokalizacja – podkreśla. Pierwszą inwestycją firmy były rezydencje w Magdalence.

Z kolei od 1997 r. na wielkopolskim rynku nieruchomości działa spółka Duda Development, kojarzona z mięsnym holdingiem. Firma zajmowała się nieruchomościami komercyjnymi. Pierwsze osiedle – Nowe Złotniki pod Poznaniem – oddała w 2016 r. Dziś Duda Development buduje drugi etap osiedla Diasfera Łódzka. Ceny lokali: od 8,3 tys. zł za mkw. Zakończenie budowy deweloper zapowiada na połowę 2023 r.

W Ustce firma wybuduje wakacyjny apartamentowiec Kierunek Ustka. W planach ma Halo Jeżyce: budynek mieszkalny z usługami powstanie przy Kościelnej w Poznaniu.

– Nazwisko Duda jest w Wielkopolsce rozpoznawalną marką od wielu lat, znacznie dłużej niż istnieje Duda Development. Niegdyś kojarzone z wielkimi zakładami mięsnymi, które nie należą już do rodziny, dziś firmuje takie branże, jak: motoryzacja, finanse, mieszkania – mówi Wojciech Duda, wiceprezes spółki Duda Development. – Wszystkie firmy w posiadaniu rodziny są zrzeszone pod szyldem Duda Holding.

Nieruchomości przyciągnęły także energetyczną Grupę GPEC. – Bierzemy udział w złożonej transformacji energetycznej, która wymaga nowych kompetencji i ogromnych nakładów – mówi Marcin Lewandowski, prezes Grupy GPEC. – Jedno i drugie możemy pozyskać, rozbudowując się biznesowo „w bok”. Dlatego weszliśmy np. na rynek obsługi technicznej nieruchomości. Dziś oferujemy usługi dla ponad 2 mln mkw. powierzchni – m.in. w pomorskim centrum biznesowym Olivia Business Centre, na Stadionie Śląskim czy w Polsat Plus Arena Gdańsk.

Adres, potem marka

W stronę mieszkań Grupa GPEC poszła w 2019 r. Osiedle mieszkań i domów w Gdańsku oddała w 2021 r.

– Mimo pandemii wszystkie budynki sprzedaliśmy przed ukończeniem inwestycji. Zysk zasilił nasze kolejne projekty energetyczne na Pomorzu. Budujemy m.in. jednostki kogeneracyjne i farmy fotowoltaiczne – mówi prezes GPEC.

Firma nawiązała też współpracę z deweloperem z Tczewa, zostając generalnym wykonawcą Kamienicy Zamkowej. – Budujemy też własną siedzibę, dostosowaną do pracy hybrydowej. Inwestycję prowadzi nasza spółka córka – mówi prezes Lewandowski.

Przykłady przedsiębiorstw z innych sektorów, które weszły na rynek deweloperski podaje też Marcin Krasoń, ekspert obido.pl.

– To m.in. Makurat Invest: firma powstała w 2015 r., wywodzi z samochodówki, którą zajmuje się do dziś. Sagaris: Marcin Grzymkowski sprzedał eobuwie.pl i zajął się deweloperką. Semaco Invest Group: firma importowała maszyny do szycia, a ponad 20 lat temu zajęła się deweloperką i z powodzeniem robi to dziś. Atal, który zaczynał od importu tekstyliów, dziś jest jednym z największych deweloperów. Archicom wywodzi się z pracowni architektonicznej, a Marvipol zanim został deweloperem, świadczył usługi na rzecz deweloperów – wymienia Marcin Krasoń.

Dodaje, że w czasie prosperity w każdej branży pojawiają się kolejni gracze. – Nie inaczej jest w deweloperce – mówi. – Ostatnie lata to wysyp nowych firm: powstałych od zera, stworzonych na bazie firm budowlanych oraz pomysłów z innych branż.

Jak zauważa, z badań Obido.pl wynika, że osoby szukające mieszkania najpierw wybierają lokalizację i inwestycję, a dopiero potem dewelopera. – Kując dom czy mieszkanie, trzeba weryfikować wiarygodność firmy, bez względu na to, czy jest nowa czy doświadczona – radzi Marcin Krasoń.