W przypadku kolizji spowodowanej przez obcokrajowca istnieje kilka sposobów postępowania w zależności od tego, skąd jest sprawca i czy znamy jego ubezpieczyciela.
Po zdarzeniu z udziałem pojazdu zarejestrowanego na terenie EOG (Europejski Obszar Gospodarczy, czyli kraje UE oraz Islandia, Norwegia i Liechtenstein), w Szwajcarii, Andorze, Chorwacji lub Serbii, niezależnie od tego, czy kierowca ma obowiązek noszenia przy sobie międzynarodowego dowodu ubezpieczenia OC (Zielonej Karty), czy nie ma takiego obowiązku (jak to jest np. w UE), procedury są takie same.
Przed zgłoszeniem szkody poszkodowany powinien ustalić, gdzie jest ubezpieczony sprawca wypadku. Najprościej uzyskać taką informację na miejscu zdarzenia od drugiego uczestnika.
Każde zagraniczne towarzystwo ubezpieczeniowe ma w Polsce swojego korespondenta, którego zadaniem jest likwidacja szkód powstałych w Polsce, a spowodowanych przez kierowcę posiadającego ważne ubezpieczenie OC (lub Zieloną Kartę) zagranicznego ubezpieczyciela.
Gdy poszkodowany ma już numer polisy sprawcy i dane jego ubezpieczyciela, powinien zgłosić szkodę korespondentowi do spraw roszczeń w Polsce. Lista korespondentów znajduje się na stronie internetowej Polskiego Biura Ubezpieczycieli Komunikacyjnych (http://pbuk.pl). Jeśli poszkodowany nie znajdzie korespondenta, powinien skontaktować się z PZU lub Wartą. Szkodę można zgłosić w jednym z tych towarzystw, ponieważ pełnią one funkcję agenta PBUK.