Praktyczne wakacje studenta

Letnie staże i praktyki z każdym rokiem są coraz bardziej popularne. Zarówno wśród studentów, jak i firm, które traktują praktykantów jako kandydatów na stałych pracowników

Publikacja: 02.07.2008 02:30

Wakacyjne praktyki często kończą się ofertą pracy. Od lewej Jan Kowalczyk, Anna Jurczyk i Jakub Piet

Wakacyjne praktyki często kończą się ofertą pracy. Od lewej Jan Kowalczyk, Anna Jurczyk i Jakub Pietras, młodzi inżynierowie, uczestnicy ubiegłorocznego Programu Praktyk Letnich Skanska, dziś pracują na budowie warszawskiego Atrium

Foto: Rzeczpospolita

– To są nasi przyszli menedżerowie. Większość z nich zostanie u nas na stałe – mówi Małgorzata Mejer, rzecznik Procter & Gamble o studentach, którzy 1 lipca rozpoczęli w firmie letnie praktyki. W tym roku w biurach P&G oraz w należącej do koncernu łódzkiej fabryce Gillette będzie pracować ponad 50 praktykantów. Ich rekrutacja trwała przez kilka miesięcy i nie różniła się od rekrutacji na kandydatów do stałej pracy. – To nie mogą być przypadkowi ludzie. Nasi praktykanci przychodzą od razu na podstawowe stanowiska menedżerskie i od pierwszego dnia realizują projekty biznesowe – podkreśla Małgorzata Mejer.

W codzienną działalność przedsiębiorstwa są włączeni uczestnicy większości praktyk organizowanych tego lata w firmach i w urzędach. W banku PKO BP, gdzie rekrutacja na praktyki i staże wakacyjne jeszcze trwa, studenci IV i V roku będą odpowiedzialni za realizację konkretnych projektów.

Szansę na wykazanie swych umiejętności będą też mieli uczestnicy letnich praktyk w Danone. Tego lata firma przyjmie do pracy w swych biurach i zakładach ponad 30 studentów kierunków ekonomicznych i technicznych. – Każdy z nich nie tylko wspiera bieżące procesy biznesowe, ale i samodzielnie pracuje nad powierzonym mu projektem. Praktykanci zatrudnieni w dziale IT budują specjalne bazy danych i uczestniczą w testach SAP – wyjaśnia Katarzyna Zadrożna z działu zarządzania zasobami ludzkimi w Danone.

[srodtytul]Od stażysty do prezesa[/srodtytul]

P&G na praktyki do swej łódzkiej fabryki szukała przede wszystkim przyszłych inżynierów, ale w jej biurach pracują studenci najróżniejszych kierunków i uczelni – filolodzy, archeolodzy, socjolodzy. Jeśli udowodnią swój potencjał do rozwoju zawodowego, mają szansę na stałą pracę i karierę w strukturach koncernu, który stawia na wewnętrzne promocje. – Nie mieliśmy nigdy prezesa, który nie byłby wychowankiem Procter & Gamble – podkreśla Małgorzata Mejer.

– Celem naszego programu jest zatrudnienie najlepszych praktykantów – wyjaśnia Sylwia Komar z departamentu zasobów ludzkich w Skanska. W firmie, która w tym roku zorganizowała trzecią edycję programu letnich praktyk, pracuje już ponad 40 proc. jego dotychczasowych uczestników.Wakacyjne praktyki to sposób na zdobycie sprawdzonych kandydatów dla coraz liczniejszej grupy pracodawców. Nic więc dziwnego, że w studenckich biurach karier z roku na rok przybywa zgłoszeń od firm. – W tym roku mamy prawie dwukrotny wzrost liczby ofert – ocenia Paulina Rzepka z Biura Karier Uniwersytetu Jagiellońskiego, gdzie każdego dnia spływa kilkanaście propozycji pracy. O 10-proc. wzroście liczby zgłoszeń od firm mówi Lidia Tomaszewska z Centrum Karier i Fundraisingu Szkoły Głównej Handlowej. Jak dodaje, najwięcej propozycji napływa z dużych przedsiębiorstw, banków i innych instytucji finansowych oraz z urzędów. Ewa Kluczek z Biura Karier Politechniki Warszawskiej ocenia, że od kwietnia do czerwca trafiło tam 320 ofert od pracodawców, prawie 80 proc. więcej niż rok wcześniej. Coraz częściej są to praktyki płatne.

[srodtytul]Wiosenne rekrutacje[/srodtytul]

Studenci, którzy chcą zacząć karierę zawodową od praktyk w P&G, Danone czy innej z globalnych firm, powinni zacząć myśleć o tym już wczesną wiosną. To wtedy duzi pracodawcy, którzy z reguły mają przygotowane specjalne programy płatnych praktyk, zaczynają selekcję kandydatów. Skanska np. przyjmowała zgłoszenia studentów od połowy lutego do połowy kwietnia. Spośród 440 chętnych wybrała 49 osób, które od początku lipca pracują na ponad 30 projektach budowlanych firmy, w jej centrali oraz w Skanska Property Poland.

W Danone rektrutacja zaczęła się w marcu, a chętni mogli przesyłać zgłoszenia do połowy kwietnia. – Jesteśmy zadowoleni zarówno z ilości podań, jak i z jakości kandydatów – mówi Katarzyna Zadrożna. Większość z wybranej trzydziestki praktykantów zaczęła pracę w lipcu, ale niektórzy wystartowali już w maju. Ich zarobki będą oscylować wokół krajowej średniej.

600 zł miesięcznie będzie zarabiać 20 studentów studiów inżynierskich i ekonomicznych, którzy rozpoczęli w lipcu letnie praktyki w grupie Lotos. Firma jest jednym z trójmiejskich pracodawców uczestniczących w akcji “Wakacyjny staż”, która objęła w tym roku 300 studentów.

Z kolei Zakłady Azotowe Puławy, które organizują wakacyjne staże i praktyki od dziesięciu lat, w tym roku przyjmą na nie 70 studentów. Praktyki są bezpłatne, ale jak podkreśla Mieczysław Wiejak z zarządu spółki, firma stara się je tak zorganizować, by młodzi ludzie dobrze poznali specyfikę pracy w tak dużej spółce. W PKO BP miesięczne letnie praktyki w placówkach banku w całym kraju są bezpłatne, ale już za wakacyjne staże w centrali firma płaci.

Jak ocenia Paulina Rzepka z Biura Karier UJ zainteresowanie praktykami, także tymi bezpłatnymi, jest wśród studentów bardzo duże: – Są coraz bardziej świadomi, że praktyki liczą się w CV, a są też okazją, by poznać firmę i pokazać swoje talenty. Niektóre firmy preferują studentów określonych kierunków, ale pracodawcy zgłaszający się do Biura Karier UJ szukają zwykle określonych umiejętności – np. obsługi urządzeń biurowych, czy znajomości konkretnych programów komputerowych.

– To są nasi przyszli menedżerowie. Większość z nich zostanie u nas na stałe – mówi Małgorzata Mejer, rzecznik Procter & Gamble o studentach, którzy 1 lipca rozpoczęli w firmie letnie praktyki. W tym roku w biurach P&G oraz w należącej do koncernu łódzkiej fabryce Gillette będzie pracować ponad 50 praktykantów. Ich rekrutacja trwała przez kilka miesięcy i nie różniła się od rekrutacji na kandydatów do stałej pracy. – To nie mogą być przypadkowi ludzie. Nasi praktykanci przychodzą od razu na podstawowe stanowiska menedżerskie i od pierwszego dnia realizują projekty biznesowe – podkreśla Małgorzata Mejer.

Pozostało 88% artykułu
Czym jeździć
Technologia, której nie zobaczysz. Ale możesz ją poczuć
Tu i Teraz
Skoda Kodiaq - nowy wymiar przestrzeni
Ekonomia
Grupa Econ i EkoParter Recykling - niekwestionowani liderzy branży zrównoważonego zarządzania odpadami w Lubinie
Ekonomia
Dbamy o bezpieczeństwo przez cały czas życia produktu
Ekonomia
Zlatan Ibrahimović w XTB
Ekonomia
Nowe funkcje w aplikacji mobilnej mZUS