EPSO to unijne biuro naboru kadr, które organizuje konkursy. Na jego stronie znajdziemy informacje o planowanych na ten rok konkursach, prawdopodobnych datach ich ogłoszenia i nadsyłania zgłoszeń, a także praktyczne wskazówki.

W tym roku będzie kilka okazji do współzawodnictwa. EPSO organizuje nabór na sekretarki, tłumaczy, administratorów w dziedzinie bezpieczeństwa żywności i zdrowia publicznego oraz ochrony danych. Dla osób, które nie są specjalistami w powyższych dziedzinach, najciekawszy może być konkurs, którego ogłoszenia zaplanowano na czerwiec. Jego celem jest nabór urzędników w dziedzinie europejskiej administracji publicznej, czyli najbardziej ogólnej. Z takiego konkursu można potem znaleźć zatrudnienie w dowolnej dyrekcji generalnej dowolnej instytucji.

Jednak w tym roku problemem może być większa konkurencja. Poprzednio (od 2003 roku) Unia organizowała specjalne konkursy dla obywateli nowych państw UE, w tym dla Polaków. Tym razem konkurs otwarty jest dla 27 państw, zgłoszeń będzie więc bardzo dużo.

Kandydaci muszą się wykazać wyższymi studiami i biegłą znajomością jednego z trzech roboczych języków UE: angielskiego, francuskiego lub niemieckiego. Staż pracy nie ma znaczenia, bo to konkurs na najniższy szczebel w hierarchii urzędniczej.

Ale i tak otwiera drzwi do zatrudnienia w unijnych instytucjach na stanowisku AD5. Pensja zasadnicza dla tych osób wynosi 3921 euro. Jest prawie nieopodatkowana i co trzy lata automatycznie podnoszona. Osoby, które nie mieszkały wcześniej w Brukseli, mogą liczyć na dodatek w wysokości 16 proc. pensji podstawowej. Oprócz tego dodatki na niepracującego małżonka i dzieci. W unijnych instytucjach można też w godzinach pracy uczyć się za darmo języków obcych, a dodatkowo oferują one bogaty program szkoleń.