Fundusze inwestycyjne to oferta praktycznie dla każdego. Standardowo minimalna wpłata wynosi kilkaset złotych. W przypadku typowych otwartych funduszy DWS, Legg Mason, Millennium, PKO, PZU, Skarbca, SKOK czy Union Investment wystarczy 100 zł. Typowe fundusze to akcyjne, zrównoważone, stabilnego wzrostu, dłużne, pieniężne.
– Zazwyczaj im bardziej skomplikowana strategia inwestycyjna, tym próg wejścia wyższy – mówi Anna Zalewska, analityk firmy Analizy Online monitorującej rynek TFI.
[srodtytul]Zamożni klienci zwykle wiedzą więcej[/srodtytul]
Przedstawiciele towarzystw funduszy inwestycyjnych tłumaczą, że nie chcą, by osoby z niewielką wiedzą o rynku kapitałowym decydowały się na wyrafinowane strategie, które często są bardziej ryzykowne. Wyniki takich inwestycji mogą być niezgodne z zachowaniem rynkowych indeksów, co jest relatywnie trudne do wyjaśnienia. Badania pokazują, że klienci z mniej zasobnymi portfelami mają mniejszą wiedzę o funduszach.
Z podobnych przyczyn wysokie wpłaty są wymagane w większości funduszy zamkniętych (FIZ) i specjalistycznych funduszy otwartych (SFIO). Nierzadko trzeba im powierzyć co najmniej 200 tys. zł