Pomysł przejęcia Banku Zachodniego WBK przez PKO BP ma zarówno zwolenników, jak i przeciwników. Ostateczna decyzja nie zapadła, ale gdyby spółka córka AIB trafiła do PKO BP, to faktyczny efekt przejęcia ujawni się dopiero po kilku latach.
Warto spojrzeć na problem nie z perspektywy emocji, lecz ekonomicznych efektów fuzji i przejęć (M&A). Analizując ewentualny zakup kontrolnego pakietu akcji BZ WBK przez PKO BP, należy rozpatrywać dwa aspekty: efektywność transakcji z perspektywy banku przejmującego oraz jej wpływ na stabilność systemu bankowego.
[srodtytul]Efektywność transakcji[/srodtytul]
Istnieje wiele analiz efektywności M&A dla rynku europejskiego i amerykańskiego. Nie dają one jednoznacznych rezultatów, choć większość pokazuje, iż oczekiwania co do rezultatów M&A w większości nie są spełniane. Przeprowadzono także badania autorskie oceny efektywności M&A banków unijnych za lata 1994 – 2007.
Wprawdzie każda transakcja ma cechy unikalne, ale uogólnienia pozwalają lepiej ocenić realne możliwości zakończenia przedsięwzięcia sukcesem. W okresie kilku tygodni przed i po podaniu transakcji do publicznej wiadomości przeciętna transakcja M&A przynosi znaczny wzrost wartości akcjonariuszom przejmowanych instytucji finansowych, a akcjonariusze banków przejmujących z siedzibą w UE przeważnie w tym okresie tracą. Jeżeli za miarę sukcesu transakcji M&A przyjmiemy wynik osiągnięty z perspektywy wszystkich grup akcjonariuszy, wtedy transakcje M&A przeprowadzane przez banki unijne wytwarzają przeciętnie rzeczywistą wartość i są korzystne z ekonomicznego punktu widzenia. Natomiast w perspektywie długookresowej (do trzech lat po dniu ogłoszenia transakcji) przejęcia w sektorze bankowym UE są neutralne, czyli przeciętnie nie wpływają na wartość udziałów akcjonariuszy instytucji przejmujących.