Wyniki funduszy inwestycyjnych, stan na koniec marca 2011

Tylko 35 proc. funduszy inwestycyjnych osiąga lepsze wyniki, niż można by oczekiwać na podstawie sytuacji na rynku. Najlepiej pod tym względem wypadają fundusze rynku pieniężnego

Aktualizacja: 21.04.2011 09:00 Publikacja: 21.04.2011 01:25

Wyniki funduszy inwestycyjnych, stan na koniec marca 2011

Foto: Fotorzepa, Szymon Łaszewski

Po raz kolejny postanowiliśmy sprawdzić, czy fundusze skutecznie pomnażały pieniądze klientów, jak radziły sobie z benchmarkami (są to wskaźniki służące do porównań, ich konstrukcję podajemy w ramce), które towarzystwa wydają się godne polecenia.

Wzięliśmy pod uwagę wyniki inwestycyjne osiągnięte w ciągu ostatnich trzech lat (w ujęciu trzy- i sześciomiesięcznym, rocznym, dwuletnim oraz trzyletnim) i porównaliśmy je z benchmarkami. Ponieważ Polacy wciąż najchętniej wybierają fundusze operujące na rynku krajowym (gromadzą one 80 proc. wszystkich środków ulokowanych w funduszach), analizie poddaliśmy właśnie te grupy.

Zobacz wyniki funduszy akcji małych i średnich spółek

Ogólny wniosek jest niezbyt optymistyczny. Im bardziej rynek funduszy się rozrasta, tym większe są dysproporcje w wynikach. Na szczęście dla klientów nietrudno znaleźć fundusze, które osiągają ponadprzeciętne rezultaty. Niestety, nie jest ich zbyt dużo.

Fundusze akcji – mniejsze górą

Choć na giełdzie już trzeci rok trwa hossa, tylko 31 proc. funduszy akcji w różnych okresach potrafi wypracować wyniki lepsze od wzorca. Wybór nie jest zatem zbyt duży.

Korzystnie wyróżniają się przede wszystkim mniejsze podmioty zarządzające relatywnie niewielkimi środkami. Pozwala im to dość elastycznie podchodzić do inwestycji, co daje dobre efekty.

I właśnie te fundusze najchętniej wybierają klienci. Wśród inwestujących w akcje małych i średnich przedsiębiorstw bardzo dobrze prezentują się: Allianz Akcji MiŚ, oba fundusze zarządzane przez KBC oraz Noble Akcji MiŚ.

Zobacz wyniki funduszy zrównoważonych

W czasie hossy najlepszy wyniki wypracował Aviva Inwestors Małych Spółek. Dwuletnia stopa zwrotu przekroczyła 130 proc. Jednak w najkrótszym trzymiesięcznym okresie fundusz ten zanotował stratę w wysokości 1,4 proc., podczas gdy benchmark zyskał 3,1 proc.

To w sporej części efekt spadku kursu akcji austriackiej firmy Kapsch oraz Tauronu. Obie te spółki mają dość duży udział w portfelu (ponad 11 proc.). W pierwszym kwartale notowania Kapsch spadły o 12 proc., a Tauronu o 4,4 proc. Warto jednak dodać, że papiery Kapsch oraz innej austriackiej firmy Immofinanz były w znacznym stopniu źródłem długoterminowych sukcesów funduszu.

W grupie funduszy uniwersalnych wybór jest nieco większy. Obok stosunkowo młodych funduszy; Skok Akcji, Quercus Agresywny i Allianz Akcji Plus stabilnymi wynikami mogą SIĘ pochwalić: Idea, Legg Mason czy UniKorona Akcji.

Fundusze mieszane – trudno pokonać rynek

Wszystkie fundusze mieszane w analizowanych okresach zanotowały wzrost wartości jednostek uczestnictwa. Obligacyjna część portfeli w większości przypadków skutecznie zabezpieczyła przed stratami z akcji w najdłuższym trzyletnim okresie.

Ale w porównaniu z benchmarkiem wyniki tej grupy są słabe. W analizowanych okresach zaledwie co piątemu funduszowi udało się pokonać wzorzec.

Ponieważ w tych grupach funduszy istotną część portfela stanowią papiery skarbowe, kluczem do sukcesu była skuteczność zarządzających właśnie na tym rynku. A tu zmienność była dużo większa niż na giełdzie. Rentowność obligacji pięcioletnich wahała się od 4,87 do prawie 7,5 proc.

Wśród funduszy stabilnego wzrostu najlepiej wypadły: UniStabilny Wzrost oraz Idea Stabilnego Wzrostu. Pierwszy to produkt, którego portfel inwestycyjny powstał w listopadzie 2007 roku, a więc tuż po tym, jak rozpoczęła się giełdowa bessa. Nie przeszkodziło to jednak w pozyskiwaniu środków, które dziś sięgają 660 mln zł.

Zobacz wyniki funduszy stabilnego wzrostu

Warto zwrócić uwagę, że zgodnie ze statutem zaangażowanie funduszu UniStabilny Wzrost w akcje nie może przekroczyć 40 proc. Fundusz nie wykorzystuje jednak tego w sposób maksymalny, choć w ostatnich miesiącach udział akcji wyraźnie wzrósł. Według stanu na koniec marca przekroczył 27 proc., podczas gdy jeszcze w czerwcu 2010 roku wynosił mniej niż 13 proc. Gdy spojrzymy na wysokie pozycje tego towarzystwa w grupie funduszy bezpiecznych, mamy gotową odpowiedź, skąd wzięło się wysokie miejsce w zestawieniu funduszy stabilnego wzrostu.

Z kolei Idea prowadzi bardzo aktywną politykę inwestycyjną, która zwłaszcza w długim terminie przynosi bardzo dobre rezultaty. W okresach dwu- i trzyletnim fundusz wyraźnie pokonał zarówno benchmark, jak i konkurencję.

Zobacz wyniki funduszy akcyjnych uniwersalnych

Wśród funduszy zrównoważonych wyróżnia się KBC Aktywny, wcześniej znany jako KBC Zrównoważony. Początkowo zmiana nazwy nie przekładała się na wyniki zarządzania. Teraz widać, że polityka inwestycyjna funduszu również się zmienia, co zaczyna być widoczne zwłaszcza w krótszych okresach.

Bezpieczne – zyski z papierów korporacyjnych

Połowa funduszy rynku pieniężnego i około 40 proc. funduszy obligacji ma lepsze wyniki niż wzrost benchmarku. W pierwszej grupie zdecydowanym liderem jest Idea Premium. W każdym badanym okresie wypracowała wynik lepszy od rynku. W najdłuższym trzyletnim okresie zarobiła 26,2 proc. Był to wynik lepszy od wzorca aż o 11,7 pkt proc.

Idea Premium jest przeznaczona głównie dla przedsiębiorstw, ale również indywidualni klienci mogą tam wpłacać pieniądze pod warunkiem, że dysponują minimum 40 tys. euro. Ponadprzeciętne wyniki to przede wszystkim efekt zaangażowania na rynku obligacji korporacyjnych, przynoszących nieporównywalne wyższe zyski niż obligacje rządowe. Na koniec marca udział obligacji korporacyjnych w portfelu wynosił aż 51 proc.

Zobacz wyniki funduszy rynku pieniężnego

Swoją wysoką pozycję potwierdzają też oba fundusze zarządzane przez Union Investment: UniKorona Pieniężny i UniWibid. Pierwszy przeznaczony jest dla klientów detalicznych, drugi dla instytucjonalnych. Oba należą do najlepszych produktów na rynku. Charakteryzują się wysoką powtarzalnością wyników. W ciągu trzech lat ich łączne aktywa wzrosły o ponad 320 proc., co sprawiło, że obecnie są to dwa największe tego typu fundusze na rynku.

Zobacz wyniki funduszy obligacyjnych

W grupie funduszy inwestujących w obligacje wyróżniają się: Amplico Obligacji, Idea Obligacji oraz Arka Obligacji. Dwa pierwsze, z uwagi na swoją politykę inwestycyjną, charakteryzują się podwyższonym ryzykiem. Jest ono związane z tym, że fundusze aktywnie działają na rynkach zagranicznych. Natomiast Arka bardziej koncentruje się na rynku polskim. Dlatego ryzyko wynikające ze zmienności kursów walut w jej przypadku jest ograniczone.

masz pytanie, wyślij e-mail do autora c.adamczyk@rp.pl

Jak porównywaliśmy wyniki

Aby ocenić wyniki inwestycyjne funduszy, odnieśliśmy je do benchmarku, czyli specjalnie skonstruowanego wzorca. Dla każdej z podstawowych grup funduszy operujących na krajowym rynku (tu znajduje się najwięcej pieniędzy klientów) stworzyliśmy inny benchmark. Odzwierciedla on typową strukturę inwestycji danego rodzaju funduszy.

- Fundusze akcyjne

Wzorzec składa się w 80 proc. ze zmiany indeksu WIG i w 20 proc. ze średniej stopy zwrotu z obligacji skarbowych.

- Fundusze akcji małych i średnich spółek

Benchmark jest skonstruowany z indeksu mWIG40 (80 proc.) oraz ze średniej stopy zwrotu z obligacji skarbowych (20 proc.).

- Fundusze zrównoważone

50 proc. tego wskaźnika stanowi zmiana WIG, a drugie 50 proc. średnia stopa zwrotu z obligacji skarbowych.

- Fundusze stabilnego wzrostu

35 proc. to WIG, 40 proc. – średnia stopa zwrotu z obligacji skarbowych, 25 proc. – średnia stopa zwrotu z bonów skarbowych.

- Fundusze obligacji

Wskaźnik jest zbudowany w 80 proc. ze średniej stopy zwrotu z obligacji skarbowych i w 20 proc. ze średniej stopy zwrotu z bonów skarbowych.

- Fundusze pieniężne

Wzorzec w 100 proc. odzwierciedla średnią stopę zwrotu z bonów skarbowych.

Opinie: Łukasz Witkowski, dyrektor Departamentu Zarządzania Portfelami Papierów Dłużnych PKO TFI

Początek drugiego kwartału tego roku jest optymistyczny dla polskiego rynku papierów dłużnych. Uważamy, że sytuacja na globalnych rynkach finansowych powoli się stabilizuje. Trwałe odbicie w gospodarce światowej staje się faktem. Zachęca to inwestorów do większego angażowania się na rynkach wschodzących, czyli między innymi na rynku polskim. Jednocześnie krajowe papiery dłużne relatywnie coraz bardziej zyskują na atrakcyjności w stosunku do modnych ostatnio obligacji węgierskich. Naszym zdaniem obecnie największy potencjał mają obligacje długoterminowe. Ich rentowność wynosi poniżej 6,2 proc. Co istotne, obligacje dziesięcioletnie – w porównaniu z papierami o krótszych terminach do wykupu – umożliwiają przeprowadzanie najbardziej atrakcyjnych operacji zwanych carry (są to operacje polegające na wykorzystywaniu różnic w stopach procentowych na rynkach w różnych krajach – przyp. red). Jest to ważne zwłaszcza teraz z uwagi na to, w jakim momencie cyklu znajduje się obecnie polityka monetarna. Według szacunku ekonomistów, w tym roku czekają nas jeszcze podwyżki stóp procentowych o około 50 punktów bazowych. Cykl zakończy się stopą interwencyjną na poziomie przekraczającym 5 proc. Pozytywny wpływ na obligacje długoterminowe będzie miało również to, że ich podaż na naszym rynku ze strony Ministerstwa Finansów jest ograniczona. —nch

Tomasz Matras, zarządzający funduszami Union Investment TFI

Przewidujemy, że w 2011 r. hossa rozpoczęta w lutym 2009 r. będzie kontynuowana. Jest spora szansa, że utrzyma się także w kolejnym roku. Wiele wskazuje na to, że rekordowe notowania z lipca 2007 r. mogą być pobite i indeksy giełdowe osiągną większe wartości. Jeśli do tego dojdzie, zwrot z inwestycji w fundusze akcji, liczony dla różnych okresów, może być jeszcze wyższy niż w połowie 2007 r. Zapewne przez cały czas hossy będą utrzymywać się wysokie ceny surowców. Natomiast im bliżej będzie końca hossy, tym więcej powodów do zadowolenia będą mieli ci, których inwestycje związane są np. z produkcją samochodów i z handlem.    —nch

Po raz kolejny postanowiliśmy sprawdzić, czy fundusze skutecznie pomnażały pieniądze klientów, jak radziły sobie z benchmarkami (są to wskaźniki służące do porównań, ich konstrukcję podajemy w ramce), które towarzystwa wydają się godne polecenia.

Wzięliśmy pod uwagę wyniki inwestycyjne osiągnięte w ciągu ostatnich trzech lat (w ujęciu trzy- i sześciomiesięcznym, rocznym, dwuletnim oraz trzyletnim) i porównaliśmy je z benchmarkami. Ponieważ Polacy wciąż najchętniej wybierają fundusze operujące na rynku krajowym (gromadzą one 80 proc. wszystkich środków ulokowanych w funduszach), analizie poddaliśmy właśnie te grupy.

Pozostało 93% artykułu
Ekonomia
Gaz może efektywnie wspierać zmianę miksu energetycznego
https://track.adform.net/adfserve/?bn=77855207;1x1inv=1;srctype=3;gdpr=${gdpr};gdpr_consent=${gdpr_consent_50};ord=[timestamp]
Ekonomia
Fundusze Europejskie kluczowe dla innowacyjnych firm
Ekonomia
Energetyka przyszłości wymaga długoterminowych planów
Ekonomia
Technologia zmieni oblicze banków, ale będą one potrzebne klientom
Materiał Promocyjny
Bank Pekao wchodzi w świat gamingu ze swoją planszą w Fortnite
Ekonomia
Czy Polska ma szansę postawić na nogi obronę Europy