Ocena funduszu Pioneer Stabilnego Wzrostu

Pioneer Stabilnego Wzrostu w większości okresów uzyskuje niesatysfakcjonujące stopy zwrotu, nawet podejmując stosunkowo wysokie ryzyko

Publikacja: 28.04.2011 01:10

Na tle konkurencji

Na tle konkurencji

Foto: Rzeczpospolita

W ciągu siedmiu pełnych lat działalności aż cztery razy znajdował się w dolnej części zestawienia wyników, a dwa razy miał najgorszy wynik w grupie. Od początku działalności stracił 32,4 proc. w stosunku do średniej w grupie, z czego 10,5 proc. w ciągu ostatnich trzech lat.

Jednocześnie fundusz ponosił ponadprzeciętne ryzyko. Nie dziwi zatem, że wszelkie wskaźniki efektywności zarządzania (Information Ratio, wskaźnik Sharpa itp.) należą do najsłabszych w tej grupie.

Z czego wynikają tak kiepskie wyniki? Zarządzający, co jest ich plusem, aktywnie podchodzą do konstruowania portfela zarówno na poziomie inwestycji w poszczególne grupy aktywów, jak i na poziomie zarządzania jego częściami. Problemem wydają się jednak nietrafione decyzje dotyczące struktury aktywów i doboru konkretnych produktów.

Ponadto fundusz nie należy do tanich. Zarówno maksymalna opłata manipulacyjna, jak i wartości wskaźnika TER znacznie przewyższają średnią w grupie.

Zdaniem firmy Analizy Online problemy funduszu mają na tyle głębokie podłoże, że trudno będzie je wyeliminować w najbliższym czasie.

Ekonomia
W biznesie nikt nie może iść sam
Ekonomia
Oszczędna jazda – techniki, o których warto pamiętać na co dzień
Ekonomia
Złoty wiek dla ambitnych kobiet
Ekonomia
Rekordowy Kongres na przełomowe czasy
Materiał Promocyjny
Tech trendy to zmiana rynku pracy
Ekonomia
Targi w Kielcach pokazały potęgę sektora rolnego
Materiał Partnera
Polska ma ogromny potencjał jeśli chodzi o samochody elektryczne