Najbardziej zadłużony kraj Europy Środkowej potrzebuje wartej 15 mld euro pożyczki, aby ograniczyć koszty kredytów i zapobiec dalszym obniżkom swojego ratingu. Z powodu wysokiego zadłużenia oraz braku reform fiskalnych i prawnych, rating Węgier został zredukowany do poziomu nie rekomendującego inwestowania w tym kraju.
Pod koniec kwietnia Fitch zapowiedział, że rozważa dalsze obniżenie ratingu Węgier, jeśli kraj w porę nie zagwarantuje sobie pomocy finansowej ze strony Unii Europejskiej i Międzynarodowego Funduszu Walutowego. Rząd Viktora Orbana jest krytykowany za brak przewidywalności, ingerencję w politykę węgierskiego banku centralnego i opieszałość w przeprowadzaniu reform. MFW i Komisja Europejska wymagają od Węgier większego zaangażowania w konsolidacji finansów państwa i zapewnienia niezależności bankowi centralnemu.
Pod koniec kwietnia, po pięciu miesiącach sporów KE zapaliła wreszcie zielone światło dla negocjacji z Węgrami w sprawie wsparcia finansowego. – Musimy zapewnić sobie pakiet pomocowy, który będzie zgodny z oczekiwaniami rynku – powiedział Mihaly Varga, szef gabinetu premiera Orbana. – Powinniśmy podpisać trzyletnią umowę wartą 15 mld euro. Jest to wartość oszacowana na podstawie wymagań rynku i sądzę, że będziemy w stanie ją wynegocjować.
Ale rozmowy, o które Węgrzy zabiegali od listopada, jeszcze się nie rozpoczęły. Niektórzy analitycy i inwestorzy podejrzewają, że rząd Orbana gra na zwłokę. Tymczasem Budapeszt uważa, że to europejskie organy są odpowiedzialne kolejne opóźnienia. – Negocjacje są opóźnione, ponieważ MFW i UE uzgadniają warunki, które muszą zostać spełnione zanim zaczną się rozmowy. Jesteśmy gotowi do negocjacji choćby od jutra i mamy nadzieję, że po zawstydzająco długim okresie bezczynności rozmowy nabiorą tempa – powiedział Varga.
Komisja Europejska chce od Węgier definitywnego wyjaśnienia sytuacji z bankiem centralnym jeszcze zanim rozmowy się rozpoczną. MFW zapowiedział, że jest gotów zacząć negocjacje, kiedy tylko Węgrzy zapewnią niezależność swojego banku centralnego. Analitycy spodziewają się osiągnięcia porozumienia nie wcześniej, niż w połowie bieżącego roku. Tamas Fellegi, węgierski urzędnik odpowiedzialny za negocjacje z MFW, liczy zamknięcie sprawy jesienią.