Obecnie (stan na zeszły tydzień) na wypłatę zaliczek czeka dwudziestu benficjentów POIG 8.4. Potrzebują i zawnioskowali o 14,7 mln zł na realizację swoich projektów. Władza Wdrażająca Programy Europejskie (WWPE) ich nie wypłaci, ponieważ wyczerpała już w większości zabudżetowane w ubiegłym roku środki. Istnieje mechanizm uruchomienia rezerw, ale ten ma swoją inercję. Podobni było w ubiegłym roku.
- W połowie lipca br. WWPE wystąpiła z wnioskami do rezerwy celowej, które to wnioski zostały już zaakceptowane przez Ministerstwo Administracji i Cyfryzacji oraz Ministerstwo Rozwoju Regionalnego. Obecnie są na ostatnim etapie akceptacji w Ministerstwie Finansów i oczekujemy na decyzję w zakresie przesunięcia środków do budżetu WWPE. Sprawa jest na bieżąco monitorowana przez WWPE - zapewnia Ewa Siczek, dyrektor departamentu funduszy strukturalnych WWPE. Kiedy MF uruchomi odpowiednie środki? Nie wiadomo. Jak można usłyszeć od doświadczonych w realizacji POIG 8.4 osób może za 2 tygodnie, może za 1 miesiąc, może za 2 miesięce... Mówi się, że realnie środki mogą zostać uruchomione pod koniec września, co jest informacją nieoficjalną, ponieważ z MF nie udało się nam uzyskać jasnej odpowiedzi w tej sprawie.
Kto może, realizuje projekty inwestycyjne już dzisiaj, nie czekając na zaliczki, za własne nadwyżki finansowe. Ale nie wszystkich operatorów na to stać.
- Kiedy zacznie się rozliczanie harmonogramu realizacji projektu, nikogo nie będzie interesowało, jakie były poślizgi w wypłacie zaliczek - narzekają niektórzy beneficjenci. Urzędnicy bezradnie rozkładają ręce. Ich zdaniem, to jedno z tych ryzyk, które muszą brać pod uwagę przedsiębiorcy wnioskujący o środki z publicznych funduszy.
WWPE ma do dyspozycji środki zabudżetowane w roku poprzednim, a o uruchomienie rezerwy celowej z budżetu państwa może wnioskować, kiedy wyczerpie 70 proc. - Wnioski o zaliczki realizujemy wedle kolejności zgłoszeń - informuje nas WWPE. Według jej przedstawicieli 20 beneficjentów, którzy czekają dzisiaj na zaliczki, to niewielka w sumie liczba w stosunku do 215 projektów, jakie są dzisiaj realizowane.