Urząd przebadał odbiór sygnału naziemnej telewizji cyfrowej na terenie 505 gmin (6754 miejscowości) zamieszkałych przez ponad 6 milionów Polaków. - Na podstawie dotychczasowych pomiarów sygnału można zdecydowanie stwierdzić, że proces cyfryzacji telewizji na tym etapie spełnia założenia zawarte w ustawie o wdrożeniu naziemnej telewizji cyfrowej, dotyczące zapewnienia wymagalnego pokrycia dla co najmniej 95 proc. ludności Polski – komentuje Magdalena Gaj, prezes Urzędu Komunikacji Elektronicznej.
Jak podaje UKE, badania prowadzono od lipca do połowy września 2012 r. w oparciu o zespoły pomiarowe z Delegatur Urzędu Komunikacji Elektronicznej. - Pomiary przeprowadzono w 1217 miejscowościach, co do których wcześniejsze analizy wskazywały, że mogą tam wystąpić problemy z sygnałem cyfrowym (np. miejscowości, które są na granicy zasięgu sygnału z nadajnika lub są zasłonięte przeszkodami terenowymi) – podaje urząd.
Z badań wyniknęło, że ponad 98 proc. miejscowości odbiera już ten sygnał. - Jedynie w 24 miejscowościach niezbędne będą dodatkowe działania nadawców i spółki Emitel, mające na celu zapewnienie na ich terenie odbioru sygnału cyfrowego – podało UKE.
7 listopada sygnał analogowy naziemnej telewizji przestanie być nadawany w województwie lubuskim oraz w części gmin z województw dolnośląskiego, wielkopolskiego i zachodniopomorskiego.
28 listopada Emitel wyłączy nadajniki emitujące sygnał analogowy w województwie pomorskim oraz na terenie części gmin z województw kujawsko-pomorskiego i warmińsko-mazurskiego. W szeregu innych miejscowości odbiór będzie warunkowy.