Jeśli wziąć pod uwagę stanowiska, to najczęściej umiejętności językowe oczekiwane są od praktykantów i stażystów – ponad 55 proc. ofert pracy. Na kolejnych miejscach znaleźli się asystenci (53 proc.), dyrektorzy i prezesi (prawie 50 proc.), specjaliści (49 proc.) oraz kierownicy (43 proc.). Taka kolejność może trochę dziwić, bo sugeruje, że od stażystów wymaga się więcej niż od szefów.
– Wytłumaczeniem może być fakt, że od osób aplikujących na wyższe stanowiska wymaga się znajomości angielskiego, ale nie pisze się o tym w ofertach. Wydaje się bowiem oczywiste, że eksperci, kierownicy, prezesi mówią po angielsku – komentuje Miłosz Ryniecki z Fluentbe.
Taką tezę potwierdzają specjaliści od rekrutacji ankietowani przez Fluentbe. Ich zdaniem znajomość angielskiego najczęściej przydaje się na stanowiskach specjalisty i kierownika (po 88 proc.), jest najczęściej sprawdzana podczas rekrutacji specjalistów (93 proc. odpowiedzi HR-owców) oraz kierowników (75 proc.). Znacznie zaś rzadziej sprawdza się stażystów (30 proc.) i asystentów (44 proc.).
Sprawne posługiwanie się językiem obcym nie jest tylko pustym wymogiem stawianym kandydatom do pracy. Jedynie 7 proc. ankietowanych przez Fluentbe uznało, że angielski nie przydaje się im w pracy, choć był wymagany w ogłoszeniu. Zdecydowana większość wskazuje, że przydaje się on zawsze, często lub od czasu do czasu.
Można się spodziewać, że ta umiejętność będzie pożądana przez firmy coraz częściej. – Wiele polskich firm stawia na ekspansję zagraniczną i stopniowo wkracza na inne rynki. Kontakty międzynarodowe są już wtedy codziennością, a komunikacja w języku angielskim staje się kompetencją bazową dla wielu stanowisk pracy – wskazuje Marcin Starzyk, recruitment specialist w Jobs Plus, cytowany przez Fluentbe.
– Dla pracujących w globalnej organizacji język angielski jest językiem „urzędowym" – zaznacza Karolina Bojdys z Cooper Standard. – Nie są to kontakty jedynie z klientami i dostawcami, ale przede wszystkim ze współpracownikami pracującymi w innych jednostkach, rozlokowanych często na wszystkich kontynentach – zauważa.