Znajomość angielskiego staje się niezbędna w pracy

Pracodawcy coraz częściej oczekują od kandydatów sprawnego posługiwania się językiem obcym. Brak tej umiejętności może być przeszkodą w karierze.

Publikacja: 23.06.2019 21:00

Znajomość angielskiego staje się niezbędna w pracy

Foto: Adobe Stock

Wymóg znajomości angielskiego jest w ponad 43 proc. ofert pracy – wynika z analizy przeprowadzonej przez internetową szkołę językową Fluentbe, która pod lupę wzięła prawie 48 tys. ogłoszeń na portalu Pracuj.pl.

Czytaj także: Poliglocie łatwiej o pracę i podwyżkę

Najczęściej tego typu wymagania są w takich branżach, jak IT, badania i rozwój, handel. Tam język obcy jest niezbędny do codziennej pracy – rozmów z klientami, komunikacji wewnętrznej w wielonarodowych korporacjach, obsługi oprogramowania. W branżach, gdzie komunikacja z klientem i wewnątrz firmy najczęściej odbywa się w języku polskim, znajomość angielskiego jest tzw. dodatkowym atutem.

Najrzadziej taki wymóg pojawia się w ogłoszeniach dotyczących prac fizycznych, sektora ubezpieczeń, zdrowia, nieruchomości.

Jeśli wziąć pod uwagę stanowiska, to najczęściej umiejętności językowe oczekiwane są od praktykantów i stażystów – ponad 55 proc. ofert pracy. Na kolejnych miejscach znaleźli się asystenci (53 proc.), dyrektorzy i prezesi (prawie 50 proc.), specjaliści (49 proc.) oraz kierownicy (43 proc.). Taka kolejność może trochę dziwić, bo sugeruje, że od stażystów wymaga się więcej niż od szefów.

– Wytłumaczeniem może być fakt, że od osób aplikujących na wyższe stanowiska wymaga się znajomości angielskiego, ale nie pisze się o tym w ofertach. Wydaje się bowiem oczywiste, że eksperci, kierownicy, prezesi mówią po angielsku – komentuje Miłosz Ryniecki z Fluentbe.

Taką tezę potwierdzają specjaliści od rekrutacji ankietowani przez Fluentbe. Ich zdaniem znajomość angielskiego najczęściej przydaje się na stanowiskach specjalisty i kierownika (po 88 proc.), jest najczęściej sprawdzana podczas rekrutacji specjalistów (93 proc. odpowiedzi HR-owców) oraz kierowników (75 proc.). Znacznie zaś rzadziej sprawdza się stażystów (30 proc.) i asystentów (44 proc.).

Sprawne posługiwanie się językiem obcym nie jest tylko pustym wymogiem stawianym kandydatom do pracy. Jedynie 7 proc. ankietowanych przez Fluentbe uznało, że angielski nie przydaje się im w pracy, choć był wymagany w ogłoszeniu. Zdecydowana większość wskazuje, że przydaje się on zawsze, często lub od czasu do czasu.

Można się spodziewać, że ta umiejętność będzie pożądana przez firmy coraz częściej. – Wiele polskich firm stawia na ekspansję zagraniczną i stopniowo wkracza na inne rynki. Kontakty międzynarodowe są już wtedy codziennością, a komunikacja w języku angielskim staje się kompetencją bazową dla wielu stanowisk pracy – wskazuje Marcin Starzyk, recruitment specialist w Jobs Plus, cytowany przez Fluentbe.

– Dla pracujących w globalnej organizacji język angielski jest językiem „urzędowym" – zaznacza Karolina Bojdys z Cooper Standard. – Nie są to kontakty jedynie z klientami i dostawcami, ale przede wszystkim ze współpracownikami pracującymi w innych jednostkach, rozlokowanych często na wszystkich kontynentach – zauważa.

Specjaliści HR nie mają wątpliwości – brak znajomości angielskiego zawsze lub często może się przyczynić do wyhamowania kariery na kierowniczych stanowiskach. Uważa tak ponad 81 proc. ankietowanych.

Eksperci szkoły językowej Tutlo uważają, że w nieodległej przyszłości wszystkie firmy działające w skali ponadnarodowej, bez względu na pochodzenie, będą musiały się posługiwać angielskim. – Czy tego chcemy, czy nie, angielski staje się globalnym językiem biznesu – mówi Tomasz Jabłoński, członek zarządu i współtwórca Tutlo. – Coraz więcej korporacji transnarodowych przyjmuje angielski jako wspólny język korporacyjny. Polskie przedsiębiorstwa budujące swój biznes za granicą również prędzej czy później odejdą od komunikacji po polsku – uważa.

Wymóg znajomości angielskiego jest w ponad 43 proc. ofert pracy – wynika z analizy przeprowadzonej przez internetową szkołę językową Fluentbe, która pod lupę wzięła prawie 48 tys. ogłoszeń na portalu Pracuj.pl.

Czytaj także: Poliglocie łatwiej o pracę i podwyżkę

Pozostało 92% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
Czym jeździć
Nowa Skoda Kodiaq. Liczą się konie mechaniczne czy design?
Tu i Teraz
Nowa Skoda Superb. Komfort w parze z technologią
Ekonomia
Dbamy o bezpieczeństwo przez cały czas życia produktu
Ekonomia
Zlatan Ibrahimović w XTB
Ekonomia
Nowe funkcje w aplikacji mobilnej mZUS
Ekonomia
Azoty złożyły pierwsze zawiadomienie do prokuratury