Na te i inne pytania starali się odpowiedzieć uczestnicy I Forum Grup Kapitałowych, które odbyło się na warszawskiej giełdzie. W imprezie udział wzięło około 150 osób. Dodatkowo ponad 400 zainteresowanych śledziło to wydarzenie w internecie. Tak duże powodzenie debaty nie jest zaskoczeniem dla specjalistów. Wielu z nich podkreślało bowiem, że grupy kapitałowe muszą się codziennie zmagać z wieloma skomplikowanymi zagadnieniami i trudnościami.

– Każda grupa kapitałowa ma jakiś motyw jej stworzenia. Albo jest to ograniczenie ryzyka finansowego, albo operacyjnego. Wszystko sprowadza się jednak do wspólnego mianownika. Po to tworzy się grupę kapitałową złożoną z kilku jednostek, abyśmy mogli koordynować jej działalność – mówił Andre Helin, prezes firmy BDO. Jak podkreślał, funkcjonowanie grup kapitałowych wiąże się jednak obecnie z pewnymi uciążliwościami, szczególnie prawnymi.

– Nie mamy odpowiednich przepisów podatkowych, nie mamy możliwości zarządzania jednostką tak, jakby to było faktycznie jedno przedsiębiorstwo, i mamy zbyt skomplikowane przepisy. Chciałbym mieć prostszą strukturę, w ramach której grupa kapitałowa w myśl przepisów byłaby traktowana jako grupa kapitałowa z pełną odpowiedzialnością i możliwościami dla osób zarządzających – stwierdził Helin.

Uczestnicy Forum mogli poznać aspekty związane z funkcjonowaniem grupy kapitałowej nie tylko w Polsce, ale także na innych rynkach. Mówił o tym m.in. Grzegorz Hajdarowicz, przewodniczący rady nadzorczej Gremi Media, który dzielił się doświadczeniami zdobytymi w Polsce i Brazylii. – Są to dwa różne kraje, dwa różne kontynenty, gdzie efekty synergii są bardzo trudne. W sprawach podatkowych, prawnych praktycznie nie do osiągnięcia – mówił. Jak jednak podkreślał, w rozwijaniu biznesu pomogło mu zatrudnienie Polaków, którzy przez długi czas mieszkali w Brazylii. – Firma działa od 2009 r. i uczestnicy obecnie w jednym z największych projektów nieruchomościowych na wybrzeżu brazylijskim. W sytuacjach formalnoprawnych trzeba szukać pewnych skrótów – podkreślał. Swoim doświadczeniami dzielił się również Rafał Brzoska, prezes Integer.pl. – Mamy już kilkadziesiąt spółek zagranicznych. Łatwiej jest nam przez to prowadzić biznes, niż mielibyśmy to robić bezpośrednio z Polski – tłumaczył. Część uczestników wskazywała jednak, że rozbudowane grupy kapitałowe są mało przejrzyste. Patronem medialnym imprezy była „Rzeczpospolita".