Banknot z wizerunkiem Jana Długosza, upamiętniający 600. rocznicę urodzin słynnego kronikarza, został wydrukowany na specjalnym papierze umożliwiającym stosowanie grawerowania laserowego. Jak zapewnia na stronie internetowej NBP, to jeden z pierwszych tego typu banknotów na świecie.
Techniką grawerowania laserowego został wykonany kod na awersie banknotu, który będzie można odczytać telefonem komórkowym (odsyła do poswięconej banknotowi strony internetowej), oraz element graficzny (witraż) na rewersie.
To nie pierwszy banknot kolekcjonerski, który stał się dla NBP i Polskiej Wytwórni Papierów Wartościowych - producenta wszystkich złotowych banknotów - okazją do przetestowania innowacyjnych rozwiązań. Rok temu, w 100. rocznicę utworzenia Legionów Polskich, bank centralny wyemitował 20-złotówkę z wizerunkiem marszałka Józefa Piłsudskiego, która była pierwszym polskim banknotem polimerowym (plastikowym).
Na polimerowym podłożu nie da się umieścić znaków wodnych, które stanowią jedno z zabezpieczeń polskich banknotów obiegowych. PWPW zastosowała więc jako pierwsza na świecie nowatorski hologram, umieszczony na przezroczystym tle.
To oraz inne nowoczesne zabezpieczenia tego banknotu w marcu br. zostały docenione na konferencji European High Security Printing w Budapeszcie, gdzie został uznany za europejski banknot roku. Dwa miesiące później na międzynarodowej konferencji w Kanadzie 20 zł z marszałkiem Piłsudskim uznano (ex aequo z banknotami z Nigerii i Szkocji) za najlepszy banknot kolekcjonerski.