Holandia: Problemy z ruchem kolejowym. Powodem są borsuki

Borsuki ryjące pod torami kolejowymi są w Holandii źródłem problemów z ruchem kolejowym - odnotowuje "The Guardian". Władze mają problem z chronionymi w tym kraju zwierzętami, które upatrzyły sobie okolice położonych na uboczu torów kolejowych na swoje schronienia.

Publikacja: 23.03.2023 13:55

Borsuk

Borsuk

Foto: Adobe Stock

W Holandii - jak pisze brytyjski dziennik - występuje populacja borsuków licząca ok. 7 tys. osobników. W gęsto zaludnionym kraju szukają one ustronnych, oddalonych od siedzib ludzkich miejsc - w efekcie często budują swoje siedziby pod względnie "cichymi" nasypami kolejowymi, oddalonymi od siedzib ludzkich, a dodatkowo, dzięki niewielkiemu podwyższeniu względem poziomu gruntu, nasypy chronią takie nory borsuków przed zalaniem.

W Holandii zidentyfikowano 40 miejsc, w których tory mogą być zagrożone przez borsuki. We Fryzji zarządzająca siecią kolejową spółka ProRail zaczyna budować nasypy kolejowe z tworzyw sztucznych, aby zniechęcić borsuki od budowania nor w ich okolicach.

Czytaj więcej

Boliwia: 2 mln dzikich zwierząt ofiarami pożarów lasów

- Tereny wokół torów są najwyraźniej atrakcyjnym środowiskiem dla borsuków, ponieważ nasypy są wykonane z piasku, w którym borsuki uwielbiają ryć nory - powiedział rzecznik ProRail, Aldert Baas, w rozmowie z "The Guardian".

- Niewiele osób przechodzi obok torów, co odpowiada nieśmiałym borsukom, nasypy często górują nad krajobrazem... Fryzja jest płaska jak naleśnik - dodał.

W Holandii zidentyfikowano 40 miejsc, w których tory mogą być zagrożone przez borsuki

Spółka ProRail ogłosiła w tym tygodniu, że ruch pociągów między miastami Den Bosch ('s-Hertogenbosch) i Boxtel został wstrzymany - co wpływa również na transport towarów - ponieważ nory pod torami w rejonie wsi Esch sprawiają, że korzystanie z torów na tym odcinku nie jest bezpieczne. 

- Po raz drugi w tym tygodniu musieliśmy wstrzymać ruch, ponieważ borsuki ryją pod torami - przyznał John Voppen, dyrektor wykonawczy ProRail.

Ekologia
„Złote algi” nadal obecne w Odrze. Jest finalny raport
Materiał Promocyjny
Gdy zapadną egipskie ciemności
Ekologia
Sondaż: Polacy chcą natychmiastowego ratowania Odry. Wśród wyborców PiS - co drugi
Ekologia
Zandberg: Dyskusje o mące z chrząszczy? Prawica w głębokim kryzysie intelektualnym
Ekologia
Rok 2022 najgorętszym rokiem w historii pomiarów w Wielkiej Brytanii
Ekologia
Odra ściekiem płynąca. Kto ma pozwolenia na zrzut ścieków do rzeki?
Ekologia
„Tagesspiegel” o wycince drzew w Bieszczadach. Czy niedźwiedzie przetrwają?