Oskar Picht dziś w Google Doodle. Kim był i z czego zasłynął?

Dziś na stronie głównej Google oglądać możemy Doodle poświęcone Oskarowi Pichtowi. Kim był ten wynalazca i dlaczego Google postanowiło go uhonorować akurat 23 września?

Publikacja: 23.09.2024 10:43

Google Doodle z 23 września

Google Doodle z 23 września

Foto: Google

Od czasu do czasu logo na stronie głównej Google wygląda nieco inaczej niż zwykle. To tzw. Google Doodle, poświęcone konkretnemu wydarzeniu lub osobie. 23 września zobaczyć możemy nietypową maszynę do pisania i alfabet Braille'a, nawiązujące do Oskara Pichta.

Oskar Picht bohaterem Google Doodle 23 września 2024 roku

Google Doodle poświęcony jest dziś Oskarowi Pichtowi – wynalazcy maszyny do pisania dla osób niewidomych. 23 września 1907 roku Oskar Picht, za swoje osiągnięcia, otrzymał złoty medal na Międzynarodowej Wystawie Maszyn do Pisania w Wenecji. Autorką dzisiejszego Doodle jest niemiecka artystka Ute Dietz. Tworząc go skupiła się na maszynie do pisania dla osób niewidomych oraz podkreśliła niektóre atrybuty Oskara Pichta jako nauczyciela i wynalazcy.

Oskar Picht: Życiorys

Oskar Picht urodził się 27 maja 1871 roku w Pasewalku w Niemczech. Był synem Wilhelma i Hermine. Jego ojciec był piekarzem. Oskar skończył szkołę miejską w Pasewalku oraz Wyższą Szkołę dla Chłopców. W latach 1886-1891 kształcił się w seminarium nauczycielskim w dzisiejszych Policach (Pölitz), po czym pracował jako nauczyciel.

Następnie w latach 1897-1899 w państwowym ośrodku dla osób niewidomych w Berlin-Steglitz zdobywał wiedzę niezbędną, aby zostać nauczycielem osób niewidomych. Po zakończeniu kształcenia pracował jeszcze przez kilka lat w tym ośrodku.

W 1902 roku Picht ożenił się z Margarete Charlotte Conrad. Małżonkowie doczekali się trójki dzieci.

Oskar Picht zmarł 15 sierpnia 1945 roku w wieku 74 lat w Rehbrücke w Niemczech i pochowany został na cmentarzu w Nuthetal, na którym do dziś stoi jego nagrobek.

Czytaj więcej

Google usuwa konta. Chodzi m.in. o Gmail. Jak tego uniknąć?

Oskar Picht: Tyflopedagog i wynalazca maszyny do pisania dla osób niewidomych

Oskar Picht zasłynął jako twórca maszyny do pisania dla osób niewidomych. Pierwszą maszynę piszącą alfabetem Braille'a stworzył w 1899 roku, a dwa lata później ją opatentował. W 1910 roku stworzył maszynę do pisania dla osób niewidomych, która umożliwiała pisanie na pasku papieru, a nie, jak do tej pory, na kartce. Do 1932 roku opatentował 10 wzorów maszyn piszących alfabetem Braille'a. Poza tym zlecił budowę specjalnego, wypukłego globusa dla osób niewidomych. Jako pierwszy w historii wygłosił w radiu wykład na temat niewidomych. Był też inicjatorem nakręcenia pierwszego filmu o osobach niewidomych – „Unsere Blinden und ihre Welt” („Nasi niewidomi i ich świat").

W 1910 lub 1912 roku został dyrektorem ośrodka dla niewidomych w Bydgoszczy (obecnie Kujawsko-Pomorski Specjalny Ośrodek Szkolno-Wychowawczy Nr 1 dla Dzieci i Młodzieży Słabo Widzącej i Niewidomej im. L. Braille’a w Bydgoszczy). Z kolei w latach 1920-1933 był dyrektorem państwowego ośrodka dla osób niewidomych w Berlin-Steglitz. W 1934 roku przeszedł na emeryturę i przeniósł się do schroniska dla niewidomych w Poczdamie-Rehbrücke.

Oskar Picht był cenionym tyflopedagogiem, zajmującym się wychowaniem, edukacją, terapią i rehabilitacją osób niewidomych i niedowidzących. Wprowadził wiele nowatorskich rozwiązań, które ułatwiły im naukę i życie codzienne. Robił wszystko, aby zapewnić niewidomym szeroki dostęp do edukacji i nowoczesnych technologii i, tym samym, wyrównać ich szanse.

W 2017 roku w Bydgoszczy, z którą przez wiele lat związany był Oskar Picht, na tory wyruszył tramwaj noszący jego imię. Uhonorowano w ten sposób zasłużonego mieszkańca miasta.

Google Doodle: Czym są?

Google Doodle są specjalną, tymczasową zmianą logo na stronie głównej Google. Zastępują tradycyjne logo i tworzone są w celu uczczenia wydarzeń, świąt czy osób. Pierwsze tego typu graficzne kreacje były niezwykle proste – do tradycyjnego logotypu dodawane były niewielkie elementy graficzne. Pierwsze Google Doodle stworzone zostały w 1998 roku z okazji festiwalu Burning Man. Z czasem Google Doodle zmieniały się i ewoluowały do bardziej skomplikowanego wyglądu – animacji i form interaktywnych. Obecnie mają za zadanie angażować użytkowników i rozbudzać ich ciekawość.

Od czasu do czasu logo na stronie głównej Google wygląda nieco inaczej niż zwykle. To tzw. Google Doodle, poświęcone konkretnemu wydarzeniu lub osobie. 23 września zobaczyć możemy nietypową maszynę do pisania i alfabet Braille'a, nawiązujące do Oskara Pichta.

Oskar Picht bohaterem Google Doodle 23 września 2024 roku

Pozostało 93% artykułu
Edukacja
Nowy absolwent, nowe oceny – co będzie zmieniało się w szkole?
Edukacja
Barbara Nowacka ujawniła kulisy rozmów z Episkopatem o lekcjach religii. „Rozpaczliwy krzyk bezradności”
Edukacja
Ćwiek-Świdecka: „Przepraszam” Tuska to za mało, by zdobyć głosy nauczycieli dla Trzaskowskiego
Edukacja
MGW – nie tylko historia, ale też Nauka przez Zabawę i Eksperymenty
Materiał Promocyjny
Bank Pekao wchodzi w świat gamingu ze swoją planszą w Fortnite
Edukacja
Sławomir Broniarz: Nauczycielom chodzi nie tylko o pieniądze