Ukraina ma plan, jak uderzyć w Rosję bez udziału USA

Ukraina w przyszłym tygodniu zwróci się do Unii Europejskiej z prośbą o podjęcie działań zmierzających do większego odizolowania Moskwy po tym, jak Donald Trump oświadczył, że na razie nie zamierza nakładać nowych sankcji na Rosję.

Publikacja: 21.05.2025 11:33

Wołodymyr Zełenski

Wołodymyr Zełenski

Foto: REUTERS/Thomas Peter

arb

Wśród propozycji Ukrainy jest zajęcie zamrożonych obecnie w Europie aktywów rosyjskich (chodzi o ok. 200 mld euro) oraz nałożenie sankcji na niektórych odbiorców rosyjskiej ropy.

Jakie nowe sankcje proponuje Ukraina? Uderzyłyby nie tylko w Rosję

Informację o ukraińskich propozycjach przekazuje agencja Reutera. Dotychczas niepublikowany nigdzie dokument, który ma być przedstawiony na forum UE, wzywa Wspólnotę do zajęcia agresywniejszego i bardziej niezależnego od USA stanowiska ws. sankcji wobec Rosji.

Ukraina proponuje m.in. przyspieszenie zajęcia aktywów należących do osób fizycznych z Rosji i przekazania ich Ukrainie. Rosjanie, którzy utracą swoje środki finansowe, będą mogli potem domagać się rekompensaty od Rosji – proponują Ukraińcy.

Czytaj więcej

Donald Trump: Wierzę, że Władimir Putin chce zakończyć wojnę

Kijów proponuje także podjęcie przez UE kroków, które sprawią, że sankcje będą bolesne dla Moskwy również poza terytorium Unii Europejskiej. Wśród propozycji są sankcje na zagraniczne firmy, które udzielają wsparcia Rosji, oraz wdrożenie tzw. sankcji wtórnych wobec krajów, które kupują rosyjską ropę.

Takie sankcje wtórne godziłyby w dużych odbiorców rosyjskiej ropy – m.in. Indie i Chiny. O możliwości nałożenia takich sankcji mówił Donald Trump, który jednak ostatecznie – po poniedziałkowej rozmowie z Władimirem Putinem – zdecydował, że USA na razie nie zwiększą presji na Rosję za pośrednictwem sankcji.

Ukraina proponuje także, aby UE przy wdrażaniu sankcji częściej korzystała z procedury podejmowania decyzji większością, a nie jednomyślnie, by uniemożliwić pojedynczym krajom (Węgry, Słowacja) blokowanie takich działań.

Trump wyjaśnił przywódcom państw Europy, z którymi rozmawiał po telefonie do Władimira Putina, że na razie nie nakłada na Rosję kolejnych sankcji, by dać czas na negocjacje pokojowe

Donald Trump nie chce nakładać sankcji, bo daje czas na negocjacje pokojowe

10 maja, podczas wizyty w Kijowie, prezydent Francji Emmanuel Macron, premier Wielkiej Brytanii Keir Starmer, kanclerz Niemiec Friedrich Merz i premier Polski Donald Tusk wezwali Rosję do natychmiastowego (obowiązującego od 12 maja) 30-dniowego zawieszenia broni, które stworzyłoby przestrzeń do negocjacji pokojowych. Na zawieszenie broni zgodziła się Ukraina, ale Rosja nie przerwała działań zbrojnych, odpowiadając na ten apel propozycją powrotu do bezpośrednich rozmów z Ukrainą (do spotkania delegacji Rosji i Ukrainy doszło 16 maja w Stambule). Przywódcy państw Europy grozili, że jeśli Rosja nie zgodzi się na zawieszenie broni, wówczas zostaną na nią nałożone nowe, potężne sankcje.

Według agencji Reutera Trump wyjaśnił przywódcom państw Europy, z którymi rozmawiał po telefonie do Władimira Putina, że na razie nie nakłada na Rosję kolejnych sankcji, by dać czas na negocjacje pokojowe. Mimo to we wtorek Unia Europejska i Wielka Brytania nałożyły na Rosję kolejne sankcje.

W dokumencie, który Ukraińcy przedstawią na forum UE, pojawia się nawiązanie do zmiany polityki USA, jeśli chodzi o sankcje wobec Rosji. „Dziś, w praktyce, Waszyngton zawiesił udział w pracy niemal wszystkich międzyrządowych platform skupionych na sankcjach i kontroli eksportu” – czytamy. Ukraińcy piszą, że w USA przygotowano dwa duże pakiety sankcji – jeden przez administrację, drugi przez republikańskiego senatora Lindseya Grahama – ale „jest niepewne”, czy Trump podpisze którykolwiek z nich.

W związku z tym Ukraina proponuje, aby UE przejęła wiodącą rolę, jeśli chodzi o wzmacnianie presji na Rosję poprzez sankcje.

Wśród propozycji Ukrainy jest zajęcie zamrożonych obecnie w Europie aktywów rosyjskich (chodzi o ok. 200 mld euro) oraz nałożenie sankcji na niektórych odbiorców rosyjskiej ropy.

Jakie nowe sankcje proponuje Ukraina? Uderzyłyby nie tylko w Rosję

Pozostało jeszcze 93% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
Dyplomacja
Polskie odznaczenia uznane za „antyrosyjskie”. Radosław Sikorski: Będziemy bronić krzyży
Dyplomacja
Na Izrael zostaną nałożone sankcje? Chodzi o wojnę w Strefie Gazy
Dyplomacja
Donald Trump: Wierzę, że Władimir Putin chce zakończyć wojnę
Dyplomacja
Trump dzwoni na Kreml. Czy przełamie impas w rozmowach o przerwaniu wojny?
Dyplomacja
Czy Watykan będzie miejscem negocjacji pokojowych między Rosją i Ukrainą?