Reklama
Rozwiń

Amerykanie i Rosjanie rozmawiali o Ukrainie jeszcze wtedy, gdy prezydentem był Joe Biden?

Trzy źródła, na które powołuje się Reuters twierdzą, że przedstawiciele USA i Rosji od kilku miesięcy prowadzili nieoficjalne rozmowy dotyczące Ukrainy w Szwajcarii. Ostatnie takie spotkanie miało mieć miejsce w ubiegłym tygodniu.

Publikacja: 21.02.2025 11:40

Nocny atak dronów na Kijów

Nocny atak dronów na Kijów

Foto: REUTERS/Gleb Garanich

arb

W rozmowach uczestniczyć miały osoby z doświadczeniem dyplomatycznym oraz doświadczenie w zakresie polityki bezpieczeństwa, ale nie byli to przedstawiciele ani amerykańskiej, ani rosyjskiej administracji – podają źródła, które nie chcą ujawnić personaliów osób biorących udział w rozmowach. 

Czy w rozmowach w Szwajcarii uczestniczyli Ukraińcy? Nie wiadomo

Rzecznik Kremla Dmitrij Pieskow pytany o te doniesienia odpowiedział, że „nie ma informacji, by Rosja i USA prowadziły nieoficjalne rozmowy w Szwajcarii”.

Kontakty miały mieć miejsce w okresie przejściowym, po wygraniu wyborów prezydenckich w USA przez Donalda Trumpa  w czasie, gdy Trump był jeszcze prezydentem-elektem i gdy trwał proces przejmowania odpowiedzialności przez jego przyszłą administrację od administracji Joe Bidena.

Czytaj więcej

Nowe informacje o spotkaniu Donalda Trumpa z Władimirem Putinem. USA stawiają warunek

Jedno ze źródeł twierdzi, że część doradców Trumpa wiedziała o rozmowach prowadzonych w Szwajcarii. Nie jest jasne, czy w rozmowach tych uczestniczyła w jakiś sposób strona ukraińska, kiedy te spotkania się rozpoczęły i co znajdowało się na ich agendzie.

Doniesienia agencji Reutera wskazują jednak, że już w czasie, gdy prezydentem USA był jeszcze Joe Biden, Stany Zjednoczone i Rosja, mimo de facto zamrożenia relacji między obydwoma państwami, badały możliwości zakończenia wojny.

Reuters już w 2024 roku sygnalizował, że takie rozmowy toczyły się w 2023 i na początku 2024 roku, gdy Putin sygnalizował, że rozważyłby zawieszenie broni na Ukrainie

W ostatnich dniach doszło do intensyfikacji kontaktów między Rosją a USA. W ubiegłym tygodniu prezydent Donald Trump rozmawiał telefonicznie z Władimirem Putinem. 18 lutego doszło do negocjacji amerykańsko-rosyjskich w Rijadzie, w których uczestniczyli szefowie dyplomacji obu krajów – Marco Rubio i Siergiej Ławrow.

Jedno ze źródeł Reutera podaje, że rozmowy w Szwajcarii to „druga ścieżka” rozmów – rodzaj nieoficjalnego dialogu, którego celem jest poprawa komunikacji i wrzucanie do dyskusji różnych pomysłów, bez przedstawiania konkretnych propozycji.

MSZ Szwajcarii: Tak, rozmowy stron konfliktu na Ukrainie się u nas toczą, wiemy o tym

USA nie komentują sprawy, ale MSZ Szwajcarii przyznaje, że spotkania takie odbywają się regularnie i obejmują „strony zaangażowane w konflikt na Ukrainie”. Szwajcaria ma być informowana o tym, że takie rozmowy mają miejsce.

W oświadczeniu szwajcarskiego MSZ czytamy, że takie rozmowy nie angażują rządów żadnej ze stron, a ich celem jest „podtrzymanie wysiłków dyplomatycznych” w kwestii toczącego się konfliktu.

Reuters już w 2024 roku sygnalizował, że takie rozmowy toczyły się w 2023 i na początku 2024 roku, gdy Putin sygnalizował, że rozważyłby zawieszenie broni na Ukrainie. Rozmowy toczące się „drugą ścieżką” spełzły jednak na niczym.

W 2023 roku NBC informowała, że byli przedstawiciele rady ds. bezpieczeństwa narodowego USA rozmawiali z Rosjanami bliskimi Kremlowi, miało wówczas dojść nawet do spotkania byłych amerykańskich urzędników z Siergiejem Ławrowem.

W rozmowach uczestniczyć miały osoby z doświadczeniem dyplomatycznym oraz doświadczenie w zakresie polityki bezpieczeństwa, ale nie byli to przedstawiciele ani amerykańskiej, ani rosyjskiej administracji – podają źródła, które nie chcą ujawnić personaliów osób biorących udział w rozmowach. 

Czy w rozmowach w Szwajcarii uczestniczyli Ukraińcy? Nie wiadomo

Pozostało jeszcze 89% artykułu
Dyplomacja
Kiedy Aleksander Łukaszenko uwolni Andrzeja Poczobuta? Polacy z Białorusi liczą na Donalda Trumpa
Materiał Promocyjny
25 lat działań na rzecz zrównoważonego rozwoju
Dyplomacja
Emmanuel Macron przerywa izolację Władimira Putina. O czym rozmawiali przywódcy Francji i Rosji?
Dyplomacja
Prezydent Andrzej Duda w pożegnalnej podróży do Kijowa. „Przez wszystkie te lata stałem przy Ukrainie"
analizy
Rusłan Szoszyn: Sojusznicy Władimira Putina jak w nieudanym małżeństwie. Boją się konsekwencji rozstania
Dyplomacja
Nieoficjalnie: Oto propozycje USA dla Iranu. Na stole są miliardy dolarów