Rosja próbuje zmienić granice morskie na Bałtyku? Projekt ministerstwa znika ze strony

Wraz z rozpoczęciem ćwiczeń z użyciem taktycznej broni nuklearnej rosyjskie ministerstwo obrony zabrało się za zmiany granic swego kraju na Bałtyku.

Publikacja: 22.05.2024 18:54

Okręt 8. Flotylli Obrony Wybrzeża podczas manewrów Wargacz-15 w Świnoujściu.

Okręt 8. Flotylli Obrony Wybrzeża podczas manewrów Wargacz-15 w Świnoujściu.

Foto: PAP, Marcin Bielecki

„Nie do końca odpowiadają współczesnej sytuacji geograficznej” – poinformował resort, dlaczego proponuje zmianę współrzędnych miejsc, od których oficjalnie odmierza się szerokość wód terytorialnych czy granicę morską.

Rosja próbuje jednostronnie zmienić granice morskie?

Odpowiedni projekt znalazł się na internetowym portalu rządowej informacji prawnej. Obejmował zmiany na styku ze wszystkimi bałtyckimi sąsiadami Rosji: od granicy z Finlandią w Zatoce Fińskiej, poprzez estońską u ujścia Narwy, po litewską w okolicy Mierzei Kurońskiej.

Również Polska znalazła się w ich zasięgu, bowiem rosyjscy wojskowi chcieli zmieniać współrzędne punktów pomiaru w okolicach Bałtijska.

Nikt jednak nie wiedział dokładnie, o co rosyjskim generałom chodzi, ponieważ nie opublikowano aneksu do projektu, w którym miały się znajdować dokładne współrzędne: obecne i zmienione. Nie wiadomo więc, czy rosyjska armia zamierzała dokonać jednostronnej zmiany granic, z kim i jak wielkiej.

Czytaj więcej

Rosja chce zmieniać granicę na Morzu Bałtyckim. O sprawę spytaliśmy MON

Niejasne było też, dlaczego sprawami dyplomatycznymi zajmuje się wojsko, a nie resort dyplomacji.

Za to projektowi towarzyszyły rozpoczęte we wtorek ćwiczenia rosyjskiej armii z użyciem taktycznych głowic jądrowych. W ich zasięgu znalazłyby się ewentualnie wszystkie państwa (od Finlandii po Polskę), którym granice chciałaby przesuwać armia Kremla.

Finlandia podchodzi ostrożnie. Litwa uważa takie działanie za prowokacje

– Finlandia działa tak, jak zawsze: spokojnie i w oparciu o fakty – wyjątkowo wstrzemięźliwie jak na sytuację zareagował fiński premier Petteri Orpo. Helsinki od razu też przypomniały, że istnieje Konwencja ONZ o Prawie Morza, a tam są zapisy, jak w cywilizowany sposób tworzyć i dokonywać zmian w morskich strefach przybrzeżnych. Tymczasem Helsinek i innych stolic nikt z rosyjskiej strony o niczym nie informował.

Równie spokojnie potraktował sprawę polski resort dyplomacji. – Na razie nie bardzo wiemy, co to wszystko znaczy, czy to aby nie tzw. fakt medialny – tłumaczył „Rz” jeden z dyplomatów.

Czytaj więcej

Ministerstwo Obrony Rosji proponuje zmianę granicy morskiej kraju. Komentarz Kremla

Litwa za to odpowiedziała znacznie bardziej emocjonalnie. – To jest celowa prowokacja skierowana na eskalację w stosunkach z sąsiadami – poinformował litewski MSZ.

Projekt w tajemniczy sposób został usunięty ze strony ministerstwa 

Dziwnym propozycjom i niepokojącym ćwiczeniom wojskowym towarzyszy też zagłuszanie sygnałów GPS samolotów latających nad Bałtykiem. Z tego powodu Estonia musiała zamknąć swe lotnisko w Tartu, prawdopodobnie zagłuszanego z okolic Pskowa – bazy rosyjskich wojsk powietrzno-desantowych.

Najwięcej jednak takich przypadków było wokół obwodu królewieckiego. W połowie marca zagłuszono taki sygnał w samolocie brytyjskiego ministra obrony Granta Shappsa wracającego z wizyty w Polsce. Wszyscy domyślają się, że to Rosjanie, ale nic nie można im udowodnić i zrobić.

– Nic politycznego w tym nie ma, ale sytuacja polityczna się zmieniła – powiedział o propozycji resortu obrony rzecznik Kremla, niczego nie wyjaśniając. Dodał, że z tego wynika „konieczność zabezpieczenia bezpieczeństwa”.

We wtorek po południu problem zniknął tak, jak się pojawił – po cichu. Bez żadnych tłumaczeń z rosyjskiego portalu rządowej informacji prawnej ktoś usunął projekt ministerstwa obrony.

„Nie do końca odpowiadają współczesnej sytuacji geograficznej” – poinformował resort, dlaczego proponuje zmianę współrzędnych miejsc, od których oficjalnie odmierza się szerokość wód terytorialnych czy granicę morską.

Rosja próbuje jednostronnie zmienić granice morskie?

Pozostało 94% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
Dyplomacja
Władimir Putin gotów na zawieszenie broni z Ukrainą. Przedstawia warunki
Dyplomacja
USA i Ukraina podpisały "historyczną umowę". Krok w stronę NATO (WIDEO)
Dyplomacja
Szczyt G7. Miliardy dla Ukrainy, ale "globalne południe" nadal ratuje Rosję
Dyplomacja
Ambasador RP w Waszyngtonie Marek Magierowski odchodzi ze stanowiska
Materiał Promocyjny
Jaki jest proces tworzenia banku cyfrowego i jakie czynniki są kluczowe dla jego sukcesu?
Dyplomacja
USA zabiorą z Polski baterię Patriotów? Ekspert: Nie sądzę, byłby to błąd
Dyplomacja
Sąsiad Rosji pogodzi się z utratą części terytorium? Pogłoski o ważnej decyzji