USA: Rosja w ubiegłym tygodniu umieściła broń na orbicie

- 16 maja Rosja umieściła satelitę na niskiej orbicie Ziemi - mówił w czasie konferencji prasowej rzecznik Pentagonu, gen. Pat Ryder. Wcześniej mówił o tym Robert Wood, dyplomata akredytowany przez USA przy ONZ.

Publikacja: 22.05.2024 05:06

Gen. Patrick Ryder, rzecznik Pentagonu

Gen. Patrick Ryder, rzecznik Pentagonu

Foto: PAP/Abaca

- Rosja umieściła na niskiej orbicie Ziemi satelitę, który, jak oceniamy, jest prawdopodobnie bronią przeznaczoną do użycia w kosmosie, prawdopodobnie zdolną do atakowania innych satelitów na niskiej orbicie Ziemi — powiedział gen. Ryder odpowiadając na pytanie dziennikarza ABC News.

Rosyjska broń umieszczona na tej samej orbicie co amerykański satelita

- Rosja umieściła tę nową broń na tej samej orbicie, na której znajduje się amerykański, rządowy satelita — dodał gen. Ryder. - Ma ona cechy przypominające wcześniej umieszczone przez Rosję na orbicie systemy — w 2019 i 2022 roku — mówił też.

Czytaj więcej

Czy III wojna światowa wybuchnie w kosmosie?

- Oczywiście jest to coś, co będziemy monitorować - podkreślił przedstawiciel Pentagonu. - Jesteśmy odpowiedzialni za to, by być gotowymi do ochrony i obrony domeny kosmicznej i zapewnienia ciągłego i nieprzerwanego wsparcia naszych połączonych sił. I będziemy nadal szukać równowagi między potrzebą ochrony naszych interesów w kosmosie i naszą wolą zachowania stabilnego i zrównoważonego środowiska w przestrzeni kosmicznej — dodał.

Na początku roku pojawiła się informacja, że Rosja może planować umieszczenie na orbicie satelity przenoszącego ładunek atomowy

Na pytanie czy umieszczona przez Rosjan w kosmosie broń może stanowić zagrożenie dla amerykańskich satelitów gen. Ryder odparł: „Cóż, to broń umieszczona na tej samej orbicie co amerykański satelita rządowy”.

Gen. Ryder nie chciał odpowiedzieć na pytanie czy USA wiedziały o planach Rosji. CNN informuje jednak, powołując się na swoje źródło, że USA wiedziały o zamiarach Rosji od kilku tygodni.

USA oskarżają Rosję o chęć umieszczenia na orbicie Ziemi satelity uzbrojonego w ładunek nuklearny

Wcześniej zastępca stałego przedstawiciela USA przy ONZ, Robert Wood mówił, że zdaniem USA Rosja umieściła na orbicie broń zdolną do zaatakowania amerykańskiego satelity, w pobliżu którego umieszczony przez Rosjan na orbicie obiekt się znalazł. Wood przypomniał, że ostatni raz Rosjanie umieścili na orbicie broń antysatelitarną w 2022 roku.

Na początku roku pojawiła się informacja, że Rosja może planować umieszczenie na orbicie satelity przenoszącego ładunek atomowy, który mógłby być użyty do niszczenia innych satelitów poprzez impuls elektromagnetyczny będący następstwem detonacji takiego ładunku. Rosja zaprzeczała wówczas tym doniesieniom.

W kwietniu USA i Japonia przedstawiły na forum RB ONZ rezolucję, która wzywała członków ONZ do tego, by nie umieszczali w kosmosie ładunków atomowych. Rosja zawetowała rezolucję przekonując, że nie idzie ona wystarczająco daleko — Moskwa chce całkowitego zakazu umieszczania w kosmosie jakichkolwiek systemów uzbrojenia. Rosja przedstawiła własną rezolucję w tej sprawie, zakazującą umieszczania broni w przestrzeni kosmicznej „po wsze czasy” - ale tę z kolei rezolucję zawetowały Stany Zjednoczone tłumacząc, że „nie realizuje ona celu” jakim jest „potwierdzenie podstawowych zobowiązań wynikających z Traktatu o przestrzeni kosmicznej”, które dotyczą „uniknięcia nuklearnego wyścigu zbrojeń w kosmosie”.

Robert Wood przekonywał, że zaproponowanego przez Rosję w jej rezolucji zakazu nie sposób będzie zweryfikować, a samą rezolucję nazwał podjętą przez Rosję próbą „odwrócenia uwagi od prac nad nowym satelitą przenoszącym urządzenie nuklearne”.

- Rosja umieściła na niskiej orbicie Ziemi satelitę, który, jak oceniamy, jest prawdopodobnie bronią przeznaczoną do użycia w kosmosie, prawdopodobnie zdolną do atakowania innych satelitów na niskiej orbicie Ziemi — powiedział gen. Ryder odpowiadając na pytanie dziennikarza ABC News.

Rosyjska broń umieszczona na tej samej orbicie co amerykański satelita

Pozostało 91% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
Dyplomacja
Andrzej Duda rozmawiał w cztery oczy z Xi Jinpingiem. Istotna decyzja ws. wiz
Dyplomacja
Korea Północna okazała wrogość Południu wysyłając pocięte ubrania. I pasożyty
Dyplomacja
Szefowa łotewskiego MSZ: Nie jest tak, że wszyscy rosyjskojęzyczni są nielojalni
Dyplomacja
Ambasador Ukrainy w Polsce Wasyl Zwarycz odwołany przez Wołodymyra Zełenskiego
Akcje Specjalne
Firmy chcą działać w sposób zrównoważony
Dyplomacja
USA obawiały się, że Chiny użyją broni atomowej w wojnie o Tajwan. Otrzymały odpowiedź
Materiał Promocyjny
Sztuczna inteligencja może być wykorzystywana w każdej branży