BBC cytuje Morawieckiego: Koniec dostaw broni z Polski na Ukrainę

"Jeden z najwierniejszych sojuszników Ukrainy, Polska, oświadczył, że nie dostarcza już broni swojemu sąsiadowi, w czasie gdy dyplomatyczny spór o zboże eskaluje" - pisze BBC.

Aktualizacja: 21.09.2023 12:17 Publikacja: 21.09.2023 11:01

Mateusz Morawiecki i Wołodymyr Zełenski

Mateusz Morawiecki i Wołodymyr Zełenski

Foto: PAP/Paweł Supernak/AFP

BBC cytuje wypowiedź premiera Mateusza Morawieckiego dla Polsat News.

Czy Polska przekazuje jeszcze wsparcie militarne Ukrainie?

Morawiecki w Polsat News był pytany o dalsze wsparcie militarne Polski dla Ukrainy.

- Nie przekazujemy już żadnego uzbrojenia, bo my sami się teraz zbroimy w najbardziej nowoczesną broń - odpowiedział. - Jeśli nie chcesz się bronić, to musisz mieć się czym bronić - taką zasadę wyznajemy, dlatego dokonaliśmy zwiększonych zamówień - dodał w kontekście zakupów dokonywanych przez polską armię. Jednocześnie Morawiecki zastrzegał, że Polska nie będzie ingerować w działanie hubu w Rzeszowie, który zajmuje się przerzutem zachodniej broni na Ukrainę.

Czytaj więcej

Morawiecki mówi o "trudnych relacjach z Ukrainą". "Nie przekazujemy już uzbrojenia"

BBC cytuje też wypowiedź Morawieckiego, który stwierdził, iż "nie zgadza się na destabilizację polskiego rynku" przez import zboża z Ukrainy.

BBC przypomina, że Polska przekazała Ukrainie 320 poradzieckich czołgów i 14 myśliwców MiG-29 i "nie ma już wiele więcej do zaoferowania". Jednocześnie jednak - jak czytamy w BBC - wypowiedź ta "zbiega się w czasie z napięciami między Polską a Ukrainą".

Szefowa MSZ Francji, Catherina Colonna oświadczyła w środę, że badanie przeprowadzone przez UE wskazało, że import zboża z Ukrainy nie zagrozi europejskim rolnikom

Brytyjska telewizja przypomina, że w środę MSZ w Warszawie wezwało ukraińskiego ambasadora, aby przekazać mu protest w związku z wypowiedzią prezydenta Ukrainy, Wołodymyra Zełenskiego, na forum Zgromadzenia Ogólnego ONZ.

Czytaj więcej

Donald Tusk: Kaczyński najpierw odda sąsiadowi czołgi, a potem wypowie mu wojnę

- Co niepokojące, niektórzy w Europie odgrywają solidarność w teatrze politycznym, zamieniając sprawę zboża w dreszczowiec. Może się wydawać, że odgrywają własne role, w rzeczywistości pomagają przygotować scenę dla aktora z Moskwy - powiedział Zełenski 19 września w wystąpieniu podczas debaty w czasie 78. sesji Zgromadzenia Ogólnego Narodów Zjednoczonych w Nowym Jorku. Zełenski nie wymienił nazwy państwa, o którym mówił, politycy polskiego obozu władzy oraz opozycji ocenili jednak, że ukraińskiemu prezydentowi chodziło m.in. o Polskę, która 15 września, po wygaśnięciu unijnego embarga na wwóz m.in. do Polski ukraińskiego zboża, postanowiła jednostronnie przedłużyć embargo. 

BBC: Polska przekazała 1/3 uzbrojenia Ukrainie, a teraz oba kraje się kłócą

BBC przypomina, że Polska armia przekazała Ukrainie ok. 1/3 posiadanego ciężkiego uzbrojenia i obecnie zastępuje poradziecki sprzęt zachodnim. Stacja podała też, że eksport broni na Ukrainę z Polski całkowicie nie ustanie, ponieważ polski koncern PGZ ma wysłać ok. 60 armatohaubic Krab na Ukrainę "w najbliższych miesiącach".

Brytyjska stacja opisuje następnie spór Polski i Ukrainy o import zboża - wprowadzenie przez Polskę jednostronnego embarga na wwóz żywności z Ukrainy, po tym jak 15 września wygasło unijne embargo i, będącą reakcją na to, skargę Ukrainy do WTO.

BBC odnotowuje też, że Morawiecki zagroził zwiększeniem liczby produktów z Ukrainy, które zostaną objęte embargiem, jeśli Ukraina zdecyduje się na eskalację sporu o zboże i oświadczenie polskiego MSZ, który stwierdził, iż "wysyłanie skarg do międzynarodowych sądów nie jest właściwą metodą rozwiązywania sporów między krajami".

Tymczasem szefowa MSZ Francji, Catherina Colonna oświadczyła w środę, że badanie przeprowadzone przez UE wskazało, że import zboża z Ukrainy nie zagrozi europejskim rolnikom, a napięcia między graniczącymi z Ukrainą krajami UE a Ukrainą określiła mianem "godnych pożałowania".

O narastającym sporze skoncentrowanym wokół ukraińskiego zboża piszemy szeroko w "Rzeczpospolitej".

Czytaj więcej

Wojna na embarga może zrujnować relacje Polski i Ukrainy

Donald Tusk komentuje słowa Mateusza Morawieckiego

O słowa premiera i reakcję zachodnich na nie był pytany Donald Tusk. W odpowiedzi stwierdził, że Morawiecki złożył taką deklarację, ponieważ "na pierwszym etapie (wojny) wysłano prawie całe polskie uzbrojenie na Ukrainę".

Tusk przytoczył przy tym krążący w sieci żart, że "Jarosław Kaczyński jest chyba jedynym człowiekiem na świecie, który sąsiadowi odda wszystkie czołgi, a gdy odda wszystkie czołgi to wypowie mu wojnę".

Jednocześnie przewodniczący PO stwierdził, że geopolitycznie zachowanie PiS to "wbijanie noża w plecy Ukrainie w czasie, gdy toczą się rozstrzygające walki na froncie ukraińskim".

- Ja chcę twardej realistycznej polityki, która zabezpiecza polskie interesy, a jednocześnie wspiera Ukrainę w wojnie z Rosją. Jest chaos. Porządek jest potrzebny - podsumował.

BBC cytuje wypowiedź premiera Mateusza Morawieckiego dla Polsat News.

Czy Polska przekazuje jeszcze wsparcie militarne Ukrainie?

Pozostało 98% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Kup teraz
Dyplomacja
Emmanuel Macron ma kandydata na następcę Ursuli von der Leyen
Dyplomacja
12 chińskich myśliwców nad "tajwańską" częścią Cieśniny Tajwańskiej
Dyplomacja
Joe Biden ostrzega, że może dojść do wojny USA z Rosją. Jest reakcja Kremla
Dyplomacja
Brytyjski rząd oskarża Rosję o cyberataki i próbę ingerencji w politykę
Dyplomacja
Szef wywiadu Rosji: Nie da się pokonać Rosji militarnie
Materiał Promocyjny
Jakie technologie czy też narzędzia wspierają transformację cyfrową biznesu?