BBC cytuje Morawieckiego: Koniec dostaw broni z Polski na Ukrainę

"Jeden z najwierniejszych sojuszników Ukrainy, Polska, oświadczył, że nie dostarcza już broni swojemu sąsiadowi, w czasie gdy dyplomatyczny spór o zboże eskaluje" - pisze BBC.

Aktualizacja: 21.09.2023 12:17 Publikacja: 21.09.2023 11:01

Mateusz Morawiecki i Wołodymyr Zełenski

Mateusz Morawiecki i Wołodymyr Zełenski

Foto: PAP/Paweł Supernak/AFP

arb

BBC cytuje wypowiedź premiera Mateusza Morawieckiego dla Polsat News.

Czy Polska przekazuje jeszcze wsparcie militarne Ukrainie?

Morawiecki w Polsat News był pytany o dalsze wsparcie militarne Polski dla Ukrainy.

- Nie przekazujemy już żadnego uzbrojenia, bo my sami się teraz zbroimy w najbardziej nowoczesną broń - odpowiedział. - Jeśli nie chcesz się bronić, to musisz mieć się czym bronić - taką zasadę wyznajemy, dlatego dokonaliśmy zwiększonych zamówień - dodał w kontekście zakupów dokonywanych przez polską armię. Jednocześnie Morawiecki zastrzegał, że Polska nie będzie ingerować w działanie hubu w Rzeszowie, który zajmuje się przerzutem zachodniej broni na Ukrainę.

Czytaj więcej

Morawiecki mówi o "trudnych relacjach z Ukrainą". "Nie przekazujemy już uzbrojenia"

BBC cytuje też wypowiedź Morawieckiego, który stwierdził, iż "nie zgadza się na destabilizację polskiego rynku" przez import zboża z Ukrainy.

BBC przypomina, że Polska przekazała Ukrainie 320 poradzieckich czołgów i 14 myśliwców MiG-29 i "nie ma już wiele więcej do zaoferowania". Jednocześnie jednak - jak czytamy w BBC - wypowiedź ta "zbiega się w czasie z napięciami między Polską a Ukrainą".

Szefowa MSZ Francji, Catherina Colonna oświadczyła w środę, że badanie przeprowadzone przez UE wskazało, że import zboża z Ukrainy nie zagrozi europejskim rolnikom

Brytyjska telewizja przypomina, że w środę MSZ w Warszawie wezwało ukraińskiego ambasadora, aby przekazać mu protest w związku z wypowiedzią prezydenta Ukrainy, Wołodymyra Zełenskiego, na forum Zgromadzenia Ogólnego ONZ.

Czytaj więcej

Donald Tusk: Kaczyński najpierw odda sąsiadowi czołgi, a potem wypowie mu wojnę

- Co niepokojące, niektórzy w Europie odgrywają solidarność w teatrze politycznym, zamieniając sprawę zboża w dreszczowiec. Może się wydawać, że odgrywają własne role, w rzeczywistości pomagają przygotować scenę dla aktora z Moskwy - powiedział Zełenski 19 września w wystąpieniu podczas debaty w czasie 78. sesji Zgromadzenia Ogólnego Narodów Zjednoczonych w Nowym Jorku. Zełenski nie wymienił nazwy państwa, o którym mówił, politycy polskiego obozu władzy oraz opozycji ocenili jednak, że ukraińskiemu prezydentowi chodziło m.in. o Polskę, która 15 września, po wygaśnięciu unijnego embarga na wwóz m.in. do Polski ukraińskiego zboża, postanowiła jednostronnie przedłużyć embargo. 

BBC: Polska przekazała 1/3 uzbrojenia Ukrainie, a teraz oba kraje się kłócą

BBC przypomina, że Polska armia przekazała Ukrainie ok. 1/3 posiadanego ciężkiego uzbrojenia i obecnie zastępuje poradziecki sprzęt zachodnim. Stacja podała też, że eksport broni na Ukrainę z Polski całkowicie nie ustanie, ponieważ polski koncern PGZ ma wysłać ok. 60 armatohaubic Krab na Ukrainę "w najbliższych miesiącach".

Brytyjska stacja opisuje następnie spór Polski i Ukrainy o import zboża - wprowadzenie przez Polskę jednostronnego embarga na wwóz żywności z Ukrainy, po tym jak 15 września wygasło unijne embargo i, będącą reakcją na to, skargę Ukrainy do WTO.

BBC odnotowuje też, że Morawiecki zagroził zwiększeniem liczby produktów z Ukrainy, które zostaną objęte embargiem, jeśli Ukraina zdecyduje się na eskalację sporu o zboże i oświadczenie polskiego MSZ, który stwierdził, iż "wysyłanie skarg do międzynarodowych sądów nie jest właściwą metodą rozwiązywania sporów między krajami".

Tymczasem szefowa MSZ Francji, Catherina Colonna oświadczyła w środę, że badanie przeprowadzone przez UE wskazało, że import zboża z Ukrainy nie zagrozi europejskim rolnikom, a napięcia między graniczącymi z Ukrainą krajami UE a Ukrainą określiła mianem "godnych pożałowania".

O narastającym sporze skoncentrowanym wokół ukraińskiego zboża piszemy szeroko w "Rzeczpospolitej".

Czytaj więcej

Wojna na embarga może zrujnować relacje Polski i Ukrainy

Donald Tusk komentuje słowa Mateusza Morawieckiego

O słowa premiera i reakcję zachodnich na nie był pytany Donald Tusk. W odpowiedzi stwierdził, że Morawiecki złożył taką deklarację, ponieważ "na pierwszym etapie (wojny) wysłano prawie całe polskie uzbrojenie na Ukrainę".

Tusk przytoczył przy tym krążący w sieci żart, że "Jarosław Kaczyński jest chyba jedynym człowiekiem na świecie, który sąsiadowi odda wszystkie czołgi, a gdy odda wszystkie czołgi to wypowie mu wojnę".

Jednocześnie przewodniczący PO stwierdził, że geopolitycznie zachowanie PiS to "wbijanie noża w plecy Ukrainie w czasie, gdy toczą się rozstrzygające walki na froncie ukraińskim".

- Ja chcę twardej realistycznej polityki, która zabezpiecza polskie interesy, a jednocześnie wspiera Ukrainę w wojnie z Rosją. Jest chaos. Porządek jest potrzebny - podsumował.

BBC cytuje wypowiedź premiera Mateusza Morawieckiego dla Polsat News.

Czy Polska przekazuje jeszcze wsparcie militarne Ukrainie?

Pozostało 98% artykułu

Ten artykuł przeczytasz z aktywną subskrypcją rp.pl

Zyskaj dostęp do ekskluzywnych treści najbardziej opiniotwórczego medium w Polsce

Na bieżąco o tym, co ważne w kraju i na świecie. Rzetelne informacje, różne perspektywy, komentarze i opinie. Artykuły z Rzeczpospolitej i wydania magazynowego Plus Minus.

Czym jeździć
Technologia, której nie zobaczysz. Ale możesz ją poczuć
Tu i Teraz
Skoda Kodiaq - nowy wymiar przestrzeni
Dyplomacja
Korea Północna zmienia ministra obrony i odcina się od Południa. Armia zamyka drogi
Dyplomacja
Prezydent Tajwanu: Możemy być ojczyzną dla mieszkańców Chin. Jeśli mają ponad 75 lat
Dyplomacja
Czy Rosja obniży poziom relacji dyplomatycznych z USA? Jest komentarz Kremla
Dyplomacja
Dlaczego Ukraińcy blokują ekshumacje ofiar rzezi wołyńskiej? Były ambasador wyjaśnia