Budżet na rok 2023 przewiduje, że Tajwan wyda na obronność ok. 13,72 mld dolarów (415,1 mld nowych dolarów tajwańskich).

W ostatnich latach rośnie aktywność wojskowa Chin wokół Tajwanu, który Pekin uważa za zbuntowaną prowincję i integralną część Państwa Środka. Chiny nigdy nie wyrzekły się siły jako sposobu przywrócenia suwerenności nad Tajwanem.

Czytaj więcej

Chiny: Tworzymy przestrzeń do zjednoczenia z Tajwanem

Po wizycie na Tajwanie, mimo protestów Chin, spikerki Izby Reprezentantów, Nancy Pelosi, Chiny zorganizowały największe w historii ćwiczenia sił zbrojnych w rejonie Cieśniny Tajwańskiej.

Teraz administracja prezydent Tsai Ing-wen proponuje m.in. przeznaczenie 3,5 mld dolarów (108,3 mld nowych dolarów tajwańskich) na zakup myśliwców i innego sprzętu wojskowego.

13,72 mld

Tyle dolarów chce wydać na swoją armię Tajwan w 2023 roku

Propozycję budżetu, w którym wydatki na armię osiągnęły rekordowy poziom, musi jeszcze zatwierdzić parlament kraju. Wydatki na obronność Tajwanu rosną od sześciu lat z rzędu.

W ubiegłym roku władze w Tajpej ogłosiły, że wydadzą na obronność dodatkowe 8,69 mld dolarów do 2026 roku - środki te mają zostać przeznaczone przede wszystkim na okręty i rakiety.

Tsai uczyniła z modernizacji sił zbrojnych priorytet swojej prezydentury. Armia Tajwanu jest dobrze uzbrojona, ale znacznie mniej liczna niż armia Chin.