Czytaj więcej
2 sierpnia w Tajpej wylądował samolot ze spikerką Izby Reprezentantów Nancy Pelosi - była to pierwsza amerykańska wizyta tak wysokiego szczebla na Tajwanie od 1997 roku, gdy na wyspie przebywał ówczesny spiker Izby Reprezentantów Newt Gingrich. Przeciwko wizycie zdecydowanie protestowały Chiny.
Do naruszeń "linii mediany" przez okręty i samoloty z Chin, dochodziło również w środę wieczorem i w czwartek rano.
Tajwan wysłał w rejon Cieśniny Tajwańskiej swoje samoloty wojskowe oraz jednostki nawodne oraz postawił w stan gotowości naziemne zestawy rakietowe, aby monitorować sytuację w rejonie Cieśniny Tajwańskiej.
Czytaj więcej
Szef MSZ Chin Wang Yi, w czasie spotkania z szefem MSZ Rosji, Siergiejem Ławrowem, na marginesie spotkania przedstawicieli państw ASEAN w Kambodży, zadeklarował "gotowość do wzmocnienia strategicznej współpracy z Rosją".
Chiński nadawca publiczny CCTV podał, że "od południa w czwartek (6:00 czasu polskiego) do południa 7 (sierpnia) Chińska Armia Ludowo-Wyzwoleńcza prowadzi ważne ćwiczenia wojskowe połączone ze strzelaniami z użyciem ostrej amunicji". Strona chińska wskazała sześć stref wokół Tajwanu, które częściowo pokrywają się z wodami terytorialnymi Tajwanu, w których - w czasie ćwiczeń - nie powinny pojawiać się statki cywilne i samoloty.
Władze Tajwanu zwracają uwagę, że niektóre z tych stref znajdują się blisko kluczowych tajwańskich portów, a działania Chin stanowią de facto blokadę wyspy.
Zorganizowane przez Chiny ćwiczenia w pobliżu Tajwanu są pokłosiem wizyty na wyspie Nancy Pelosi, spikerki Izby Reprezentantów. Chiny uważają Tajwan za zbuntowaną prowincję i integralną część Państwa Środka. Pekin nigdy nie wyrzekł się siły w celu przywrócenia suwerenności nad wyspą.
To największe w historii ćwiczenia chińskiej armii zorganizowane w rejonie Cieśniny Tajwańskiej. W czwartek u wybrzeży Tajwanu spadały pociski balistyczne, wystrzelone przez Chiny w ramach ćwiczeń. Pięć pocisków spadło też na wodach wyłącznej strefy ekonomicznej Japonii.