Turcja sygnalizuje, że może zablokować przyjęcie Szwecji do NATO

Szwecja nadal nie wydała Turcji osób podejrzanych o terroryzm, mimo podpisania porozumienia, które doprowadziło do wycofania przez Turcję sprzeciwu ws. rozszerzenia NATO o Finlandię i Szwecję - oświadczył szef MSZ Turcji, Mevlut Cavusoglu.

Publikacja: 27.07.2022 10:15

Mevlut Cavusoglu

Mevlut Cavusoglu

Foto: AFP

Szwecja i Finlandia złożyły formalny wniosek o przyjęcie do NATO w połowie maja, zrywając z tradycyjną polityką neutralności wobec inwazji Rosji na Ukrainę. Finlandia graniczy z Rosją na odcinku o długości ponad 1 300 km. Szwecja graniczy z Rosją na Bałtyku.

Nieoczekiwany sprzeciw wobec rozszerzenia NATO o dwa kraje nordyckie zgłosiła wówczas Turcja, która zarzuciła Helsinkom i Sztokholmowi udzielanie schronienia osobom powiązanym z organizacjami uznawanymi przez Turcję za terrorystyczne - chodziło przede wszystkim o osoby powiązane z organizacjami kurdyjskimi.

Czytaj więcej

Erdogan grozi zablokowaniem kandydatur Finlandii i Szwecji do NATO

Przed szczytem NATO w Madrycie Turcji, Szwecji i Finlandii udało się jednak osiągnąć porozumienie, które doprowadziło do wycofania tureckiego weta.

Na mocy porozumienia Szwecja miała wydać Turcji 73 osoby przebywające na jej terytorium, które rząd w Ankarze podejrzewa o związki z terrorystami. Finlandia miała wydać kilkanaście takich osób.

73

Tyle osób ma wydać Turcji Szwecja

Turcja ostrzegała wówczas, że może nadal zablokować członkostwo Finlandii i Szwecji w NATO, jeśli zobowiązania tych krajów wobec Ankary nie zostaną wypełnione.

Rozszerzenie NATO wymaga ratyfikacji tej decyzji przez parlamenty wszystkich państw członkowskich.

Dyplomacja
Cieśnina Tajwańska: O krok od kolizji niszczyciela USA z chińskim okrętem
Dyplomacja
Chiny: Dążymy do dialogu. Starcie z USA byłoby katastrofą
Dyplomacja
Tajna wizyta szefa CIA w Chinach
Dyplomacja
Chiny apelują o to, by nie przekazywać broni Ukrainie
Dyplomacja
Blinken w Finlandii: Chcemy wesprzeć budowę armii przyszłości Ukrainy
Dyplomacja
Władze RPA zastanawiają się czy mają aresztować Putina