Przedstawiciel dyplomatyczny Kijowa w RP kończy swą misję w Polsce. W środę ambasador Andrij Deszczyca spotkał się z marszałkiem Senatu Tomaszem Grodzkim. Następnie ambasador i marszałek udali się na salę plenarną izby. Tomasz Grodzki mówił, że żegnanie kończących swą misję ambasadorów to senacki zwyczaj.

- Dziś żegnamy kończącego swoją misję w Polsce wybitnego ambasadora, wybitnego przedstawiciela bohaterskiego narodu ukraińskiego – dlatego zdecydowałem się prosić, byśmy pożegnali go na forum plenarnym – powiedział marszałek, cytowany przez służby prasowe Senatu.

Czytaj więcej

Wojna Rosji z Ukrainą. Kijów: Zachód musi pomagać nam aż do zwycięstwa

Za swoje zasługi dla budowania braterstwa ukraińsko-polskiego ambasador został uhonorowany Medalem Senatu Rzeczypospolitej Polskiej - czytamy w senackim komunikacie. Medal wręczył Andrijowi Deszczycy Tomasz Grodzki.

W wystąpieniu na forum Senatu ambasador Ukrainy dziękował za wsparcie Ukrainy "w trudnych czasach". - Dzięki wsparciu Senatu, rządu polskiego i prezydenta Dudy, a przede wszystkim wsparciu narodu polskiego, udało się nam wstrzymać najazd Rosji - powiedział ukraiński dyplomata, wyrażając wiarę, że Ukraina wygra wojnę.

Czytaj więcej

Morawiecki: Jeśli Ukraina padnie, to nic już nie będzie tak, jak wcześniej

- Wierzę w dalszy rozwój naszych dobrych relacji. Byłem ambasadorem Ukrainy (...), a teraz będę orędownikiem współpracy i przyjaźni ukraińsko polskiej. To jest moje nowe zadanie - oświadczył Andrij Deszczyca.

Andrij Deszczyca został mianowany na stanowisko ambasadora Ukrainy w Polsce w październiku 2014 r., w listopadzie tego samego roku złożył listy uwierzytelniające prezydentowi Bronisławowi Komorowskiemu i oficjalnie rozpoczął misję w Warszawie. Deszczyca miał zakończyć pełnienie swej funkcji w lutym 2022 r., a nowym ambasadorem Ukrainy miał zostać Wasyl Zwarycz. W związku z inwazją Rosji na Ukrainę, rozpoczętą 24 lutego, misja Deszczycy w Polsce została przedłużona.

Autopromocja
Subskrybuj nielimitowany dostęp do wiedzy

Unikalna oferta

Tylko 5,90 zł/miesiąc


WYBIERAM