Ambasador Ukrainy kończy misję w Polsce. Otrzymał od Senatu RP medal

Andrij Deszczyca, ambasador Ukrainy w Polsce, został uhonorowany Medalem Senatu Rzeczypospolitej Polskiej.

Publikacja: 08.06.2022 17:37

Marszałek Senatu Tomasz Grodzki (z prawej) i ambasador Ukrainy w Polsce Andrij Deszczyca

Marszałek Senatu Tomasz Grodzki (z prawej) i ambasador Ukrainy w Polsce Andrij Deszczyca

Foto: PAP/Radek Pietruszka

Przedstawiciel dyplomatyczny Kijowa w RP kończy swą misję w Polsce. W środę ambasador Andrij Deszczyca spotkał się z marszałkiem Senatu Tomaszem Grodzkim. Następnie ambasador i marszałek udali się na salę plenarną izby. Tomasz Grodzki mówił, że żegnanie kończących swą misję ambasadorów to senacki zwyczaj.

- Dziś żegnamy kończącego swoją misję w Polsce wybitnego ambasadora, wybitnego przedstawiciela bohaterskiego narodu ukraińskiego – dlatego zdecydowałem się prosić, byśmy pożegnali go na forum plenarnym – powiedział marszałek, cytowany przez służby prasowe Senatu.

Czytaj więcej

Wojna Rosji z Ukrainą. Kijów: Zachód musi pomagać nam aż do zwycięstwa

Za swoje zasługi dla budowania braterstwa ukraińsko-polskiego ambasador został uhonorowany Medalem Senatu Rzeczypospolitej Polskiej - czytamy w senackim komunikacie. Medal wręczył Andrijowi Deszczycy Tomasz Grodzki.

W wystąpieniu na forum Senatu ambasador Ukrainy dziękował za wsparcie Ukrainy "w trudnych czasach". - Dzięki wsparciu Senatu, rządu polskiego i prezydenta Dudy, a przede wszystkim wsparciu narodu polskiego, udało się nam wstrzymać najazd Rosji - powiedział ukraiński dyplomata, wyrażając wiarę, że Ukraina wygra wojnę.

Czytaj więcej

Morawiecki: Jeśli Ukraina padnie, to nic już nie będzie tak, jak wcześniej

- Wierzę w dalszy rozwój naszych dobrych relacji. Byłem ambasadorem Ukrainy (...), a teraz będę orędownikiem współpracy i przyjaźni ukraińsko polskiej. To jest moje nowe zadanie - oświadczył Andrij Deszczyca.

Andrij Deszczyca został mianowany na stanowisko ambasadora Ukrainy w Polsce w październiku 2014 r., w listopadzie tego samego roku złożył listy uwierzytelniające prezydentowi Bronisławowi Komorowskiemu i oficjalnie rozpoczął misję w Warszawie. Deszczyca miał zakończyć pełnienie swej funkcji w lutym 2022 r., a nowym ambasadorem Ukrainy miał zostać Wasyl Zwarycz. W związku z inwazją Rosji na Ukrainę, rozpoczętą 24 lutego, misja Deszczycy w Polsce została przedłużona.

Dyplomacja
Joe Biden nazwał Wołodymyra Zełenskiego "Putinem". Jest reakcja Kremla
Dyplomacja
Korea Południowa oburzona, że Japonia uważa jej kawałek za swój
Dyplomacja
Finlandia będzie odsyłać uchodźców do Rosji? Przyjmie ustawę niezgodną z konstytucją
Dyplomacja
Rosja zmieni doktrynę użycia broni atomowej? Komentarz Kremla
Materiał Promocyjny
Mazda CX-5 – wszystko, co dobre, ma swój koniec
Dyplomacja
Reakcja Rosji na komunikat końcowy szczytu Sojuszu. "Musi zniknąć Ukraina, lub NATO"
Materiał Promocyjny
Branża bankowa gorszy okres ma za sobą