Jak pisze "Times of Israel", choć wizyta szefa izraelskiego rządu w stolicy Ukrainy to wciąż "odległa perspektywa", rozmowy na jej temat nasiliły się w weekend. Według Ynet, władze w Kijowie mają nalegać, by premier Izraela odwiedził Ukrainę w geście poparcia dla strony ukraińskiej, zaś Naftali Bennett chciałby wykorzystać podróż do forsowania rozmów z Rosją.

Z doniesień izraelskich mediów wynika, iż izraelskie służby bezpieczeństwa uważają, że z uwagi na rosyjskie bombardowania zapewnienie premierowi bezpieczeństwa byłoby "koszmarem".

Czytaj więcej

Moskwa: Jeśli USA chcą utrzymać stosunki z Rosją, muszą przestać dostarczać broń Ukrainie

W "ToI", czytamy, że izraelscy oficjele powiedzieli swym ukraińskim odpowiednikom, iż premier Izraela nie pojedzie na Ukrainę "na sesję zdjęciową", a wizyta dojdzie do skutku wyłącznie wtedy, gdy strony będą bliskie osiągnięcia porozumienia, a Bennett miałby "pomóc im przekroczyć metę".

Kancelaria Bennetta nie skomentowała doniesień dotyczących ewentualnej podróży premiera na Ukrainę.

Na początku marca szef izraelskiego rządu spotkał się w Moskwie z prezydentem Rosji Władimirem Putinem. Podczas rozmowy oferował, że Izrael wystąpi w roli mediatora między Rosją a Ukrainą. Podczas niedawnego przemówienia do członków izraelskiego parlamentu prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski apelował Izrael o wsparcie Ukrainy.

Czytaj więcej

Zełenski do deputowanych w Izraelu: W Moskwie mówią o "ostatecznym rozwiązaniu kwestii ukraińskiej"

Wojna na Ukrainie trwa od blisko miesiąca. Wojska rosyjskie rozpoczęły inwazję 24 lutego od północy, z południa i ze wschodu. W związku z agresją na Ukrainę szereg państw i organizacji międzynarodowych nałożył sankcje na Rosję, jej władze, rosyjskich oligarchów oraz rosyjskie przedsiębiorstwa.

Przed tygodniem wizytę w Kijowie złożyli premier Mateusz Morawiecki, wicepremier Jarosław Kaczyński oraz szefowie rządów Czech i Słowenii, Petr Fiala i Janez Janša. Przywódcy spotkali się m.in. z prezydentem Wołodymyrem Zełenskim i premierem Denysem Szmyhalem.

Autopromocja
Subskrybuj nielimitowany dostęp do wiedzy

Unikalna oferta

Tylko 5,90 zł/miesiąc


WYBIERAM

Czytaj więcej

Misja pokojowa NATO lub ONZ na Ukrainie? Ponad połowa Polaków popiera udział polskich żołnierzy

Na konferencji Kaczyński powiedział wówczas, że na terytorium Ukrainy "potrzebna jest misja pokojowa, humanitarna NATO i być może jeszcze innych organizacji, ale osłonięta zbrojnie".