Zastępca dyrektora Narodowej Rady Gospodarczej Białego Domu Duleep Singh w wyemitowanym w niedzielę wywiadzie dla stacji CBS ocenił, że sankcje nałożone na Rosję w związku z inwazją na Ukrainę działają, o czym świadczą "desperackie kroki" Kremla w celu ochrony gospodarki, "na przykład uniemożliwiające ludziom w Rosji wycofywanie (z banków) obcej waluty".

Czytaj więcej

Rosjanie zbombardowali Kijów. Potężne eksplozje, zniszczone centrum handlowe

Zdaniem Singha, prezydent Rosji Władimir Putin dokonuje samoizolacji rosyjskiej gospodarki. - Rosja szybko zmierza do sowieckiego standardu życia z lat 80. - powiedział rozmówca CBS.

Zastępca dyrektora Narodowej Rady Gospodarczej Białego Domu powiedział, że według prognoz, którymi dysponuje, rosyjska gospodarka w porównaniu do stanu przed inwazją skurczy się o połowę. - Cierpienie narodu rosyjskiego nie jest dla nas powodem do dumy. To wojna Putina. To sankcje Putina - zastrzegł Singh dodając, że to Putin obarczył naród rosyjski kosztami swojej decyzji o wywołaniu wojny z Ukrainą.

Czytaj więcej

Zełenski: Jestem gotów do rozmowy z Putinem. Fiasko negocjacji to III wojna światowa

Przedstawiciel Białego Domu oświadczył też, że sankcje na Rosję mogę zostać rozszerzone - objęte nimi mogą zostać "kolejne banki" oraz "dotąd nieruszane sektory" gospodarki, kluczowe dla Rosji. - Chodzi głównie o ropę i gaz, ale są też inne sektory. Nie chcę ich wymieniać, ale myślę, że Putin wie, o które chodzi - powiedział Duleep Singh.

Zaznaczył, że Waszyngton przekazał Pekinowi, jakie będą konsekwencje dla Chin, jeśli ten kraj udzieli Rosji wsparcia materialnego lub pomoże w obchodzeniu sankcji. Dopytywany, Singh nie chciał zdradzić szczegółów. Wcześniej Biały Dom informował, że temat był przedmiotem rozmowy prezydenta USA Joe Bidena z prezydentem Chin Xi Jinpingiem.

Czytaj więcej

Rozmowa Biden-Xi. Prezydent USA ostrzegł Chiny przed konsekwencjami udzielenia Rosji wsparcia materialnego

Reprezentant Białego Domu został też zapytany, co powinien najpierw zrobić Władimir Putin, by Stany Zjednoczone zniosły sankcje. Odparł, że ten moment nie jest blisko. - Najpierw musi zatrzymać barbarzyński atak na cywilów na Ukrainie. Nie zrobił tego - odpowiedział.