Zrób dla Ziemi coś dobrego

Każdy z nas odpowiada za stan planety, więc w Dniu Ziemi mamy szansę zrobić dla niej coś dobrego. – To coroczne wydarzenie ma na celu promowanie ochrony środowiska, poszerzanie świadomości ekologicznej i inspirowanie do życia w zgodzie z naturą – przypomina Uniwersytet Marii Skłodowskiej-Curie w Lublinie.

Publikacja: 22.04.2022 00:00

Dzień Ziemi (Earth Day) obchodzony 22 kwietnia to największe ekologiczne święto świata. Organizacja Narodów Zjednoczonych dodatkowo wskazała tę datę jako Międzynarodowy Dzień Matki Ziemi.

Katastrofa ekologiczna, która zmieniła postrzeganie Ziemi

Został on ustanowiony przez Zgromadzenie Ogólne ONZ w 2009 r. z inicjatywy Boliwii. Ale idea obchodów Dnia Ziemi w tym dniu została zapoczątkowana w 1970 r. przez amerykańskiego senatora Gaylorda Nelsona. Zdarzeniem, które przyczyniło się do zainicjowania tego święta, była katastrofa ekologiczna ze stycznia 1969 roku, do której doszło u wybrzeży Stanów Zjednoczonych. Z uszkodzonej platformy wiertniczej wyciekło do oceanu kilkaset tysięcy galonów ropy, co doprowadziło do śmierci tysięcy ptaków, delfinów oraz innych morskich zwierząt, a także dewastacji środowiska na wiele lat.

Idea troski o niebieską planetę łączy ludzi niezależnie od narodowości, wyznania, zawodu, wieku czy innych kategorii różnicujących. Czasem Dzień Ziemi może przybierać formę grzecznej, nudnej akademii organizowanej przez miejskie władze czy dyrekcje szkół, gdzie padają banały o potrzebie dokręcania kranu czy nierzucaniu papierków na trawnik, ale czasem może też oznaczać konkretne działania. Dla Matki Ziemi.

Drzewo na urodziny dziecka, ale nie tylko

Międzynarodowy Dzień Matki Ziemi to doskonała okazja, by nagłośniać globalne problemy Ziemi i domagać się odpowiednich działań politycznych.

To też dobra okazja do organizowania różnego rodzaju wydarzeń promujących ekologię, w tym akcji zbierania śmieci oraz sadzenia drzew. Jest to również szansa na poprawę świadomości dotyczącej efektów niszczenia środowiska naturalnego, do których zaliczyć można zanieczyszczenie powietrza, wody czy globalne ocieplenie.

Jak możemy obchodzić Dzień Ziemi? Nie potrzeba wielkich wysiłków, by uczcić ten dzień. Wystarczy mały gest. Można zasadzić drzewo lub krzak blisko miejsca, w którym mieszkamy. Wiele polskich miast zaprasza rodziców nowo narodzonych dzieci do sadzenia drzew z tej okazji. Takie akcje są prowadzone choćby we Wrocławiu (WROśnij we WROcław) czy w Krakowie.

– Akcja, którą zainicjowali mieszkańcy, organizowana jest wiosną bądź jesienią. Aby wziąć w niej udział, wystarczy zarejestrować się przez uruchamiany cyklicznie na stronie Zarządu Zieleni Miejskiej formularz do zapisów.

Każde posadzone drzewo posiada pamiątkową tabliczkę z imieniem, nazwiskiem oraz datą urodzenia młodego krakowianina – podaje krakowski magistrat. Zarząd Zieleni Miejskiej w Krakowie finansuje drzewa oraz umieszczane na nich tabliczki. Sadzenie drzew przez krakowskie rodziny w ramach corocznych akcji pozwoliło na utworzenie Parków Krakowian w już sześciu lokalizacjach.

Z własną torbą

Ten dzień – Matki Ziemi – możemy uczcić też w inny sposób. Choćby zbierając makulaturę, której zwykle mamy sporo w domu. To nie tylko stare gazety i papiery, ale też kartonowe pudełka, ulotki, gazetki reklamowe. Uzbieraną makulaturę oddajmy do punktu skupu.

Poza tym można zebrać niepotrzebne szkło i wyrzucić do specjalnego kontenera . To się opłaca, bo przy recyklingu szkła zużywane jest 21 proc. energii mniej niż przy produkcji nowego szkła.

Tylko niecałe 10 proc. plastiku podlega recyklingowi, dlatego na zakupach starajmy się wybierać produkty w szkle, puszkach lub papierowych opakowaniach. Zbierzmy puszki (po napojach gazowanych) i oddajmy do skupu. Aluminiowe puszki nadają się w całości do ponownego przetworzenia. A zwykłe zakupy róbmy z własną torbą, najlepiej bawełnianą, bo woreczki foliowe rozkładają się ponad 400 lat!

Pozbierajmy śmieci. Postarajmy się oczyścić ze śmieci jakąkolwiek część Ziemi. Może to być nasze podwórko

– Codziennie segregujmy śmieci, oszczędzajmy wodę, gaz i energię elektryczną, a zużyte baterie wyrzucajmy do specjalnych kontenerów i pojemników. To nie jest trudne, a naprawdę ma przełożenie na środowisko i może je zmienić. Przyszłość jest w naszych rękach – podkreślają ekolodzy.

Dodają, że gdy tylko jest to możliwe, powinniśmy częściej korzystać z roweru czy komunikacji miejskiej. Warto też poruszać się pieszo.

Obchody są okazją do refleksji nad przyszłością naszej planety. Każdego roku uroczystości w ramach Dnia Ziemi koncentrują się wokół innej tematyki. Ich cel od lat pozostaje niezmienny: promowanie proekologicznych postaw w społeczeństwie, budowanie wspólnej odpowiedzialności, uświadamianie ludziom zagrożeń związanych z rozwojem przemysłu.

To także sposobność do zwiększania świadomości wpływu, jaki wywieramy na przyrodę, i efektów niszczenia środowiska naturalnego, do których zaliczyć można zanieczyszczenie powietrza, wody oraz globalne ocieplenie. – Mamy tylko jedną planetę i każdy z nas musi troszczyć się o nią codziennie – podkreślają ekolodzy. I dodają, że każdy z nas jest mieszkańcem Ziemi i każdy odpowiada za utrzymanie dobrostanu naszej planety.

Dzień Ziemi (Earth Day) obchodzony 22 kwietnia to największe ekologiczne święto świata. Organizacja Narodów Zjednoczonych dodatkowo wskazała tę datę jako Międzynarodowy Dzień Matki Ziemi.

Katastrofa ekologiczna, która zmieniła postrzeganie Ziemi

Pozostało 95% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
Materiał partnera
Opakowania uzupełniające przyszłością branży kosmetycznej
Materiał partnera
Zarządzanie odpadami: inicjatywy, które zmieniają branżę
Materiał partnera
Pozwalamy łączyć oszczędności z troską o środowisko
Materiał partnera
Gotowi na zrównoważoną transformację? Polski biznes a ESG
Materiał partnera
AI w ESG: wielkie nadzieje, sporo niepewności