Dobre praktyki ekologiczne firm. Dla przyszłych pokoleń

Nie tylko zyski liczą się dla firm, ale równie ważne są też działania na rzecz środowiska i czystego powietrza. 
Dlatego w ramach CSR pracownicy sadzą lasy czy sprzątają rzeki.

Publikacja: 25.10.2021 01:00

Działamy odpowiedzialnie, mając świadomość, że od tego, co robimy dziś, zależy, jak będzie wyglądał świat i nasza organizacja w przyszłości. Tworzymy wspólnotę szanującą innych i ekologię, profesjonalistów – mówi Aneta Stelmaszczyk, dyrektor Biura Komunikacji i Relacji Inwestorskich, Bank Ochrony Środowiska.

Drugie życie słoików

Pasieki Rodziny Sadowskich to obecnie największe gospodarstwo pasieczne w Polsce, a jednocześnie pionierska marka, która zapoczątkowała w pszczelarstwie prawdziwą rewolucję rzemieślniczą. Kilkudziesięcioosobowy zespół czuwa nad kondycją 150 milionów pszczół, które zamieszkują w ponad 3000 tysiącach uli, położonych na terenie północnego Mazowsza i Kujaw.

Miodziarze każdego dnia opiekują się pszczołami, zapewniając im przyjazne warunki życia i dbając o ich dobrą kondycję. Stąd szczególny nacisk kładą na zachowania odpowiedzialne ekologicznie.

– W pasiekach nie stosują chemii ani antybiotyków, miód sprzedają wyłącznie w szklanych słoikach, które w wielu gospodarstwach domowych zyskują następnie drugie życie i są wielokrotnie wykorzystywane, choćby do przechowywania przetworów, a wszystkie produkty są wysyłane klientom w opakowaniach biodegradowalnych, bez użycia plastiku – podaje Pasieka Rodziny Sadowskich.

Firma dba o środowisko. Jednym z przykładów takiego działania są saszetki z nasionami miododajnych roślin, które w okresie od kwietnia do czerwca dołączane są do indywidualnych zamówień w sklepie internetowym, a dzięki nim każdy może wysiać kwietną łąkę w ogrodzie lub na balkonie i w prosty sposób wesprzeć pszczoły i inne zapylacze.

Etyki z trzciny cukrowej

Firma YOPE zajmuje się produkcją naturalnych kosmetyków i ekologicznych środków czystości. – Ale dla nas liczą się nie tylko produkty, ale filozofia dobrego życia – z dbałością o ludzi, o zwierzęta i o środowisko. Tę filozofię realizujemy poprzez nasze działania. Wspieramy ekologiczne inicjatywy, a za każdym naszym projektem stoi myślenie o planecie – zapewnia Anna Korzeń, reprezentująca firmę kosmetyczną.

Przedsiębiorstwo dba zarówno o środowisko, jak i o lokalne społeczności, a pozyskiwanie składników roślinnych w odległych zakątkach świata odbywa się z poszanowaniem dla ludzi i natury oraz zgodnie z zasadami fair trade.

– Opakowania naszych kosmetyków nadają się do recyklingu – te w serii do pielęgnacji twarzy są szklane – mówi Anna Korzeń.

Pozostały asortyment jest pakowany w opakowania z plastiku typu PET, pochodzącego z recyklingu oraz z tzw. BIO-PET, a etykiety drukowane są na folii z... trzciny cukrowej.

W 2020 roku firma uruchomiła nowoczesny proekologiczny koncept – automaty do ponownego uzupełniania produktów w płynie.

– Dzięki wygodnym automatom Swapp klienci mogą ponownie napełnić puste butelki swoimi ulubionymi produktami YOPE podczas w Warszawie i Wrocławiu – dodaje Anna Korzeń.

Od czterech lat firma wspólnie z Fundacją Łąka, organizuje akcję #beeYOPE, dzięki której pomaga miejskim pszczołom. Wysiano już tysiące metrów kwadratowych kwietnych łąk dla pszczół. A klientom rozdawane są nasiona roślin miododajnych, aby każdy mógł wysiać własną miniłąkę.

W czerwcu tego roku wystartowała akcja #lasYOPE, która towarzyszy nowej serii YOPE WOOD. Las powstanie we współpracy z fundacją Las na Zawsze. – Ich leśni eksperci wybierają odpowiednie gatunki drzew i krzewów, dbając o bioróżnorodność. #lasYOPE będzie rósł silny i wysoki, bo fundacja zadba, żeby nigdy nie został ścięty. To faktyczny i skuteczny sposób na ograniczenie zmian klimatycznych! Już na wiosnę 2022 posadzimy 10 tys. mkw. lasu. Dla nas, następnych pokoleń, dla ekosystemu i klimatu – zapowiada Anna Korzeń.

Ochrona środowiska to ich DNA

Społecznie odpowiedzialny jest też BOŚ. – Poprzez powołaną w 2009 roku Fundację, bank rozpowszechnia wiedzę o mikroinstalacjach OZE, za pomocą specjalnej aplikacji „Brudno Tu" walczy z dzikimi wysypiskami śmieci, a także troszczy się o zdrowie młodego pokolenia, organizując dla szkół edukacyjne konkursy na temat zasad zdrowego odżywiania. Realizujemy inicjatywy, które rozwijają kompetencje i codzienne nawyki ekologiczne pracowników oraz naszych klientów – mówi Aneta Stelmaszczyk, dyrektor Biura Komunikacji i Relacji Inwestorskich, w Banku Ochrony Środowiska.

Pracownicy banku w ramach kompensacji śladu węglowego (emisji dwutlenku węgla) kilkukrotnie włączali się także w akcje sadzenia drzew.

– Wspólne sadzenie lasu to nie tylko świetna okazja do działania na rzecz środowiska naturalnego, ale także okazja do integracji. Podczas ostatniej, październikowej akcji, posadziliśmy 2150 drzew na 48 arach – w dwóch miejscach: w Pomiechówku pod Warszawą i w okolicach lasu Karniowice pod Krakowem. Do tej pory posadziliśmy 14 hektarów lasu – zauważa dyr. Stelmaszczyk.

Bank jest również partnerem wspierającym wydarzenie Operacja Czysta Rzeka, największej ogólnopolskiej inicjatywy Wydawnictwa Kraina Bugu, które wspólnymi siłami chce przywrócić czystość w miejscach wypoczynku nad brzegami lokalnych rzek. Pracownicy banku razem ze swoimi rodzinami i przyjaciółmi sprzątali brzegi rzek – nabrzeża i tereny zielone zlokalizowane nad Kanałem Bydgoskim – Bulwar Sebastiana Malinowskiego, brzeg Wisły na trasie z Gass do Dębówki, koryto rzeki Pisi na terenie Parku Dittricha i w okolicy Górnego Stawu.

– Nasz bank od początku swojego istnienia wspiera projekty społecznej odpowiedzialności biznesu przyjazne środowisku. Ochrona środowiska to idea stojąca za powstaniem BOŚ, zawarta w jego nazwie i wyznaczająca główną misję, element naszego DNA. Chcemy kształtować normy i dobre praktyki, a każde podejmowane przez nas działanie traktujemy jako inwestycję w przyszłość – dodaje dyr. Aneta Stelmaszczyk.

I dodaje, że ogromne zaangażowanie pracowników BOŚ w tego typu programy pokazuje, jak bardzo jest to dla nich ważne. – Niezależnie od tego, czy sadzimy las, czyścimy rzeki, prowadzimy ekolekcje czy inne prospołeczne działania – wiemy, że możemy liczyć na silny odzew pracowników banku – mówi pani dyrektor.

Działamy odpowiedzialnie, mając świadomość, że od tego, co robimy dziś, zależy, jak będzie wyglądał świat i nasza organizacja w przyszłości. Tworzymy wspólnotę szanującą innych i ekologię, profesjonalistów – mówi Aneta Stelmaszczyk, dyrektor Biura Komunikacji i Relacji Inwestorskich, Bank Ochrony Środowiska.

Drugie życie słoików

Pozostało 94% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
Materiał partnera
Opera prezentuje pierwszą, testową wersję przeglądarki Opera One R2
Dodatki
Hype, halucynacje i koszty
Dodatki
Komunikacja i promocja z dużymi obostrzeniami
Dodatki
Cyfryzacja, robotyka i wzmocnienie geriatrii
Dodatki
Wciąż wprowadzane za wolno
Materiał Promocyjny
Citi Handlowy kontynuuje świetną ofertę dla tych, którzy preferują oszczędzanie na wysoki procent.