Dla rządu przedstawiony w ubiegłym tygodniu plan to kumulacja wielu tygodni pracy oraz próba pokazania nowego podejścia do zarządzania pandemią, a także oczekiwaniami obywateli. Plan zawiera m.in. rozpisane etapy i progi zachorowań. Dla opozycji to przeciwnie – sygnał, że podejście rządu nadal jest bardzo niekonsekwentne. – Najlepszy komentarz narodził się na naszych oczach. Rząd jednego dnia zapowiedział zamknięcie stoków narciarskich, a kolejnego je otwiera. Plan PiS jednego dnia się narodził, a drugiego się już rozpadł – mówi nam Cezary Tomczyk, szef klubu Koalicji Obywatelskiej. I zapowiada, że Koalicja będzie w najbliższym czasie organizować konferencje prasowe w województwach turystycznych, z propozycją, by rozciągnąć okres ferii na wiele tygodni, tak aby zminimalizować kontakty.

Politycy KO liczą, że w ten sposób przyciągną uwagę do sprawy, która już teraz w województwach takich jak Małopolska wywołuje od kilkudziesięciu godzin sporo emocji.

Bo nikt z naszych rozmówców z opozycji nie ma większych wątpliwości, że przez najbliższe dni i tygodnie – być może aż do połowy przyszłego roku – „polityka zarządzania pandemią" będzie jednym z najważniejszych tematów dla wyborców, nawet jeśli równolegle są takie sprawy jak unijne negocjacje czy potencjalne kolejne przesilenie w Zjednoczonej Prawicy.

Na Stadionie Narodowym

Jak stwierdził Dariusz Joński, całe przedsięwzięcie (z braku odpowiednich umów) jest „na gębę". Michał Szczerba mówił zaś, że miliony złotych zostały wydane na „teatrum", bo w szpitalu przebywa obecnie tylko kilkadziesiąt osób. KO jednocześnie złożyła wnioski o nadzwyczajne posiedzenia czterech sejmowych komisji, które mają wyjaśnić działalność nie tylko Szpitala Narodowego, ale też innych szpitali tymczasowych. W przesłaniu polityków KO organizacja szpitali tymczasowych przypomina to, w jaki sposób wiosną rząd podjął próbę organizacji wyborów pocztowych. I zawsze pojawia się tu nazwisko wicepremiera Jacka Sasina.

Już kilkanaście dni temu Szczerba i Joński zapowiedzieli powstanie czarnej księgi zaniedbań rządu w zwalczaniu pandemii koronawirusa, zwłaszcza jego drugiej fali.

Lewica o niepewności

Politycy Lewicy podkreślają, że plan, który zaprezentował premier Mateusz Morawiecki, powinien powstać dużo wcześniej, a rząd wprowadził obywateli i całe branże w stan kompletnej niepewności. – Rząd doprowadził do sytuacji, w której nikt nic nie wiedział, a na pewno duża część przedsiębiorców nie wiedziała, kiedy i z czym musi się mierzyć. Ostatnie tygodnie pokazały wyraźnie, że Morawiecki nie panuje nad pandemią, a słowa z przełomu lipca i czerwca, że wirus się skończył – były na wyrost. Dobrze, że teraz coś zostało powiedziane i jest jakaś długoterminowa propozycja – powiedział w poniedziałek w programie #RZECZoPOLITY CE Krzysztof Gawkowski. A lider partii Razem Adrian Zandberg mówił w poniedziałek, że co do zasady rząd powinien najpierw prezentować program wsparcia, a później informacje o zamrożeniu danej branży. O wsparciu dla kolejnych branż, które ucierpiały w wyniku pandemii, mówią od kilku tygodni też ludowcy. PSL zaproponowało także niedawno własny pomysł dotyczący strategii szczepień. Bo plan i logistyka szczepień będą wkrótce kolejnym tematem politycznym.

Tematem będzie też na pewno sprawa działań policji wobec protestów Strajku Kobiet. W poniedziałek doszło do interwencji policji pod gmachem MEN. Grupa protestujących przykuła się do bramy gmachu. Z relacji dziennikarzy wynika też, że policja zatrzymała fotoreportekę Agatę Grzybowską. Radiowóz potrącił też jedną z protestujących osób. Już wcześniej KO chciała odwołania komendanta stołecznego policji.