Dla rządu przedstawiony w ubiegłym tygodniu plan to kumulacja wielu tygodni pracy oraz próba pokazania nowego podejścia do zarządzania pandemią, a także oczekiwaniami obywateli. Plan zawiera m.in. rozpisane etapy i progi zachorowań. Dla opozycji to przeciwnie – sygnał, że podejście rządu nadal jest bardzo niekonsekwentne. – Najlepszy komentarz narodził się na naszych oczach. Rząd jednego dnia zapowiedział zamknięcie stoków narciarskich, a kolejnego je otwiera. Plan PiS jednego dnia się narodził, a drugiego się już rozpadł – mówi nam Cezary Tomczyk, szef klubu Koalicji Obywatelskiej. I zapowiada, że Koalicja będzie w najbliższym czasie organizować konferencje prasowe w województwach turystycznych, z propozycją, by rozciągnąć okres ferii na wiele tygodni, tak aby zminimalizować kontakty.
Politycy KO liczą, że w ten sposób przyciągną uwagę do sprawy, która już teraz w województwach takich jak Małopolska wywołuje od kilkudziesięciu godzin sporo emocji.
Bo nikt z naszych rozmówców z opozycji nie ma większych wątpliwości, że przez najbliższe dni i tygodnie – być może aż do połowy przyszłego roku – „polityka zarządzania pandemią" będzie jednym z najważniejszych tematów dla wyborców, nawet jeśli równolegle są takie sprawy jak unijne negocjacje czy potencjalne kolejne przesilenie w Zjednoczonej Prawicy.
Na Stadionie Narodowym
Jak stwierdził Dariusz Joński, całe przedsięwzięcie (z braku odpowiednich umów) jest „na gębę". Michał Szczerba mówił zaś, że miliony złotych zostały wydane na „teatrum", bo w szpitalu przebywa obecnie tylko kilkadziesiąt osób. KO jednocześnie złożyła wnioski o nadzwyczajne posiedzenia czterech sejmowych komisji, które mają wyjaśnić działalność nie tylko Szpitala Narodowego, ale też innych szpitali tymczasowych. W przesłaniu polityków KO organizacja szpitali tymczasowych przypomina to, w jaki sposób wiosną rząd podjął próbę organizacji wyborów pocztowych. I zawsze pojawia się tu nazwisko wicepremiera Jacka Sasina.
Już kilkanaście dni temu Szczerba i Joński zapowiedzieli powstanie czarnej księgi zaniedbań rządu w zwalczaniu pandemii koronawirusa, zwłaszcza jego drugiej fali.