COVID-19 u ciężarnych: Powikłania są jak bomba atomowa

- Ciężarne są wielokrotnie częściej zagrożone ciężkim przebiegiem COVID-19 i są to pewne dane - mówi ginekolog-położnik, dr Jacek Tulimowski.

Publikacja: 19.05.2021 18:21

COVID-19 u ciężarnych: Powikłania są jak bomba atomowa

Foto: Adobe Stock

mk

-  Wcześniej uważano, że kobiety w ciąży przechorują COVID-19 w miarę bezobjawowo. Wynikało to ze wstępnych analiz przeprowadzonych w marcu zeszłego roku w Wuhan w Chinach. Wstępne dane sugerowały, że ciężarne nie wydają się bardziej podatne na skutki zarażenia koronawirusem w stosunku do populacji ogólnej - mówi w rozmowie z Onetem dr Jacek Tulimowski, ginekolog-położnik. - Dziś wiemy, że rzeczywistość jest zupełnie inna. Kobiety w ciąży są wielokrotnie częściej zagrożone ciężkim przebiegiem COVID-19.

- Ciąża sprawia, że u każdej kobiety dochodzi do zmian w układzie sercowo-naczyniowym. Tętno jest szybsze, objętość krążącej krwi jest większa, rośnie zużycie tlenu. Zmiany zachodzą również w układzie oddechowym ciężarnej. Zmniejsza się całkowita pojemność oddechowa - rosnący płód sprawia, że płuca są niejako podniesione do góry (wysokie ułożenie przepony), pojawia się tzw. hipoksja, czyli tzw. niedotlenienie fizjologiczne. Dochodzą trudności w odkrztuszaniu wydzieliny z drzewa oskrzelowego. Ciąża to również zmiany w układzie immunologicznym - wzrasta podatność na infekcje, pojawia się cięższy przebieg zakażeń. Związane jest to z tzw. adaptacją immunologiczną – ten fizjologiczny mechanizm zapobiega odrzuceniu zarodka przez organizm matki - wyjaśnia lekarz.

Dr Tulimowski informuje, że z dostępnych danych wynika, iż bezobjawowy przebieg COVID-19 w ciąży dotyczy 79 - 80 proc. ciężarnych.  - Co jednak ważne, 15 proc. zakażonych kobiet ma ciężki przebieg i wymaga tlenoterapii, w pozostałych 5 proc. konieczne jest zastosowanie respiratora i ECMO. Innymi słowy - 5 proc. ciężarnych z COVID-19 z powodu ciężkości choroby i powikłań może umrzeć.

- U każdej ciężarnej, która ma choroby współistniejące, rośnie ryzyko zachorowania i tym samym wielokrotnie zwiększa się ryzyko ciężkiego przebiegu COVID-19. Wśród chorób współistniejących wymienić należy: cukrzycę, nadciśnienie tętnicze krwi, choroby układu krążenia, POChP, astmę, alergie. Na niekorzystny przebieg infekcji koronawirusem wpływ ma również wiek ciężarnej - powyżej 35. roku życia. Czynnikiem sprawczym jest również nadwaga i otyłość.

Najczęściej ciężki przebieg COVID-19 ma miejsce w trzecim trymestrze ciąży.

Dr Tulimowski opisuje potwierdzone powikłania COVID-19 w ciąży:
- zwiększone ryzyko poronień, do 2-4 proc.
- ryzyko porodu przedwczesnego rośnie do aż 39 proc.
- o 10 proc. wzrasta ryzyko urodzenia dziecka z zespołem IUGR (niską masą urodzeniową).
- jeżeli na początku pierwszego trymestru ciąży pojawi się wysoka gorączka (a przy COVID-19 sięga ona 38 - 40 st. C), rośnie ryzyko powstania wad rozwojowych u płodu. Według ostatnich badań utrzymywanie się wysokiej temperatury na poziomie 38 - 39 st. C towarzyszące infekcji SARS-CoV-2, po porodzie może skutkować pojawieniem się u dzieci zaburzeń koncentracji - powodem jest hipertermiczne uszkodzenie neuronów śródmózgowia.
- nowe badania potwierdzają, że wirus przenosi się z chorej matki na dziecko. Możliwa jest przezłożyskowa transmisja wirusa. Rośnie też ryzyko zapalenia płuc u rozwijającego się płodu. Niektóre noworodki infekcji koronawirusem nie przeżywają.

- Powikłania związane z COVID-19 działają na organizm kobiety niczym bomba atomowa - podsumowuje dr Jacek Tulimowski.

Leki i terapie
Kto powinien skutecznie zadbać o bezpieczeństwo lekowe Polski
Leki i terapie
Farmakoterapia dla chorych na otyłość. Problemem nierefundowane leki
Leki i terapie
Pfizer rezygnuje z leku na odchudzanie. Miał poważne skutki uboczne
Leki i terapie
Konsekwencje braku leków mogą być gorsze niż inwazja rosyjska
Leki i terapie
Produkcja leków krytycznych w Europie jest nierentowna. „W Chinach była dotowana”
Materiał Promocyjny
Między elastycznością a bezpieczeństwem