- Wcześniej uważano, że kobiety w ciąży przechorują COVID-19 w miarę bezobjawowo. Wynikało to ze wstępnych analiz przeprowadzonych w marcu zeszłego roku w Wuhan w Chinach. Wstępne dane sugerowały, że ciężarne nie wydają się bardziej podatne na skutki zarażenia koronawirusem w stosunku do populacji ogólnej - mówi w rozmowie z Onetem dr Jacek Tulimowski, ginekolog-położnik. - Dziś wiemy, że rzeczywistość jest zupełnie inna. Kobiety w ciąży są wielokrotnie częściej zagrożone ciężkim przebiegiem COVID-19.
- Ciąża sprawia, że u każdej kobiety dochodzi do zmian w układzie sercowo-naczyniowym. Tętno jest szybsze, objętość krążącej krwi jest większa, rośnie zużycie tlenu. Zmiany zachodzą również w układzie oddechowym ciężarnej. Zmniejsza się całkowita pojemność oddechowa - rosnący płód sprawia, że płuca są niejako podniesione do góry (wysokie ułożenie przepony), pojawia się tzw. hipoksja, czyli tzw. niedotlenienie fizjologiczne. Dochodzą trudności w odkrztuszaniu wydzieliny z drzewa oskrzelowego. Ciąża to również zmiany w układzie immunologicznym - wzrasta podatność na infekcje, pojawia się cięższy przebieg zakażeń. Związane jest to z tzw. adaptacją immunologiczną – ten fizjologiczny mechanizm zapobiega odrzuceniu zarodka przez organizm matki - wyjaśnia lekarz.
Dr Tulimowski informuje, że z dostępnych danych wynika, iż bezobjawowy przebieg COVID-19 w ciąży dotyczy 79 - 80 proc. ciężarnych. - Co jednak ważne, 15 proc. zakażonych kobiet ma ciężki przebieg i wymaga tlenoterapii, w pozostałych 5 proc. konieczne jest zastosowanie respiratora i ECMO. Innymi słowy - 5 proc. ciężarnych z COVID-19 z powodu ciężkości choroby i powikłań może umrzeć.
- U każdej ciężarnej, która ma choroby współistniejące, rośnie ryzyko zachorowania i tym samym wielokrotnie zwiększa się ryzyko ciężkiego przebiegu COVID-19. Wśród chorób współistniejących wymienić należy: cukrzycę, nadciśnienie tętnicze krwi, choroby układu krążenia, POChP, astmę, alergie. Na niekorzystny przebieg infekcji koronawirusem wpływ ma również wiek ciężarnej - powyżej 35. roku życia. Czynnikiem sprawczym jest również nadwaga i otyłość.
Najczęściej ciężki przebieg COVID-19 ma miejsce w trzecim trymestrze ciąży.