W testach brało udział 3 732 dzieci z USA w wieku od 12 do 17 lat.

Firma nie przedstawiła jeszcze dokładnych danych dotyczących skuteczności szczepionki (trzecia faza testów klinicznych tej szczepionki z udziałem osób dorosłych, której wyniki podano pod koniec 2020 roku wykazała, iż szczepionka jest skuteczna w 94,1 proc.).

Jednak ze wstępnych obserwacji ma wynikać, że żaden z nastolatków, który otrzymał szczepionkę Moderny na COVID-19, nie zapadł na tę chorobę po 14 dniach od otrzymania drugiej dawki szczepionki.

W grupie kontrolnej, której podawano placebo, na COVID-19 zachorowały cztery osoby.

Jak podaje Moderna takie dane oznaczałyby, że skuteczność szczepionki w tej grupie, jeśli chodzi o ochronę przed objawowym zakażeniem koronawirusem wynosi 100 proc. Firma jednak zaznacza, że liczba ta może się zmieniać wraz z napływem dalszych danych.

Moderna podała też, że po podaniu jednej dawki szczepionka w tej grupie jest skuteczna w 93 proc. jeśli chodzi o ochronę przed łagodnym, objawowym zakażeniem koronawirusem.

Moderna informuje też, że w ramach badań nie pojawiły się żadne obawy związane z bezpieczeństwem stosowania szczepionki w tej grupie. Reakcje na szczepionkę obejmowały uczucie bólu w miejscu szczepienia, po drugiej dawce pojawiały się bóle głowy, zmęczenie, bóle mięśni i dreszcze.

Moderna ma przesłać wyniki z testów amerykańskiej Federacji Żywności i Leków (FDA) na początku czerwca z wnioskiem o zgodę na awaryjne stosowanie szczepionki w grupie nastolatków.

Obecnie Moderna jest dopuszczona do użycia w USA u osób mających powyżej 18 lat.

Jedyną szczepionką, którą w USA podaje się obecnie nastolatkom, jest szczepionka Pfizer/BioNTech (dopuszczona do użycia u osób od 12 roku życia).