fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Covid-19

Koronawirus. USA: Kiedy szczepionka na COVID zostanie zatwierdzona do podawania dzieciom?

Szczepionka Pfizer/BioNTech
AFP
Federalna Agencja ds. Żywności i Leków przygotowuje się do zatwierdzenia do użycia szczepionki Pfizer/BioNTech w grupie dzieci w wieku 12-15 lat. Decyzja ma zapaść do początku przyszłego tygodnia - informuje "New York Times".

W marcu Pfizer i BioNTech opublikowały wyniki testów klinicznych szczepionki w grupie dzieci w wieku 12-15 lat. Testy wykazały, że szczepionka jest bezpieczna i skuteczna w tej grupie i wywołuje pożądaną reakcję układu odpornościowego - silniejszą niż u osób w wieku 16-25 lat.

Na pytanie agencji Reutera o ewentualne zatwierdzenie użycia szczepionki Pfizer/BioNTech w grupie dzieci w wieku 12-15 lat, FDA odpowiedziała, że obecnie trwa analiza wniosku o poszerzenie grupy osób, którym - na zasadzie awaryjnego dopuszczenia do użycia - podawana jest ta szczepionka.

W USA szczepionkę Pfizer/BioNTech można podawać osobom mającym więcej niż 16 lat.

Pfizer nie komentuje doniesień "New York Times".

Szefowa amerykańskich Centrów ds. Kontroli i Prewencji Chorób (CDC), Rochelle Walensky, mówiła wcześniej, że szczepionka może być zatwierdzona do podawania dzieciom w wieku 12-15 lat do połowy maja.

Obecnie swoje szczepionki na COVID-19 testują z udziałem nastolatków w wieku 12-18 lat również Moderna i Johnson&Johnson.

Wyniki testów szczepionki Moderny w tej grupie mają być wkrótce opublikowane.

Pfizer i Moderna rozpoczęły też testy swoich szczepionek z udziałem dzieci liczących od 6 miesięcy do 11 lat. Obie firmy uważają, że szczepienia dzieci poniżej 11 roku życia będzie można rozpocząć na początku 2022 roku.

Źródło: New York Times
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA