Czy i jak zmiana stanu świadomości może poprawiać stan zdrowia? Prześledźmy to na kilku przypadkach.
Hipnoza na problemy ze snem
Mimo badań prowadzonych od lat, nie ma pewności, że hipnoza jest skuteczna w problemach z zasypianiem. W 2006 roku przeprowadzono we Francji badania porównawcze grupy 71 dzieci cierpiących na bezsenność. W 90 proc. przypadków udało się skrócić czas zasypiania, u 50 proc. udało się zwalczyć nocne przebudzanie, co dało naukowcom nadzieję na skuteczne wykorzystywanie tej metody terapii. Porównania z innymi metodami nie dały jednak pewności, że to właśnie hipnoza wywołuje upragniony skutek. Badania trwają.
Hipnoza na ból
Tak, zgodnie z aktualnymi badaniami, naukowcy z pełnym przekonaniem dowodzą, że hipnoza może być bardzo pomocna w walce z bólem. W roku 2004 przeprowadzono serię doświadczeń w gabinetach chirurgii stomatologicznej. Badanie przeprowadzone na grupie 91 pacjentów udowodniło, że pacjenci poddani hipnozie przyjmowali o 25 proc. mniej leków przeciwbólowych niż ci z grupy kontrolnej oraz oceniali ból pooperacyjny jako o 35 proc. mniejszy. Jest to efekt zmniejszenia aktywności przedniej części kory zakrętu obręczy, odpowiedzialnej za odczuwanie bólu.
Hipnoza na depresję
Tak, zgodnie z badaniami przeprowadzonymi m. in. w Meksyku, niektóre objawy depresji udaje się, dzięki hipnozie istotnie osłabić. Sześć cotygodniowych sesji hipnozy prowadzonych dla grupy kilkunastu osób okazało się bardzo skuteczne i spowodowało przejście ze stanu umiarkowanego do łagodnego. Natomiast nie udało się wykazać, by hipnoza mogła być pomocna w zapobieganiu depresji poporodowej.
Hipnoza na zaburzenia seksualne
Hipnoza daje bardzo dobre rezultaty w przypadku zaburzeń erekcji, które nie mają przyczyny organicznej, w porównaniu do leczenia chemicznego (testosteron czy trazodon) czy alternatywnego (akupunktura). Badania nie potwierdzają jednak jej dobrej skuteczności w przypadku leczenia przedwczesnego wytrysku czy pochwicy.