Pfizer i BioNTech ogłosiły w czwartek, że testują obecnie potencjalne korzyści z podania osobom zaszczepionym dwoma dawkami szczepionki trzeciej dawki, aby zwiększyć ich ochronę przed bardziej zakaźnymi wariantami koronawirusa SARS-CoV-2.

W rozmowie z NBC News Bourla wyraził przekonanie, że trzecia dawka szczepionki Pfizer/BioNTech, podana sześć miesięcy po pierwszej, "zwiększy odpowiedź organizmu jeśli chodzi o przeciwciała od 10 do 20 razy".

Bourla mówił jednocześnie, że jego firma potwierdziła, że dwie dawki szczepionki chronią przed tzw. brytyjskim wariantem koronawirusa (B.1.1.7), a ponadto Pfizer dysponuje danymi, które wskazują, że chroni ona również przed wariantami wykrytymi po raz pierwszy w RPA (B.1.352) i Brazylii (P.1).

Dyrektor generalny Pfizera podkreślił, że dane wskazują, że podanie dwóch dawek szczepionki zapewnia nadal ochronę osobę zaszczepionej sześć miesięcy po szczepieniu.

Bourla stwierdził w kontekście szczepionki Pfizer/BioNTech, że prawdopodobnie osoby nią zaszczepione będą musiały co roku się doszczepiać, "prawdopodobnie jedną dawką szczepionki".

Dyrektor generalny Pfizera zapewnił jednocześnie, że jego koncern jest w stanie w ciągu 100 dni tak zmodyfikować szczepionkę, aby była ona skuteczna przeciwko nowemu wariantowi koronawirusa - jeśli taki się pojawi i będzie odporny na dotychczasową szczepionkę.

Bourla zapowiedział też, że Pfizer planuje rozpoczęcie testów swojej szczepionki z udziałem dzieci w wieku od 5 lat. Wyniki tych testów mają być znane do końca roku.

Obecnie firma zakończyła rekrutację ochotników w grupie osób między 12 a 15 rokiem życie do testów klinicznych. Wyniki testów mają być znane w ciągu kilku miesięcy.