W.C. złożył wniosek o zmianę imienia i nazwiska, tłumacząc pragnieniem rozpoczęcia życia na nowo i chęcią zerwania więzów ze swoją rodziną, która jest powodem wszystkich jego kłopotów i pogarszającego się stanu zdrowia. Zapewniał, że złożenie wniosku jest przemyślane, a bezpośrednią przyczyną decyzji o zmianie nazwiska i imion jest fakt, że został pobity z namowy swojej rodziny. Spodziewał się on otrzymania mieszkania socjalnego i pragnął rozpocząć życie na nowo, w nowym środowisku. Z rodziną nie otrzymywał kontaktów.
Kierownik Urzędu Stanu Cywilnego w P. odmówił W. C. zmiany imienia i nazwiska. W jego ocenie organu przedstawione przez mężczyznę argumenty: konflikt z rodziną, przykrości jakich od niej doświadczył, niechęć utrzymywania kontaktów z członkami rodziny, a także sama chęć zmiany noszonych od urodzenia imion na imię nadane przy bierzmowaniu oraz zmiany nazwiska na nazwisko "przybranej babci", która go wychowała nie dają podstaw do stwierdzenia, że zachodzą ważne powody uzasadniające zmiany wszystkich podstawowych danych. Kierownik zauważył, iż zmiana danych identyfikujących W.C. nie zmieni jego uwarunkowań rodzinnych. Rodzice będą dalej rodzicami, rodzeństwo – rodzeństwem, powinowaci – powinowatymi, itd. Ponadto zdaniem kierownika USC orzeczenie zmiany imion, nazwiska i nazwiska rodowego w tej sytuacji, naruszyłoby zasadę względnej stabilizacji imion i nazwisk.
W. C. odwołał się od tej decyzji do Wojewody, jednak została ona utrzymana w mocy. Mężczyzna złożył, więc skargę do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Łodzi. Wyjaśnił, że jego sytuacja życiowa nie polepszyła się. Aktualnie prowadzone jest przez prokuraturę kolejne postępowanie w sprawie jego pobicia. Zmiana wszystkich danych osobowych oraz zamiana lokalu na nowy, który niebawem otrzyma od miasta, umożliwią mu spokojną egzystencję.
Wojewódzki Sąd Administracyjny (sygn. akt III SA/Łd 410/13) nie podzielił, jednak jego argumentów. W uzasadnieniu przypomniano, iż w orzecznictwie sądów administracyjnych został powszechnie przyjęty pogląd, iż obowiązuje zasada względnej stabilizacji imion i nazwisk. Oznacza ona, iż imię i nazwisko są trwałymi atrybutami człowieka, prawnie mu przypisywanymi poprzez zarejestrowanie w aktach stanu cywilnego. Są to dwa elementy identyfikujące osobę oraz składające się na jej stan cywilny. W związku z czym powinny one być stabilne a ich zmiana jest dopuszczalna tylko z ważnych powodów.
W ocenie sądu, w świetle materiału powody wskazane przez W.C. nie są racjonalne. Zmiana imion i nazwiska nie wpłynie na zmianę jego sytuacji życiowej. – Nawet jeśli przyjąć, jak podnosi skarżący, że pozostaje on w trudnych relacjach z siostrami i pozostałymi członkami rodziny, to żądane we wniosku zmiany nie zmienią jego uwarunkowań rodzinnych – wyjaśnił WSA.