Najpopularniejsze imię wśród dzieci lub dorosłych. Otwarte dane to nowy trend

Zastanawiałeś się, jakie imiona były najczęściej nadawane dzieciom w ubiegłym roku? Albo ile osób w Polsce nosi takie, jak ty? Albo jaki jest najpopularniejszy model samochodu w twoim województwie? A może ilu porad NFZ udzielił ambulatoryjnie w poprzednim miesiącu?

Publikacja: 26.11.2023 15:21

Najpopularniejsze imię wśród dzieci lub dorosłych. Otwarte dane to nowy trend

Foto: materiały prasowe

Z otwartych danych korzystamy każdego dnia. Warto dowiedzieć się o nich czegoś więcej.

Otwarte, czyli jakie?

Otwarte dane to informacje sektora publicznego udostępniane w postaci elektronicznej. Obejmują dane statystyczne, wyniki eksperymentów, dane geoprzestrzenne, satelitarne, meteorologiczne, dotyczące mobilności czy przedsiębiorstw, informacje wygenerowane przez czujniki. Można je ponownie wykorzystać w dowolnym celu, również komercyjnym. Kalkulatory przeliczników i punktów na studia, prognoza pogody, wskaźniki zanieczyszczenia powietrza, aplikacje ułatwiające korzystanie z komunikacji miejskiej czy sprawdzanie kolejki do świadczeń zdrowotnych finansowanych ze środków publicznych, tłumaczenie maszynowe – wszystkie te rozwiązania są tworzone przy wykorzystaniu otwartych danych. Warto zapoznać się z takimi repozytoriami, jak portal dane.gov.pl lub kronika.gov.pl. Na portalu Kronik@ znajdziesz zasoby polskich muzeów, archiwów, bibliotek. Dane.gov.pl gromadzi informacje udostępniane m.in. przez ministerstwa w podziale na grupy tematyczne. Możesz również wystąpić z wnioskiem o udostępnienie interesujących cię danych do jednostki, która je posiada.

Gdzie można je wykorzystać?

Otwarte dane zaspokajają ciekawość, pozwalają podejmować decyzje, rozwijać nowe produkty i usługi, oszczędzać czas i środki, pomagają sprawować kontrolę nad działaniem administracji publicznej czy prowadzić badania naukowe. Wiedza na temat najpopularniejszych imion może pomóc przedsiębiorcom produkującym pamiątki, a informacje odnośnie do marek samochodów – mechanikom. Statystyki przydadzą się zarówno studentom przygotowującym swoje prace dyplomowe, jak i jednostkom zajmującym się planowaniem i tworzeniem strategii w przedsiębiorstwach oraz urzędach.

Czytaj więcej

"Dane osobowe? To mnie nie dotyczy" - Każdy powinien dbać o swoją prywatność

Dlaczego „otwarte” dane?

Informacje muszą spełnić kilka kryteriów, żeby zostać zakwalifikowane do kategorii „otwartych danych”. Są to: kompletność, dostępność dla wszystkich, udostępnienie w wersji źródłowej oraz odczytywalność maszynowa. Dane powinny być udostępniane w formatach umożliwiających automatyczne (bez dodatkowych czynności ze strony człowieka) odczytywanie przez przeglądarkę lub system komputerowy. Ważne, by były dostępne w oryginalnej postaci, a nie w formie analiz czy streszczeń. Korzystający z nich sam wyciągnie wnioski, opatrzy je komentarzem czy połączy z informacjami z innych źródeł.

Oczekiwania UE

UE w rozwoju sektora open data dostrzega szansę na wzrost gospodarczy. Polska dąży do bycia liderem w zakresie wykorzystania ich pełnego potencjału. Jednym z celów programu otwierania danych na lata 2021–2027 jest stworzenie środowiska, w którym korzyści gospodarcze i społeczne wynikające z otwartych danych są dostrzegane i przekładają się na budowę nowych usług, produktów, tworzenia modeli biznesowych i nowych miejsc pracy oraz wspierają podejmowanie decyzji strategicznych. Otwarte dane są niezbędne do rozwoju sztucznej inteligencji, czyli technologii obliczeniowych umożliwiających zautomatyzowane rozumowanie, której głównym elementem są algorytmy „uczone” w oparciu o dane. Kolejne dyrektywy, rozporządzenia, ustawy są poświęcone temu zagadnieniu, dlatego z całą pewnością o otwartych danych jeszcze nieraz usłyszymy.

Sądy i trybunały
Sędzia Piebiak może stracić immunitet. Oskarża go były lider KOD
Materiał Promocyjny
Tajniki oszczędnościowych obligacji skarbowych. Możliwości na różne potrzeby
Konsumenci
Frankowicze mają nowy sposób na banki. Donoszą do prokuratury
Podatki
Ryczałtowcy chcą dzielić biznes, by obniżyć składkę zdrowotną
Praca, Emerytury i renty
Będzie dodatkowa waloryzacja emerytur i rent. Rząd odsłania karty
Materiał Promocyjny
Naukowa Fundacja Polpharmy ogłasza start XXIII edycji Konkursu o Grant Fundacji
Nieruchomości
Mieszkania społeczne. Koniec wyodrębniania na własność