Najpopularniejsze imię wśród dzieci lub dorosłych. Otwarte dane to nowy trend

Zastanawiałeś się, jakie imiona były najczęściej nadawane dzieciom w ubiegłym roku? Albo ile osób w Polsce nosi takie, jak ty? Albo jaki jest najpopularniejszy model samochodu w twoim województwie? A może ilu porad NFZ udzielił ambulatoryjnie w poprzednim miesiącu?

Publikacja: 26.11.2023 15:21

Najpopularniejsze imię wśród dzieci lub dorosłych. Otwarte dane to nowy trend

Foto: materiały prasowe

Z otwartych danych korzystamy każdego dnia. Warto dowiedzieć się o nich czegoś więcej.

Otwarte, czyli jakie?

Otwarte dane to informacje sektora publicznego udostępniane w postaci elektronicznej. Obejmują dane statystyczne, wyniki eksperymentów, dane geoprzestrzenne, satelitarne, meteorologiczne, dotyczące mobilności czy przedsiębiorstw, informacje wygenerowane przez czujniki. Można je ponownie wykorzystać w dowolnym celu, również komercyjnym. Kalkulatory przeliczników i punktów na studia, prognoza pogody, wskaźniki zanieczyszczenia powietrza, aplikacje ułatwiające korzystanie z komunikacji miejskiej czy sprawdzanie kolejki do świadczeń zdrowotnych finansowanych ze środków publicznych, tłumaczenie maszynowe – wszystkie te rozwiązania są tworzone przy wykorzystaniu otwartych danych. Warto zapoznać się z takimi repozytoriami, jak portal dane.gov.pl lub kronika.gov.pl. Na portalu Kronik@ znajdziesz zasoby polskich muzeów, archiwów, bibliotek. Dane.gov.pl gromadzi informacje udostępniane m.in. przez ministerstwa w podziale na grupy tematyczne. Możesz również wystąpić z wnioskiem o udostępnienie interesujących cię danych do jednostki, która je posiada.

Gdzie można je wykorzystać?

Otwarte dane zaspokajają ciekawość, pozwalają podejmować decyzje, rozwijać nowe produkty i usługi, oszczędzać czas i środki, pomagają sprawować kontrolę nad działaniem administracji publicznej czy prowadzić badania naukowe. Wiedza na temat najpopularniejszych imion może pomóc przedsiębiorcom produkującym pamiątki, a informacje odnośnie do marek samochodów – mechanikom. Statystyki przydadzą się zarówno studentom przygotowującym swoje prace dyplomowe, jak i jednostkom zajmującym się planowaniem i tworzeniem strategii w przedsiębiorstwach oraz urzędach.

Czytaj więcej

"Dane osobowe? To mnie nie dotyczy" - Każdy powinien dbać o swoją prywatność

Dlaczego „otwarte” dane?

Informacje muszą spełnić kilka kryteriów, żeby zostać zakwalifikowane do kategorii „otwartych danych”. Są to: kompletność, dostępność dla wszystkich, udostępnienie w wersji źródłowej oraz odczytywalność maszynowa. Dane powinny być udostępniane w formatach umożliwiających automatyczne (bez dodatkowych czynności ze strony człowieka) odczytywanie przez przeglądarkę lub system komputerowy. Ważne, by były dostępne w oryginalnej postaci, a nie w formie analiz czy streszczeń. Korzystający z nich sam wyciągnie wnioski, opatrzy je komentarzem czy połączy z informacjami z innych źródeł.

Oczekiwania UE

UE w rozwoju sektora open data dostrzega szansę na wzrost gospodarczy. Polska dąży do bycia liderem w zakresie wykorzystania ich pełnego potencjału. Jednym z celów programu otwierania danych na lata 2021–2027 jest stworzenie środowiska, w którym korzyści gospodarcze i społeczne wynikające z otwartych danych są dostrzegane i przekładają się na budowę nowych usług, produktów, tworzenia modeli biznesowych i nowych miejsc pracy oraz wspierają podejmowanie decyzji strategicznych. Otwarte dane są niezbędne do rozwoju sztucznej inteligencji, czyli technologii obliczeniowych umożliwiających zautomatyzowane rozumowanie, której głównym elementem są algorytmy „uczone” w oparciu o dane. Kolejne dyrektywy, rozporządzenia, ustawy są poświęcone temu zagadnieniu, dlatego z całą pewnością o otwartych danych jeszcze nieraz usłyszymy.

Z otwartych danych korzystamy każdego dnia. Warto dowiedzieć się o nich czegoś więcej.

Otwarte, czyli jakie?

Pozostało 97% artykułu
1 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
Konsumenci
Paliwo będzie droższe o 50 groszy na litrze, rachunki za gaz o jedną czwartą
Praca, Emerytury i renty
Krem z filtrem, walizka i autoresponder – co o urlopie powinien wiedzieć pracownik
Podatki
Wykup samochodu z leasingu – skutki w PIT i VAT
Nieruchomości
Jak kwestionować niezgodne z prawem plany inwestycyjne sąsiada? Odpowiadamy
Materiał Promocyjny
Mity i fakty – Samochody elektryczne nie są ekologiczne
Nieruchomości
Wywłaszczenia pod inwestycje infrastrukturalne. Jakie mamy prawa?