Anna Dąbrowska-Lipka

Przetwarzanie i ochrona danych osobowych, czyli jak chronić swoją prywatność

Czy masz wrażenie, że tematyka ochrony danych osobowych to wiedza tajemna? Gubisz się w świecie formularzy zgód, polityki prywatności, klauzul i komunikatów, które są dla Ciebie zupełnie niezrozumiałe? Może kiedyś w pracy uczestniczyłeś nawet w jakimś szkoleniu poświęconemu danym, ale w Twojej głowie jest po nim więcej pytań niż odpowiedzi? Albo zastanawiają Cię pewne kwestie, ale nie miałeś okazji albo odwagi o nie dopytać? Być może odpowiedzi na Twoje pytania znajdziesz właśnie w poniższym artykule.

Jak chronić swoje dane osobowe podczas rozmów z telemarketerami

Pamiętasz, ile razy dostałeś do zapoznania się klauzulę zaczynającą się od słów: „Administratorem twoich danych osobowych jest ...…….; Twoje dane będą przetwarzane w celu ...……. Przysługują ci następujące prawa: ...…….”? Albo usłyszałeś tę informację na początku rozmowy telefonicznej? A może widziałeś ją wywieszoną w urzędzie albo na tabliczce informującej o stosowaniu monitoringu wizyjnego? Jaki był cel zamieszczania tych komunikatów? Jak się zapewne domyślasz – spełnienie obowiązku prawnego.

Najpopularniejsze imię wśród dzieci lub dorosłych. Otwarte dane to nowy trend

Zastanawiałeś się, jakie imiona były najczęściej nadawane dzieciom w ubiegłym roku? Albo ile osób w Polsce nosi takie, jak ty? Albo jaki jest najpopularniejszy model samochodu w twoim województwie? A może ilu porad NFZ udzielił ambulatoryjnie w poprzednim miesiącu?

Pięć warunków dobrej zgody na przetwarzanie danych osobowych

Bardzo często jesteśmy proszeni o udzielenie zgody. Chociaż zgoda nie jest jedyną podstawą przetwarzania danych, bardzo często zakładamy, że dane osobowe można przetwarzać tylko wtedy, gdy została wyrażona. Jest to błędne założenie. Dlatego warto zwrócić uwagę na kilka przykładów, w których występują inne niż zgoda podstawy przetwarzania danych.

Ile warte są dane osobowe w internecie i za co nimi płacimy

Pewnie nie wszyscy zdają sobie sprawę, że dane, w tym dane osobowe, stanowią ważne aktywa. Mają wartość. Znane powiedzenie głosi: „Nie ma nic za darmo”, a przecież internet i możliwości, jakie nam oferuje, zdają się przeczyć tej zasadzie. Czy rzeczywiście?

Praca i wakacje w jednym. Jak pracownicy chronią dane osobowe podczas workation

Pogoda za oknem coraz bardziej nie zachwyca, dni są coraz krótsze i tylko z utęsknieniem można już tylko wspominać mijające lato. Dla niektórych droga tam i z powrotem do swojej pracy odbywa się już pod ciemnym niebem. Niejedna osoba patrzy już z utęsknieniem na billboardy biur turystycznych oferujących egzotykę, mimo że sezon urlopowy już dawno minął. I tak marząc o kolejnych, przyszłorocznych wakacjach, można natknąć się na oferty workation, które teraz wydają się jeszcze bardziej kuszące.

"Dane osobowe? To mnie nie dotyczy" - Każdy powinien dbać o swoją prywatność

Wielu z nas posiada mylne wyobrażenie, że ochrona danych osobowych to sprawa wyłącznie instytucji oraz przedsiębiorstw, w szczególności dużych korporacji. Tymczasem my jako jednostki również mamy wpływ na to, czy będą one bezpieczne. W jaki sposób?

Przetwarzanie danych w ramach home office tylko w zgodzie z RODO

Pracodawca jest zobowiązany sporządzić procedurę ochrony danych osobowych na potrzeby wykonywania pracy zdalnej. Powinna być ona spójna z obowiązującymi już w firmie instrukcjami i wytycznymi.

Najczęstsze przyczyny naruszeń ochrony danych osobowych

Dużym problemem dla administratorów jest wdrożenie odpowiednich środków zabezpieczeń, jednak prawdziwym wyzwaniem jest kompleksowe i regularne dokonywanie ich przeglądów, czyli testowanie i mierzenie.

Przetwarzanie danych osobowych – ostatni dzwonek na zmiany w starych umowach

Nowy wzór standardowych klauzul umownych, który obowiązuje od września ubiegłego roku, pozwala na zgodne z prawem przetwarzanie danych osobowych i ich międzynarodowy transfer. Ustawodawca unijny pozostawił czas na dostosowanie „starych umów” do nowych zasad. Termin mija 27 grudnia 2022 roku.