Program 500+ może być wykorzystywany do kradzieży tożsamości

W związku z napływającymi do biura Generalnego Inspektora Ochrony Danych Osobowych sygnałami dotyczącymi podmiotów, które pośrednicząc w składaniu wniosków o wypłatę świadczenia 500+ mogą w sposób nieuprawniony pozyskiwać dane osobowe, GIODO sugeruje zachowanie szczególnej ostrożności przy wypełnianiu formularzy on-line, dostępnych na różnych stronach internetowych i mających pozornie służyć do złożenia takiego wniosku.

Aktualizacja: 07.05.2016 20:08 Publikacja: 07.05.2016 17:46

Program 500+ może być wykorzystywany do kradzieży tożsamości

Foto: 123RF

Niefrasobliwość, brak należytej staranności, czy świadomości zagrożenia osoby składającej wniosek za pośrednictwem nieoficjalnych systemów teleinformatycznych udostępnionych na różnych stronach internetowych może prowadzić do kradzieży tożsamości. GIODO przypomina i uczula, że w ten sposób pozyskane dane osobowe mogą być wykorzystane w celu popełnienia przestępstwa.

Sprawca kradzieży może podszyć się pod wnioskodawcę i np. dokonać zakupu telefonu w ofercie abonamentowej lub założyć konto w banku lub firmie pożyczkowej i zaciągnąć na taką osobę zobowiązanie pieniężne (kredyt, pożyczkę) z zamiarem niewywiązania się z zaciągniętego zadłużenia. W konsekwencji to na osobie, której wykorzystano dane osobowe w celu popełnienia powyższych przykładowych przestępstw będzie ciążyć spłata zaciągniętych zobowiązań aż do wyjaśnienia sprawy. Osoby, którym skradziono tożsamość narażone są także na konieczność stawiania się na każde wezwanie organów ścigania prowadzących sprawy przestępstw popełnionych z użyciem ich danych. Warto również wiedzieć, że konto bankowe założone na inną osobę może również być wykorzystane w procederze prania pieniędzy lub w celach wsparcia finansowego ataków terrorystycznych.

Tylko 99 zł za rok.
Czytaj o tym, co dla Ciebie ważne.

Sprawdzaj z nami, jak zmienia się świat i co dzieje się w kraju. Wydarzenia, społeczeństwo, ekonomia, historia i psychologia w jednym miejscu.
Matura i egzamin ósmoklasisty
Egzamin 8-klasisty: język polski. Odpowiedzi eksperta WSiP
Prawo rodzinne
Rozwód tam, gdzie ślub. Szybciej, bliżej domu i niedrogo
Nieruchomości
Czy dziecko może dostać grunt obciążony służebnością? Wyrok SN
Prawo w Polsce
Jak zmienić miejsce głosowania w wyborach prezydenckich 2025?
Prawo drogowe
Ważny wyrok dla kierowców i rowerzystów. Chodzi o pierwszeństwo