Reklama
Rozwiń

Program 500+ może być wykorzystywany do kradzieży tożsamości

W związku z napływającymi do biura Generalnego Inspektora Ochrony Danych Osobowych sygnałami dotyczącymi podmiotów, które pośrednicząc w składaniu wniosków o wypłatę świadczenia 500+ mogą w sposób nieuprawniony pozyskiwać dane osobowe, GIODO sugeruje zachowanie szczególnej ostrożności przy wypełnianiu formularzy on-line, dostępnych na różnych stronach internetowych i mających pozornie służyć do złożenia takiego wniosku.

Aktualizacja: 07.05.2016 20:08 Publikacja: 07.05.2016 17:46

Program 500+ może być wykorzystywany do kradzieży tożsamości

Foto: 123RF

Niefrasobliwość, brak należytej staranności, czy świadomości zagrożenia osoby składającej wniosek za pośrednictwem nieoficjalnych systemów teleinformatycznych udostępnionych na różnych stronach internetowych może prowadzić do kradzieży tożsamości. GIODO przypomina i uczula, że w ten sposób pozyskane dane osobowe mogą być wykorzystane w celu popełnienia przestępstwa.

Sprawca kradzieży może podszyć się pod wnioskodawcę i np. dokonać zakupu telefonu w ofercie abonamentowej lub założyć konto w banku lub firmie pożyczkowej i zaciągnąć na taką osobę zobowiązanie pieniężne (kredyt, pożyczkę) z zamiarem niewywiązania się z zaciągniętego zadłużenia. W konsekwencji to na osobie, której wykorzystano dane osobowe w celu popełnienia powyższych przykładowych przestępstw będzie ciążyć spłata zaciągniętych zobowiązań aż do wyjaśnienia sprawy. Osoby, którym skradziono tożsamość narażone są także na konieczność stawiania się na każde wezwanie organów ścigania prowadzących sprawy przestępstw popełnionych z użyciem ich danych. Warto również wiedzieć, że konto bankowe założone na inną osobę może również być wykorzystane w procederze prania pieniędzy lub w celach wsparcia finansowego ataków terrorystycznych.

Już za 19 zł miesięcznie przez rok

Jak zmienia się Polska, Europa i Świat? Wydarzenia, społeczeństwo, ekonomia i historia w jednym miejscu i na wyciągnięcie ręki.

Subskrybuj i bądź na bieżąco!

Spadki i darowizny
Jak długo można żądać zachowku? Prawo jasno wskazuje termin przedawnienia
Materiał Promocyjny
25 lat działań na rzecz zrównoważonego rozwoju
Prawo w Polsce
Ślub Kingi Dudy w Pałacu Prezydenckim. Watchdog pyta o koszty, ale studzi emocje
Zawody prawnicze
„Sądy przekazały sprawy radcom”. Dziekan ORA o skutkach protestu adwokatów
Konsumenci
Tysiąc frankowiczów wygrywa z mBankiem. Prawomocny wyrok w głośnej sprawie
W sądzie i w urzędzie
Od 1 lipca nowości w aplikacji mObywatel. Oto, jakie usługi wprowadzono