Reklama
Rozwiń

Deficyt handlowy USA największy od prawie 10 lat

Amerykański deficyt w handlu zagranicznym zwiększył się w styczniu bardziej niż przewidywano i był najwyższy od czasów ostatniej recesji. Deficyt wzrósł o 5 proc. do 56,6 mld USD, to najwięcej od października 2008 r. – poinformował Departament Handlu. Eksport spadł o 1,3 proc. w porównaniu z grudniem, najbardziej od ponad roku, a import pozostał na takim samym poziomie.

Aktualizacja: 07.03.2018 14:28 Publikacja: 07.03.2018 14:17

Deficyt handlowy USA największy od prawie 10 lat

Foto: Adobe Stock

Zwiększanie się deficytu handlowego oznacza, że może on osłabić tempo wzrostu gospodarczego USA w pierwszym kwartale. Deficyt rósł w ostatnich miesiącach, gdyż utrzymujące się na stałym poziomie wydatki gospodarstw domowych i inwestycje spółek zwiększają import. Dobra koniunktura w globalnej gospodarce i słaby dolar sprzyjają sprzedaży amerykańskich towarów za granicą, ale nie na tyle, by zrównoważyć wzrost zakupów.

Eksport spadł do 200,9 mld USD, głównie za sprawa mniejszej sprzedaży samolotów pasażerskich, ropy naftowej i innych towarów przemysłowych. Natomiast eksport artykułów konsumpcyjnych wzrósł do rekordowych 17,9 mld USD, a sprzedaż za granicę samochodów i części był największy od lipca 2004 r.

Już za 19 zł miesięcznie przez rok

Jak zmienia się Polska, Europa i Świat? Wydarzenia, społeczeństwo, ekonomia i historia w jednym miejscu i na wyciągnięcie ręki.

Subskrybuj i bądź na bieżąco!

Dane gospodarcze
Rosja się kurczy. Kreml utajnia dane demograficzne
Materiał Promocyjny
25 lat działań na rzecz zrównoważonego rozwoju
Dane gospodarcze
To ta projekcja inflacji przekonała RPP do obniżki stóp procentowych
Dane gospodarcze
Kierunek dla stóp procentowych w Polsce: w dół, choć raczej nie w cyklu
Dane gospodarcze
Adam Glapiński, prezes NBP: RPP jest skłonna dalej obniżać stopy procentowe
Dane gospodarcze
Niespodzianka. RPP obniżyła stopy procentowe