Już za 19 zł miesięcznie przez rok
Jak zmienia się Polska, Europa i Świat? Wydarzenia, społeczeństwo, ekonomia i historia w jednym miejscu i na wyciągnięcie ręki.
Subskrybuj i bądź na bieżąco!
Aktualizacja: 03.03.2020 14:02 Publikacja: 03.03.2020 12:09
Foto: Bloomberg
Ceny żywności w Polsce wzrosły w styczniu o 8,1 proc. w relacji rocznej. Ten wzrost stawia nas na niekwestionowanym pierwszym miejscu w całej grupie 27 krajów Unii Europejskiej, już bez Wielkiej Brytanii. W tym samym czasie ceny detaliczne żywności wzrosły w Europie średnio jedynie o 2,8 proc., w porównaniu do stycznia ubiegłego roku, informuje BNP Paribas na podstawie danych Eurostatu.
Podobny, choć ciągle nieco słabszy wyścig cen żywności miał miejsce jedynie w Bułgarii (wzrost o 8 proc. rok do roku) oraz na Węgrzech (7,9 proc.). - W większości krajów Europy Zachodniej podwyżki nie przekroczyły 2,5 proc., zaś w Irlandii nastąpił spadek cen o 1 proc. wobec stycznia 2019 r. – zauważa Marta Skrzypczyk, dyrektor biura analiz sektora rolno-spożywczego, BNP Paribas i tłumaczy, że największy wpływ na podwyżki miały rekordowo wysokie ceny owoców – w Polsce ich ceny były o 16,8 proc. wyższe niż rok wcześniej, a w Unii podrożały średnio o 6 proc. Drugim motorem wzrostu cen żywności było mięso, które w ciągu roku w polskich sklepach podrożało aż o 14,3 proc. gdy w UE ceny wzrosły przeciętnie o 5,6 proc.
Jak zmienia się Polska, Europa i Świat? Wydarzenia, społeczeństwo, ekonomia i historia w jednym miejscu i na wyciągnięcie ręki.
Subskrybuj i bądź na bieżąco!
Kolejna porcja danych nie jest już dostępna dla obywateli Rosji. Po gospodarce i handlu zagranicznym, teraz reżi...
Odpowiedzialny biznes przechodzi kolejną ewolucję związaną z nowymi wymaganiami regulacyjnymi. Tym razem celem jest strategiczna transformacja pozwalająca na skuteczną ochronę środowiska i praw człowieka. Jak odpowiedzieć na te wyzwania?
Inflacja wchodzi już do przedziału celu NBP i tylko w mało prawdopodobnym scenariuszu się z niego symbolicznie w...
Lipcowa obniżka stóp procentowych była „dostosowaniem”, a Rada Polityki Pieniężnej nie przesądza kolejnych decyz...
Jesteśmy skłonni dalej obniżać stopy procentowe, jeśli inflacja będzie się zachowywać tak, jak to przewidujemy –...
Rada Polityki Pieniężnej obniżyła na lipcowym posiedzeniu stopy procentowe o 25 punktów bazowych, w tym stopę re...
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas