Ożywienie w unijnym eksporcie

Państwa strefy euro odnotowały we wrześniu niespodziewaną nadwyżkę w handlu zagranicznym, największą od ponad pięciu lat

Publikacja: 17.11.2009 14:12

Ożywienie w unijnym eksporcie

Foto: AFP

Jak wynika z danych unijnego urzędu statystycznego, sięgnęła ona (nie uwzględniając czynników sezonowych) 3,7 mld euro, podczas gdy analitycy spodziewali się 2 mld euro deficytu.

Według skorygowanych dzisiaj przez Eurostat danych, w sierpniu deficyt handlowy eurolandu wynosił 2,3 mld euro, prawie dwa razy mniej, niż wskazywał wstępny odczyt. Natomiast we wrześniu ubiegłego roku ujemne saldo wynosiło 6 mld euro.

Po uwzględnieniu czynników sezonowych, nadwyżka strefy euro w wymianie handlowej sięgnęła we wrześniu najwyższego od ponad pięciu lat poziomu 6,8 mld euro, w porównaniu z 2,2 mld euro miesiąc wcześniej.

Poprawa w bilansie handlowym strefy euro jest wynikiem ożywienia w eksporcie. We wrześniu był on o 5,5 proc. większy, niż w sierpniu, podczas gdy import zwiększył się tylko o 1,1 proc. Stało się tak pomimo silnej aprecjacji euro wobec dolara, która teoretycznie powinna uderzyć w europejskich eksporterów.

Także w ujęciu rok do roku widać w stefie euro stabilizację w dziedzinie handlu. O ile w sierpniu br. eksport był o 21 proc. niższy, niż w analogicznym okresie 2008 r., o tyle we wrześniu spadek wyniósł tylko 18 proc. Import w sierpniu załamał się o 26 proc. rok do roku, zaś we wrześniu o 24 proc.

Według wstępnych danych Eurostatu, deficyt handlowy całej UE wyniósł we wrześniu 11,2 mld euro, w porównaniu z 12 mld w sierpniu i 24,5 mld we wrześniu 2008 r.

- Wymiana handlowa netto zapewne przyczyniła się do wzrostu PKB w III kwartale – ocenił Martin van Vlier, starszy ekonomista w ING w Amsterdamie. Niektórzy analitycy zwracają jednak uwagę, że wtorkowe dane o handlu nie są jednoznacznie pozytywne. Wskazują bowiem, że popyt wewnętrzny w UE ożywia się wolniej, niż w innych regionach świata.

Dane gospodarcze
Kiedy Fed może powrócić do obniżek stóp procentowych?
Dane gospodarcze
Prezes NBP Adam Glapiński: Wątpliwa kolejna obniżka stóp procentowych w czerwcu
Dane gospodarcze
Pośpieszne zakupy w USA w marcu. Powstał rekordowy deficyt bilansu handlowego
Dane gospodarcze
Zamówienia w niemieckich fabrykach wzrosły w marcu bardziej niż przewidywano
Dane gospodarcze
Rusza posiedzenie RPP. Brak obniżki stóp procentowych będzie sensacją
Materiał Promocyjny
Między elastycznością a bezpieczeństwem