Podwyżki płac wyraźnie zwolniły

W październiku przeciętne wynagrodzenie w firmach, gdzie pracuje od 10 osób wyniosło 3312,32 zł brutto i było o nieco ponad 66 zł wyższe niż przed rokiem

Publikacja: 18.11.2009 14:46

Podwyżki płac wyraźnie zwolniły

Foto: Fotorzepa, MW Michał Walczak

Takie dane podał GUS. Oznacza to, że przeciętne wynagrodzenie w skali roku wzrosło o 2 proc, a w porównaniu do września o 0,9 proc. Jednak GUS podaje informacje o wzrostach nominalnych. Gdy zaś porówna się wzrost płac do poziomu inflacji, to okazuje się, że realnie [link=http://kariera.pl]płace[/link] spadają już kwartał w porównaniu z ich wartością sprzed roku. W październiku były niższe o 1,1 pkt proc.

Ekonomiści zwracają uwagę na to, że jeśli tendencja zmniejszających się wynagrodzeń utrzyma się w najbliższych miesiącach, to możemy mieć problem z poziomem konsumpcji indywidualnej.

Piotr Kalisz, główny ekonomista Banku Handlowego uważa: - Dane są sygnałem wskazującym na osłabienie konsumpcji w najbliższych kwartałach. - Jego zdaniem sytuacja na rynku pracy przez najbliższe miesiące nie poprawi się. - W kolejnych miesiącach możemy spodziewać się utrzymania trendu spadkowego w zatrudnieniu. Płace nominalne będą rosnąć w 2010 powoli - dodał ekonomista.

Fundusz płac po raz pierwszy spadł nominalnie od października 2003 roku, o prawie 0,5 pkt proc, a realnie jest niższy o 3,4 pkt proc. w skali roku. jest to siódmy miesiąc spadków.

Z informacji GUS wynika, że w ciągu miesiąca zatrudnienie w firmach, gdzie pracuje ponad dziewięć osób w ciągu miesiąca się nie zmieniło, a spadło o 2,4 proc w skali roku. W sektorze przedsiębiorstwa pracuje ok 5,27 mln osób.

[ramka] Zobacz [link=http://www.kariera.pl/wynagrodzenia/pokaz] ranking wynagrodzeń[/link][/ramka]

Dane gospodarcze
Kiedy Fed może powrócić do obniżek stóp procentowych?
Dane gospodarcze
Prezes NBP Adam Glapiński: Wątpliwa kolejna obniżka stóp procentowych w czerwcu
Dane gospodarcze
Pośpieszne zakupy w USA w marcu. Powstał rekordowy deficyt bilansu handlowego
Dane gospodarcze
Zamówienia w niemieckich fabrykach wzrosły w marcu bardziej niż przewidywano
Dane gospodarcze
Rusza posiedzenie RPP. Brak obniżki stóp procentowych będzie sensacją
Materiał Promocyjny
Między elastycznością a bezpieczeństwem