Ocenę na podstawie zebranych danych przedstawili ekonomiści banku HSBC. Ich zdaniem wyniki dotyczące kondycji polskiego sektora przemysłowego za maj wskazały na dalszą poprawę warunków działalności w sektorze. Tytułowy wskaźnik HSBC PMI Polskiego Sektora Przemysłowego w maju odnotował wartość 52,2 punktów, czyli zaledwie o 0,3 punktu niższą od najwyższej wartości od dwudziestu pięciu miesięcy odnotowanej w marcu i kwietniu.
- W maju tytułowy wskaźnik PMI pozostał na zbliżonym poziomie czwarty miesiąc z rzędu, a tempo wzrostu produkcji w sektorze przemysłowym nie zmieniło się w stosunku do danych z kwietnia - komentuje Kubilay Ozturk, ekonomista z banku HSBC. - Liczba nowych zamówień krajowych i nowych zamówień eksportowych wzrosła kolejny miesiąc z rzędu.
Ekonomista zaznacza jednak, że tempo wzrostu liczby zamówień krajowych wyraźnie spadło w wyniku słabszego popytu na polskim rynku. Natomiast tempo wzrostu liczby zamówień eksportowych osiągnęło najwyższą wartość od marca 2007 roku, prawdopodobnie w wyniku osłabienia kursu złotego na początku kwietnia 2010 roku.
- Koszty produkcji ponownie wzrosły, odzwierciedlając wyższe ceny surowców na świecie oraz słabszą walutę - mówi Ozturk. - Coraz bardziej widoczne były skutki przenoszenia wyższych kosztów na klientów, ponieważ inflacja cen wyrobów gotowych wyraźnie wzrosła.
Jacek Adamski, dyrektor departamentu ekonomicznego PKPP Lewiatan zaznacza, że podobną tendencję - jeśli chodzi o wskaźnik PMI - zaobserowaliśmy także w innych krajach europejskich. - Warto podkreślić, że indeks PMI zaczyna odzwierciedlać wzrost popytu zagranicznego i słabnięcie popytu krajowego - wyjaśnia ekonomista.