Europa powoli się odradza, w ślad za nią Polska

Polska gospodarka wzrośnie w tym roku o 1,3 proc., w przyszłym roku o 2,5 proc., a w 2015 r. o 2,9 proc. To najnowsze prognozy przedstawione przez Komisję Europejską.

Publikacja: 05.11.2013 12:32

Europa powoli się odradza, w ślad za nią Polska

Foto: Bloomberg

Perspektywy dla Polski są nieco lepsze niż KE przedstawiła wiosną, w poprzedniej turze prognostycznej. Wówczas spodziewano się, że PKB wzrośnie w tym roku o 1,1 proc., a w przyszłym o 2,2 proc.

KE zauważa, że odradza się popyt wewnętrzny w Europie, co sprawi, że po stagnacji w tym roku gospodarka Unii Europejskiej wzrośnie o 1,4 proc. w przyszłym roku. PKB strefy euro po spadku o 0,4 proc., wzrośnie o 1,1 proc. w 2013 r. i o 1,7 proc. w 2015 r.

- Jest coraz więcej znaków, świadczących o tym, że europejska gospodarka jest w punkcie zwrotnym. Podstawę do ożywienia stworzyły: konsolidacja fiskalna i reformy strukturalne, podjęte w Europie. Ale jest jeszcze za wcześnie, żeby ogłosić zwycięstwo: bezrobocie pozostaje na wysokim poziomie, który jest nie do zaakceptowania. Dlatego wciąż musimy pracować nad modernizacją Europejskiej gospodarki, zrównoważonym rozwojem i tworzeniem miejsc pracy – powiedział Olli Rehn, wiceprzewodniczący KE.

Mocny wzrost Polski

W przyszłym roku szybciej niż Polska będą rosły jedynie gospodarki krajów nadbałtyckich oraz Szwecja.

Mocno pogorszyły się natomiast prognozy Brukseli dotyczące naszej równowagi fiskalnej. Jak przewiduje KE, deficyt finansów publicznych sięgnie w tym roku aż 4,8 proc. PKB po tym, jak w ubiegłym roku wyniósł 3,9 proc. PKB. Wśród, gospodarek Europy Środkowo-Wschodniej, większą dziurę będzie miała tylko Słowenia. W przyszłym roku Polska zanotuje nadwyżkę fiskalną. Jednak już rok później wrócimy do ponad 3-proc.deficytu. Jeszcze wiosną Komisja spodziewała się, że zatrzymamy deficyt na poziomie 3,9 proc. PKB w tym roku, a w przyszłym wzrośnie on do 4,1 proc. PKB.

Reklama
Reklama

Komisarz Olli Rehn przyznał, że statystyki polskiego sektora finansów publicznych będą przypominały nieco rollercoster, a ich zmienność będzie wynikała ze zmian w systemie emerytalnym. – Przejęcie aktywów drugiego filara emerytalnego podniesie przychody sektora general government o ok. 8,5 proc. PKB. Jednak dopiero gdy nowe przepisy zostaną wprowadzone, będziemy mogli ocenić ich długoterminowy wpływ na finanse publiczne – powiedział Rehn. Średnio w krajach UE deficyt sektora finansów publicznych ma spaść  w tym roku do 3,5 proc. PKB z i do 2,7 proc. PKB w 2014 r. z 3,9 proc. PKB w 2012 r. Komisja przewiduje, że statystki finansów publicznych uda się w tym roku poprawić czternastu krajom europejskim.

Dług publiczny Polski, tak jak liczy go Bruksela, przekroczy w tym roku 58 proc. PKB, rok później spadnie do 51 proc. PKB, a w 2015 r. wyniesie 52,5 proc.

Jednorazowa poprawa dzięki OFE

Komisja Europejska przyznaje, że poprawa statystyk finansów publicznych w 2014 r. będzie wynikała głównie z jednorazowego zdarzenia, przeniesienia do sektora publicznego części aktywów OFE, co zgodnie z obowiązującą do przyszłego roku metodologią unijną, powiększy przychody tego sektora i tym samym pomniejszy deficyt. Jak wpłynie to na ocenę Polski przez Brukselę, w kontekście ciążącej na nas procedury nadmiernego deficytu? Przedstawiciele Komisji, z którymi rozmawialiśmy poinformowali, że wkrótce KE odniesie się do tej kwestii.

Agnieszka Kamińska z Brukseli

Dane gospodarcze
Rosja się kurczy. Kreml utajnia dane demograficzne
Materiał Promocyjny
25 lat działań na rzecz zrównoważonego rozwoju
Dane gospodarcze
To ta projekcja inflacji przekonała RPP do obniżki stóp procentowych
Dane gospodarcze
Kierunek dla stóp procentowych w Polsce: w dół, choć raczej nie w cyklu
Dane gospodarcze
Adam Glapiński, prezes NBP: RPP jest skłonna dalej obniżać stopy procentowe
Dane gospodarcze
Niespodzianka. RPP obniżyła stopy procentowe
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama