Spada tempo wzrostu polskiego przemysłu

Wskaźnik PMI opracowany przez Markit na zlecenie HSBC zasygnalizował dalsze spowolnienie wzrostu w polskim sektorze przemysłowym na początku II kwartału 2015 roku.

Publikacja: 04.05.2015 09:42

Spada tempo wzrostu polskiego przemysłu

Foto: Bloomberg

W kwietniu wskaźnik Menadżerów Logistyki Markit PMI polskiego sektora przemysłowego spadł o 0,8 pkt mdm i wyniósł 54 pkt.

Wynik powyżej 50 pkt. oznacza siódmy miesiąc wzrostu z rzędu, co sygnalizuje ogólną poprawę warunków w polskim sektorze przemysłowym. Jednak wskaźnik zanotował spadek trzeci miesiąc z rzędu ze styczniowego, najwyższego w okresie jedenastu miesięcy poziomu i odnotował wartość 54.0 – najniższą od czterech miesięcy.

Dobra informacja to utrzymywanie się wskaźnika znacznie powyżej średniej z badań, która wynosi 50.2, sygnalizując wyraźne tempo wzrostu.

"Tempo wzrostu wielkości produkcji pozostało wyraźne, jednak liczba nowych zamówień wzrosła w najwolniejszym tempie od roku" - poinformowano w komunikacie. Spadło tempo wzrostu zatrudnienia, również aktywność zakupowa wzrosła w tempie najsłabszym od czterech miesięcy.

Pozytywna wiadomość z najnowszych badań to najszybszy od lutego 2014 roku wzrost liczby nowych zamówień eksportowych. Zwolniła inflacja kosztów produkcji , natomiast ceny pobierane za wyroby gotowe ponownie zmalały.

"Pomimo, że w kwietniu wskaźnik PMI odnotował wartość poniżej wyników notowanych w I kwartale tego roku, nadal pozostał na pozytywnym poziomie sygnalizując wyraźną poprawę warunków w polskim sektorze przemysłowym. Zniżkowy trend głównego wskaźnika był przede wszystkim wynikiem słabszego wzrostu poziomu zatrudnienia. Z kolei wielkość produkcji nie uległa większym zmianom w stosunku do marca. W połączeniu oba te czynniki sugerują, że firmy starają się poprawić wydajność. Inflacja kosztów produkcji zwolniła w porównaniu do marca, kiedy to była najwyższa od siedemnastu miesięcy, a ceny pobierane za wyroby gotowe ponownie odnotowały spadek. Brak presji inflacyjnej oraz wyraźny wzrost popytu sugerują, że stopy procentowe pozostaną bez zmian w najbliższych miesiącach" - skomentował wyniki cytowany w komunikacie Trevor Balchin, starszy ekonomista Markit.

Dane gospodarcze
Wzrost PKB Polski lekko przyhamował. Dane są symbolicznie lepsze
Dane gospodarcze
Inflacja w kwietniu w dół, ale mniej niż sądzono. GUS zrewidował dane
Dane gospodarcze
Brytyjski wzrost PKB najlepszy w G7
Dane gospodarcze
Nowe dane GUS. Nominalny PKB Polski podwoił się w niecałą dekadę
Dane gospodarcze
Ekonomiści Credit Agricole BP z najcelniejszym scenariuszem