Niemcy: zerowy wzrost czy nadal recesja?

Gospodarka Niemiec będzie w najlepszym razie w zastoju w I kwartale — przewiduje Bundesbank. Nastroje konsumentów będą gorsze w lutym — wynika z kolei z ankiety instytutu GfK i Norymberskiego Instytutu Decyzji Rynkowych

Publikacja: 28.01.2024 14:41

Niemcy: zerowy wzrost czy nadal recesja?

Foto: AFP

Bank centralny Niemiec uznał w comiesięcznym raporcie, że największa gospodarka europejska będzie w I kwartale w zastoju i to w najlepszym razie, natomiast inflacja znacznie zmniejszy wzrost. W ubiegłym roku nastąpił spadek gospodarczy o 0,3 proc. PKB, a mały popyt na towary pochodzące z rozległego sektora wytwórczego wpływa na bardzo ostrożne prognozy, co z kolei rzutuje na całą strefę euro.

„W sumie działalność gospodarcza Niemiec może być w najlepszym razie w zastoju w I kwartale” — stwierdził Bundesbank. Popyt zagraniczny jest słaby, wysokie koszty kredytów tłumią inwestycje, zwłaszcza w budownictwie mieszkaniowym, a niepewność co do przyszłego kierunku polityki fiskalnej i komatycznej ma też ujemny wpływ na tę działalność. Wprawdzie rynek pracy jest w dobrej sytuacji (niskie bezrobocie), ale konsumenci są nadal ostrożni w zakupach — uzasadnił bank.

Bundesbank ocenił ponadto, że inflacja może być znacznie mniejsza na początku roku, głównie z powodu efektu porównania, bo rok wcześniej była dużo wyższa.

Strefa euro jest obecnie szósty kolejny kwartał w stanie zastoju albo notuje spadek wzrostu, a w dalszym ciągu nie widać oczekiwanej od dawna poprawy i ożywienia. Najnowsza ankieta EBC z 26 stycznia wykazała, że wzrost w tym roku wyniesie tylko 0,6 proc., mniej niż połowę jej możliwości.

Pesymistycznie wygląda ocena sytuacji przez instytut badania rynku GfK. Niepewność wśród konsumentów niemieckich, która zdominowała ich nadzieje na ożywienie wpłynęła na pogorszenie ich nastrojów. Instytut z Norymbergii przewiduje, że jego wskaźnika nastrojów konsumentów w lutym pogorszy się do minus 29,7 pkt z minus 25,4 pkt w styczniu. Analitycy ankietowani przez Reutera zakładali z kolei poprawę do minus 24,5 pkt.

- Jesli były jakieś nadzieje na dłuższą poprawę nastrojów, to rozwiały się w styczniu. Klimat konsumentów doznał poważnej porażki na początku roku -= stwierdził Rolf Bürkl, ekspert ds. konsumentów w Norymberskim Instytucie Decyzji Rynkowych (NIM).

Gotowość konsumentów do oszczędzania wzrosła na początku roku do najwyższego poziomu od sierpnia 2008, a to doprowadziło do generalnego pogorszenia ich nastawienia, dotyczyło to także oczekiwań ich dochodów (-32,2 pkt w lutym po -6,9 w styczniu) i chęci kupowania czegoś większego (-18,7 pkt w styczniu po -8,8 w grudniu). Kryzysy i wojny na świecie, także uporczywa inflacja nie pozwalają na trwałą poprawę — wynika z comiesięcznej ankiety przeprowadzonej wśród ok. 2 tys. konsumentów przez GfK i NIM.

Dane gospodarcze
EBC nadal gotowy do cięcia stóp w czerwcu. „Mamy teraz trend dezinflacyjny”
Materiał Promocyjny
Tajniki oszczędnościowych obligacji skarbowych. Możliwości na różne potrzeby
Dane gospodarcze
Inflacja w USA wyższa niż oczekiwano. Nie będzie cięć stóp w czerwcu?
Dane gospodarcze
Agencja Fitch obcięła perspektywę ratingu Chin do negatywnej
Dane gospodarcze
Inflacja na Ukrainie hamuje. Jest najniższa od czterech lat
Materiał Promocyjny
Naukowa Fundacja Polpharmy ogłasza start XXIII edycji Konkursu o Grant Fundacji
Dane gospodarcze
Inflacja poniżej oczekiwań, ale wciąż zbyt wysoka