Wskaźnik klimatu do interesów wyliczany przez instytut koniunktury z Monachium zmalał do 88,5 pkt z 91,7 w maju. Analitycy ankietowani przez Reutera spodziewali się mniejszego pogorszenia, do 90,7 pkt.
Nastroje w gospodarce Niemiec pogorszyły się wyraźnie, oczekiwania były zdecydowanie pesymistyczne (ten wskaźnik zmalał do 83,6 pkt z 88,3), a oceny bieżącej sytuacji firm były gorsze (spadek do 83,7 pkt z 94,8). Przede wszystkim słabość sektora przemysłowego kieruje tę gospodarkę na burzliwe wody. W przemyśle klimat pogorszył się znacznie, w oczekiwaniach doszło do istotnego spadku, zmalały do najniższego poziomu od listopada 2022. Nie ma praktycznie żadnej firmy, której by to nie dotknęło. Bieżącą sytuację też oceniano gorzej, wiele firm ocenia swą księgę zamówień jako zbyt małą.
Czytaj więcej
W kraju mamy ponad setkę firm, które tworzą innowacje AI, a nie ślepo kopiują te z zagranicy. Mają one potencjał, aby namieszać na globalnym rynku. Ale czy uda nam się go wykorzystać? Barier jest sporo.
Wskaźnik pogorszył się też w sektorze usług. Firmy były mniej zadowolone z bieżącej sytuacji, a ich oczekiwania były znacznie bardziej pesymistyczne. Transport i logistyka ucierpiały najbardziej z powodu negatywnych wydarzeń w przemyśle. W handlu nastąpił również spadek wskaźnika. Firmy były nieco mniej zadowolone z obecnej działalności. Oczekiwania poprawiły się nieco, jakkolwiek pozostały w dużym stopniu pesymistyczne. W budownictwie wskaźnik nastrojów pogorszył się. Firmy były mniej zadowolone z obecnej sytuacji, podobnie jak w handlu, a ich oczekiwania na najbliższe miesiące pogorszyły się - ocenił Ifo.
Gospodarkę czeka perspektywa dłuższej recesji, bo popyt wewnętrzny i oczekiwania eksporterów zmalały - powiedział Reuterowi Klaus Wohlrabe, szef działu ankiet w Ifo. - Wzrosła możliwość spadku PKB również w II kwartale - dodał.