Niemiecka gospodarka pogrąża się w recesji. Ekonomiści uspokajają

Niemiecka gospodarka skurczyła się o 0,3 proc. w pierwszych trzech miesiącach 2023 roku w porównaniu z poprzednim kwartałem. Niemcy weszły na przełomie 2022 i 2023 roku w techniczną recesję.

Publikacja: 25.05.2023 09:20

Niemiecka gospodarka pogrąża się w recesji. Ekonomiści uspokajają

Foto: AFP

PKB Niemiec spadł w I kwartale tego roku o 0,2 proc. w relacji rocznej - wynika z ostatecznych danych urzędu statystycznego Destatis. Jednocześnie w ujęciu kwartalnym niemiecka gospodarka skurczyła się o 0,3 procent. - Po tym, jak wzrost PKB osiągnął wartość ujemną pod koniec 2022 r., niemiecka gospodarka odnotowała już dwa kolejne ujemne kwartały - poinformowała Ruth Brand, prezeska Federalnego Urzędu Statystycznego.

Niemiecka gospodarka wpadła w recesję z powodu spadających wydatków konsumpcyjnych Niemców nękanych inflacją. Jednak niemieccy ekonomiści uspokajają: najgorsze już właściwie za nami, a gospodarka radzi sobie dotychczas znacznie lepiej ze skutkami wojny ukraińskiej, niż początkowo zakładano.

Czytaj więcej

W Niemczech tyka gospodarcza bomba zegarowa

Federalny Urząd Statystyczny skorygował swoje pierwotne szacunki z końca kwietnia, które wykazywały stagnację. Kiedy notuje się dwa ujemne kwartały z rzędu, mówi się o technicznej recesji.

W IV kwartale 2022 roku PKB Niemiec spadł o 0,5 proc. Gospodarka zwolniła przez kurczącą się konsumpcję prywatną. W pierwszym kwartale tego roku spadł o 1,2 proc. Jednym z powodów może być utrata siły nabywczej konsumentów w wyniku wysokiej inflacji. Wydatki rządowe również spadły o 4,9 procent. Z drugiej strony pozytywny impuls dały inwestycje, które wzrosły o 3,9 procent.

Handel zagraniczny również wspierał gospodarkę. Bundesbank spodziewa się co najmniej niewielkiego wzrostu na wiosnę. „W drugim kwartale 2023 r. PKB powinno ponownie nieznacznie wzrosnąć” – napisano w bieżącym raporcie miesięcznym. Zmniejszenie wąskich gardeł w dostawach, wysoki portfel zamówień i niższe ceny energii powinny zapewnić ożywienie w przemyśle. „Powinno to również wspierać eksport, zwłaszcza że światowa gospodarka odzyskała nieco rozpędu” – oczekuje Bundesbank. Niemiecki rząd federalny spodziewa się wzrostu PKB w tym roku o 0,4 proc. W 2024 r. powinien nastąpić silniejszy wzrost o 1,6 proc. Dla porównania: w ubiegłym roku wzrost wyniósł 1,8 proc.

Praca
Wiemy, jaka jest praca marzeń Polaka
Gaz
Trop do wybuchów na Nord Stream prowadzi na Ukrainę i warszawskie Powiśle
Technologie
Chiny stworzą superodpornych żołnierzy. Przerażające manipulacje genami
Dane gospodarcze
Inflacja w Polsce spadnie poniżej 10 proc.? Ekonomista: To jeszcze w tym roku
Materiał Promocyjny
ESG - Raportowanie w praktyce – IV edycja
Dane gospodarcze
Obniżki stóp procentowych już w tym roku? Adam Glapiński: Mam taką nadzieję
Dane gospodarcze
Bezrobocie najniższe we współczesnej historii Polski